OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená
Dobrý den,
trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek.
Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), který je normálně zaměstnán.
Výše výměry se započítá z jeho platu a já bych se pak starala o dítě jakoby v zastoupení. Není mi ale jasné, jestli bych pak musela být na pracáku a jestli bych si mohla přivydělávat v mém oboru nebo v jiném oboru, jak by to bylo s placením záloh.
Samozřejmě nemocenské pojištění si platím. A taky jak by na tom byl pak partner v zaměstnání.
Děkuji
Dobrý den,
Jako OSVČ můžete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), pouze za předpokladu, že si platíte nemocenské pojištění (což si platíte, jak sama píšete). U OSVČ je podmínka, abyste si nemocenské pojištění platila nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky a současně, aby nejméně 180 dní (z oněch 270 dní) bylo v posledním roce, před zahájením „mateřské“ (začíná 6 – 8 týdnů před porodem).
Obecně ale platí. že OSVČ mívají spíše nižší „mateřskou“ (PPM). Takže chápu, že zvažujete i další možnosti.
Ano, je možné, aby byl na mateřské dovolené otec dítěte (a současně čerpal peněžitou pomoc v mateřství). Zde se to řeší tak, že po ukončení 6 týdne po porodu s otcem dítěte uzavřete písemnou dohodu o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak otec dítěte vyřídí v zaměstnání mateřskou dovolenou a současně si požádá o peněžitou pomoc v mateřství.
Otec dítěte ji na rozdíl od matky může dostávat jen 22 týdnů. Matka dítěte má nárok na 28 týdnů. Výpočet a tedy i výsledná výše PPM je stejná (resp. způsob výpočtu) – vychází se z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců.
Je zde ale určité omezení – po dobu kdy by otec dítěte byl na mateřské dobrovolné a čerpal peněžitou pomoc v mateřství, tak nemůže pracovat. Resp. nemůže pro svého zaměstnavatele vykonávat stejnou pracovní činnost. Takže by buď musel být doma s dítětem, nebo by případně musel se zaměstnavatelem uzavřít na dobu „mateřské dovolené“ nějakou dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pak by mohl i během mateřské dovolené dále pracovat. Jinak by musel být doma.
Co se týká rodičovského příspěvku, tak tam už je to podstatně jednoduší. U něj stačí, pokud příjem doloží jeden z rodičů. Takže rodičovský příspěvek byste mohla dostávat vy, s tím že by příjem do žádosti o RP dokládal otec dítěte.
U vás by asi mělo smysl, abyste své podnikání přerušila. Pokud neplánujete aktivně podnikat, tak se vám to určitě vyplatí. Jinak byste totiž jako OSVČ musela platit zálohy na sociální/zdravotní pojištění a to bez ohledu na to, jestli byste měla nějaké příjmy.
Takže někdy v době před narozením dítěte byste měla podnikání dočasně přerušit. Pokud splňujete podmínky (placení sociálního pojištění nejméně po dobu 12 měsíců), pak byste měla mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po dobu, kdy by případně otec dítěte čerpal mateřskou dovolenou/peněžitou pomoc v mateřství byste tedy mohla být vedená na Úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti. Následně byste si pak vyřídila rodičovský příspěvek, a evidenci na ÚP ukončila.
V době, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek, pak můžete dále pracovat/podnikat. U rodičovského příspěvku už není žádné omezení (jako u PPM). Jediné, co je požadováno, aby byla zajištěna řádná celodenní péče o dítě. A současně u dětí do 2 let je omezení, že je nesmíte dávat do jeslí/školky na dobu delší než 46 hodin měsíčně. U starších dětí (nad dva roky) pak už žádné omezení není.
Zařazeno v: Jak se dokládají příjmy OSVČ, Kdy má OSVČ nárok na placenou nemocenskou, Kolik je mateřská u OSVČ?, Mateřská dovolená u OSVČ, Nárok na porodné - matka dítěte je OSVČ, OSVČ a mateřská, OSVČ a rodičovská dovolená, OSVČ na rizikovém těhotenství - na co mám nárok?, PPM u OSVČ, Ukončení podnikání jako OSVČ
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP
-Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?
Zobrazit odpověďNárok na mateřskou při neschopence
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]
Zobrazit odpověďPéče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti
-Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]
Zobrazit odpověďNa co mám nárok po skončení rodičovské?
-Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Peníze na ruku ihned. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - SMS půjčka 5000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.1.2023
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době -
2.1.2023
Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok? -
17.9.2022
Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče? -
17.9.2022
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP -
15.9.2022
Nárok na mateřskou při neschopence -
12.9.2022
Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti? -
10.9.2022
Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti -
9.9.2022
Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze? -
7.9.2022
HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu? -
7.9.2022
Na co mám nárok po skončení rodičovské?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet