OSVČ na Úřadu práce – nárok na podporu a mateřskou?

Dobrý den,

jsem OSVČ teprve 7 měsíců. Bohužel budu muset tuto činnost přerušit a jít na úřad práce. Nemocenské pojištění si platím teprve 2 měsíce.

Chtěla bych se zeptat, je možné si platit nadále nemocenské pojištění jako OSVČ i když jsem registrovaná na ÚP a očekávat v případě těhotenství po uplynutí nezbytné doby PPM?

Dále by mne zajímalo, mám-li nárok na mateřský a posléze rodičovský příspěvek od ÚP, pokud budu registrována delší dobu (cca 5 měsíců)před těhotenstvím na ÚP?

Od roku 2015 mám odpracovaných 12 měsíců.

Počítá se tato doba jako odpracovaný rok i když jsem mezi tím byla registrována na ÚP?

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Alena Č., 06.06.2017 17:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.06.2017 14:17 napsal/a:

Dobrý den,

Nemůžete být zároveň OSVČ a nezaměstnaná na Úřadu práce. Buď jedno, nebo druhé. Oboje současně nejde. Pokud ukončíte nebo přerušíte výkon činnosti jako OSVČ, pak můžete jít na Úřad práce a může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pak ale současně již nemůžete platit nemocenské pojištění jako OSVČ. Nebo obráceně, můžete být i nadále OSVČ, platit si nemocenské pojištění, pak ale nemůžete bát vedená jako nezaměstnaná a nemáte ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Je to opravdu buď a nebo. Musíte si vybrat.

Pokud byste ukončila/přerušila výkon činnosti jako OSVČ, pak vám může vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zde je podmínka, abyste v době posledních 2 let byla účastníkem důchodového pojištění alespoň po dobu 12 měsíců. Nemusí se jednat o 12 měsíců v kuse, stačí když celkový součet za poslední dva roky odpovídá minimálně 12 měsícům. Do toho se vám pak může započítat jak 7 měsíců výkonu OSVČ, kdy jste si sociální pojištění platila sama, tak i případně předchozí zaměstnání.

Pozor jen na to, že pokud jste si jako OSVČ platila jen minimální zálohy na sociální pojištění, pak i výsledná podpora v nezaměstnanosti bude jen velmi nízká. Vychází se totiž vyměřovacího základu. Pokud jste 2016/2017 platila minimální sociální pojištění, pak byl vyměřovací základ 6752 Kč. Z toho je pak podpora první dva měsíce 65%, poté dva měsíce 50% a zbytek doby 45%. Tedy za první dva měsíce byste po přerušení výkonu OSVČ měla podporu cca 4300 Kč.

Pokud budete vedená na Úřadu práce jako nezaměstnaná, pak podle všeho nebudete mít nárok na mateřskou, resp. PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Na tu vám vzniká nárok pouze v případě, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem), jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění, jako OSVČ si jej případně hradíte sama), nebo v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti. Pokud jste si ale NP platila jen dva měsíce, pak i vaše pojištění trvalo jen dva měsíce, a ochranná doba by tedy byla také jen dva měsíce.

Druhou podmínkou nároku na PPM je pak to, že v době zahájení „mateřské“ splňujte minimální dobu účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední dva roky. Jako OSVČ byste navíc musela nejméně 180 dní mít v posledním roce. V době, kdy jste nezaměstnaná na ÚP, za vás nemocenské pojištění nikdo neplatí.

Na rodičovský příspěvek byste pak ale určitě nárok měla. Na ten máte nárok už jen z důvodu péče o nejmladší dítě v rodině, které má méně než 4 roky. Jako nezaměstnaná byste si ale nemohla zvolit délku/výši rodičovského příspěvku. To by bylo možné jedině případně na základě příjmu otce dítěte (u možnosti zvolit si délku/výši RP stačí, když je možné stanovit vyměřovací základ alespoň u jednoho z rodičů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nová práce na HPP ještě během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, v listopadu mi končí rodičovská dovolená, na které budu 3 roky, zaměstnavatel mi tedy má držet místo. Bohužel moje pozice byla zrušena a já předpokládám, že dostanu výpověď. Našla jsem si práci novou, do které mám nastoupit v záři. Moje otázka zní: mohu mít u nové práce smlouvu na dobu neurčitou, i když […]

Zobrazit odpověď