OSVČ na Úřadu práce – nárok na podporu a mateřskou?

Dobrý den,

jsem OSVČ teprve 7 měsíců. Bohužel budu muset tuto činnost přerušit a jít na úřad práce. Nemocenské pojištění si platím teprve 2 měsíce.

Chtěla bych se zeptat, je možné si platit nadále nemocenské pojištění jako OSVČ i když jsem registrovaná na ÚP a očekávat v případě těhotenství po uplynutí nezbytné doby PPM?

Dále by mne zajímalo, mám-li nárok na mateřský a posléze rodičovský příspěvek od ÚP, pokud budu registrována delší dobu (cca 5 měsíců)před těhotenstvím na ÚP?

Od roku 2015 mám odpracovaných 12 měsíců.

Počítá se tato doba jako odpracovaný rok i když jsem mezi tím byla registrována na ÚP?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Alena Č., 06.06.2017 17:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 14:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nemůžete být zároveň OSVČ a nezaměstnaná na Úřadu práce. Buď jedno, nebo druhé. Oboje současně nejde. Pokud ukončíte nebo přerušíte výkon činnosti jako OSVČ, pak můžete jít na Úřad práce a může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pak ale současně již nemůžete platit nemocenské pojištění jako OSVČ. Nebo obráceně, můžete být i nadále OSVČ, platit si nemocenské pojištění, pak ale nemůžete bát vedená jako nezaměstnaná a nemáte ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je to opravdu buď a nebo. Musíte si vybrat.

Pokud byste ukončila/přerušila výkon činnosti jako OSVČ, pak vám může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde je podmínka, abyste v době posledních 2 let byla účastníkem důchodového pojištění alespoň po dobu 12 měsíců. Nemusí se jednat o 12 měsíců v kuse, stačí když celkový součet za poslední dva roky odpovídá minimálně 12 měsícům. Do toho se vám pak může započítat jak 7 měsíců výkonu OSVČ, kdy jste si sociální pojištění platila sama, tak i případně předchozí zaměstnání.

Pozor jen na to, že pokud jste si jako OSVČ platila jen minimální zálohy na sociální pojištění, pak i výsledná podpora v nezaměstnanosti bude jen velmi nízká. Vychází se totiž vyměřovacího základu. Pokud jste 2016/2017 platila minimální sociální pojištění, pak byl vyměřovací základ 6752 Kč. Z toho je pak podpora první dva měsíce 65%, poté dva měsíce 50% a zbytek doby 45%. Tedy za první dva měsíce byste po přerušení výkonu OSVČ měla podporu cca 4300 Kč.

Pokud budete vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, pak podle všeho nebudete mít nárok na mateřskou, resp. PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Na tu vám vzniká nárok pouze v případě, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění, jako OSVČ si jej případně hradíte sama), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti. Pokud jste si ale NP platila jen dva měsíce, pak i vaše pojištění trvalo jen dva měsíce, a ochranná doba by tedy byla také jen dva měsíce.

Druhou podmínkou nároku na PPM je pak to, že v době zahájení „mateřské“ splňujte minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Jako OSVČ byste navíc musela nejméně 180 dní mít v posledním roce. V době, kdy jste nezaměstnaná na ÚP, za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí.

Na rodičovský příspěvek byste pak ale určitě nárok měla. Na ten máte nárok už jen z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině, které má méně než 4 roky. Jako nezaměstnaná byste si ale nemohla zvolit délku/výši rodičovského příspěvku. To by bylo možné jedině případně na základě příjmu otce dítěte (u možnosti zvolit si délku/výši RP stačí, když je možné stanovit vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď