OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

Dobrý den,

mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP.

Chtěla bych se zeptat na pár otázek:

1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji se na ÚP, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

2) V případě, že budu evidována na ÚP, tak nebudu mít nárok na PPM, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou nebudu vykonávat SVČ? Nebo je také u OSVČ ochranná lhůta jako u zaměstnanců? Jelikož vím, že moje PPM by byla nižší než RP vypočtený na 3 roky ve výši, chtěla bych rovnou nastoupit na rodičovskou dovolenou.

3) Může si otec a matka dítěte (u obou lze stanovit vyměřovací základ)vybrat, kterého z rodičů bude použit vyměřovací základ pro výplatu měsíčního RP.

Předem moc děkuji za odpověď.

S pozdravem Martina N.

Dotaz poslal/a: Martina N., 19.12.2016 13:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2016 16:42 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte podnikání jako OSVČ, a budete evidovaná na úřadu práce, pak při splnění všech podmínek máte nárok na podporu v nezaměstnanosti stejně, jako zaměstnanci po skončení zaměstnání. U OSVČ je v zásadě rozdíl jen v tom, jaké dokumenty se dokládají, a vyřizování všeho potřebného zde může zabrat delší dobu.

Co se týká nároku na PPM, tak ochranná lhůta 180 dní platí jak pro zaměstnance tak i pro OSVČ – viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud byste měla jen nízkou mateřskou, pak by to u vás mohlo být tak, že v době před porodem (zahájením PPM může být už 6 – 8 týdnů před porodem) byste dostávala jen tuto nízkou mateřskou. Po narození dítěte si ale můžete požádat, aby vám byl současně vyplácen rodičovský příspěvek, pak byste dostávala stále PPM, a část rodičovského příspěvku.

Tedy pokud byste například měla PPM 3000 Kč a současně chtěla mít rodičovský příspěvek 7600 Kč, pak vám do skončení výplaty PPM může být vyplácen RP ve výši 4600 Kč.

Co se týká možnosti volby RP, tak to není ani tak o tom, že byste si „vybírala“ jaký vyměřovací základ se použije. Pokud doložíte svůj příjem i otce dítěte, pak se automaticky použije ten vyšší, resp. ten, u kterého jsou splněny podmínky pro možnost volby RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď