OSVČ – mateřská a rodičovská dovolená

Dobrý den,

trochu jsem si již přečetla o těchto příspěvcích, ale jako OSVČ v tom má pořád trochu zmatek.

Plánujeme miminko příští rok, narození prosinec 2018. Jednou jsem slyšela, že jako OSVČ bude pro mne z hlediska podpory lepší, když na mateřskou a rodičovskou dovolenou se přihlásí otec dítěte (myslím po 7 týdnu od porodu), který je normálně zaměstnán.

Výše výměry se započítá z jeho platu a já bych se pak starala o dítě jakoby v zastoupení. Není mi ale jasné, jestli bych pak musela být na pracáku a jestli bych si mohla přivydělávat v mém oboru nebo v jiném oboru, jak by to bylo s placením záloh.

Samozřejmě nemocenské pojištění si platím. A taky jak by na tom byl pak partner v zaměstnání.

Dotaz poslal/a: Petra M., 08.11.2018 14:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.11.2018 napsal/a:

Děkuji

Dobrý den,

Jako OSVČ můžete mít nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), pouze za předpokladu, že si platíte nemocenské pojištění (což si platíte, jak sama píšete). U OSVČ je podmínka, abyste si nemocenské pojištění platila nejméně po dobu 270 kalendářních dní za poslední dva roky a současně, aby nejméně 180 dní (z oněch 270 dní) bylo v posledním roce, před zahájením „mateřské“ (začíná 6 – 8 týdnů před porodem).

Obecně ale platí. že OSVČ mívají spíše nižší „mateřskou“ (PPM). Takže chápu, že zvažujete i další možnosti.

Ano, je možné, aby byl na mateřské dovolené otec dítěte (a současně čerpal peněžitou pomoc v mateřství). Zde se to řeší tak, že po ukončení 6 týdne po porodu s otcem dítěte uzavřete písemnou dohodu o převzetí dítěte do péče. Na základě toho si pak otec dítěte vyřídí v zaměstnání mateřskou dovolenou a současně si požádá o peněžitou pomoc v mateřství.

Otec dítěte ji na rozdíl od matky může dostávat jen 22 týdnů. Matka dítěte má nárok na 28 týdnů. Výpočet a tedy i výsledná výše PPM je stejná (resp. způsob výpočtu) – vychází se z hrubé mzdy za posledních 12 měsíců.

Je zde ale určité omezení – po dobu kdy by otec dítěte byl na mateřské dobrovolné a čerpal peněžitou pomoc v mateřství, tak nemůže pracovat. Resp. nemůže pro svého zaměstnavatele vykonávat stejnou pracovní činnost. Takže by buď musel být doma s dítětem, nebo by případně musel se zaměstnavatelem uzavřít na dobu „mateřské dovolené“ nějakou dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Pak by mohl i během mateřské dovolené dále pracovat. Jinak by musel být doma.

Co se týká rodičovského příspěvku, tak tam už je to podstatně jednoduší. U něj stačí, pokud příjem doloží jeden z rodičů. Takže rodičovský příspěvek byste mohla dostávat vy, s tím že by příjem do žádosti o RP dokládal otec dítěte.

U vás by asi mělo smysl, abyste své podnikání přerušila. Pokud neplánujete aktivně podnikat, tak se vám to určitě vyplatí. Jinak byste totiž jako OSVČ musela platit zálohy na sociální/zdravotní pojištění a to bez ohledu na to, jestli byste měla nějaké příjmy.

Takže někdy v době před narozením dítěte byste měla podnikání dočasně přerušit. Pokud splňujete podmínky (placení sociálního pojištění nejméně po dobu 12 měsíců), pak byste měla mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti. Po dobu, kdy by případně otec dítěte čerpal mateřskou dovolenou/peněžitou pomoc v mateřství byste tedy mohla být vedená na Úřadu práce a dostávat podporu v nezaměstnanosti. Následně byste si pak vyřídila rodičovský příspěvek, a evidenci na ÚP ukončila.

V době, kdy budete dostávat rodičovský příspěvek, pak můžete dále pracovat/podnikat. U rodičovského příspěvku už není žádné omezení (jako u PPM). Jediné, co je požadováno, aby byla zajištěna řádná celodenní péče o dítě. A současně u dětí do 2 let je omezení, že je nesmíte dávat do jeslí/školky na dobu delší než 46 hodin měsíčně. U starších dětí (nad dva roky) pak už žádné omezení není.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď