OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den,

trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek.

Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), který je normálně zaměstnán.

Výše výměry se započítá z jeho platu a já bych se pak starala o dítě jakoby v zastoupení. Není mi ale jasné, jestli bych pak musela být na pracáku a jestli bych si mohla přivydělávat v mém oboru nebo v jiném oboru, jak by to bylo s placením záloh.

Samozřejmě nemocenské pojištění si platím. A taky jak by na tom byl pak partner v zaměstnání.

Dotaz poslal/a: Petra M., 08.11.2018 14:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.11.2018 napsal/a:

Děkuji

Dobrý den,

Jako OSVČ můžete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), pouze za předpokladu, že si platíte nemocenské pojištění (což si platíte, jak sama píšete). U OSVČ je podmínka, abyste si nemocenské pojištění platila nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky a současně, aby nejméně 180 dní (z oněch 270 dní) bylo v posledním roce, před zahájením „mateřské“ (začíná 6 – 8 týdnů před porodem).

Obecně ale platí. že OSVČ mívají spíše nižší „mateřskou“ (PPM). Takže chápu, že zvažujete i další možnosti.

Ano, je možné, aby byl na mateřské dovolené otec dítěte (a současně čerpal peněžitou pomoc v mateřství). Zde se to řeší tak, že po ukončení 6 týdne po porodu s otcem dítěte uzavřete písemnou dohodu o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak otec dítěte vyřídí v zaměstnání mateřskou dovolenou a současně si požádá o peněžitou pomoc v mateřství.

Otec dítěte ji na rozdíl od matky může dostávat jen 22 týdnů. Matka dítěte má nárok na 28 týdnů. Výpočet a tedy i výsledná výše PPM je stejná (resp. způsob výpočtu) – vychází se z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců.

Je zde ale určité omezení – po dobu kdy by otec dítěte byl na mateřské dobrovolné a čerpal peněžitou pomoc v mateřství, tak nemůže pracovat. Resp. nemůže pro svého zaměstnavatele vykonávat stejnou pracovní činnost. Takže by buď musel být doma s dítětem, nebo by případně musel se zaměstnavatelem uzavřít na dobu „mateřské dovolené“ nějakou dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pak by mohl i během mateřské dovolené dále pracovat. Jinak by musel být doma.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak tam už je to podstatně jednoduší. U něj stačí, pokud příjem doloží jeden z rodičů. Takže rodičovský příspěvek byste mohla dostávat vy, s tím že by příjem do žádosti o RP dokládal otec dítěte.

U vás by asi mělo smysl, abyste své podnikání přerušila. Pokud neplánujete aktivně podnikat, tak se vám to určitě vyplatí. Jinak byste totiž jako OSVČ musela platit zálohy na sociální/zdravotní pojištění a to bez ohledu na to, jestli byste měla nějaké příjmy.

Takže někdy v době před narozením dítěte byste měla podnikání dočasně přerušit. Pokud splňujete podmínky (placení sociálního pojištění nejméně po dobu 12 měsíců), pak byste měla mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po dobu, kdy by případně otec dítěte čerpal mateřskou dovolenou/peněžitou pomoc v mateřství byste tedy mohla být vedená na Úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti. Následně byste si pak vyřídila rodičovský příspěvek, a evidenci na ÚP ukončila.

V době, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek, pak můžete dále pracovat/podnikat. U rodičovského příspěvku už není žádné omezení (jako u PPM). Jediné, co je požadováno, aby byla zajištěna řádná celodenní péče o dítě. A současně u dětí do 2 let je omezení, že je nesmíte dávat do jeslí/školky na dobu delší než 46 hodin měsíčně. U starších dětí (nad dva roky) pak už žádné omezení není.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď

HPP, DPČ, rodičovský příspěvek a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP ve firmě A, ale momentálně jsem na rodičovské dovolené od 10/2021. Od 04/2022 mám smlouvu na DPČ ve firmě B s průměrným výdělkem 10.000 Kč. Pracuji z domova, syn nenavštěvuje školku. Jsem znovu těhotná a porodit bych měla v 6/2024. Lze při pobírání rodičovského příspěvku jít ve firmě B […]

Zobrazit odpověď