OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

Dobrý den,

mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP.

Chtěla bych se zeptat na pár otázek:

1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji se na ÚP, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

2) V případě, že budu evidována na ÚP, tak nebudu mít nárok na PPM, protože v době nástupu na mateřskou dovolenou nebudu vykonávat SVČ? Nebo je také u OSVČ ochranná lhůta jako u zaměstnanců? Jelikož vím, že moje PPM by byla nižší než RP vypočtený na 3 roky ve výši, chtěla bych rovnou nastoupit na rodičovskou dovolenou.

3) Může si otec a matka dítěte (u obou lze stanovit vyměřovací základ)vybrat, kterého z rodičů bude použit vyměřovací základ pro výplatu měsíčního RP.

Předem moc děkuji za odpověď.

S pozdravem Martina N.

Dotaz poslal/a: Martina N., 19.12.2016 13:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.12.2016 16:42 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte podnikání jako OSVČ, a budete evidovaná na úřadu práce, pak při splnění všech podmínek máte nárok na podporu v nezaměstnanosti stejně, jako zaměstnanci po skončení zaměstnání. U OSVČ je v zásadě rozdíl jen v tom, jaké dokumenty se dokládají, a vyřizování všeho potřebného zde může zabrat delší dobu.

Co se týká nároku na PPM, tak ochranná lhůta 180 dní platí jak pro zaměstnance tak i pro OSVČ – viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (Zákon číslo 187/2006 Sb.):

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

Pokud byste měla jen nízkou mateřskou, pak by to u vás mohlo být tak, že v době před porodem (zahájením PPM může být už 6 – 8 týdnů před porodem) byste dostávala jen tuto nízkou mateřskou. Po narození dítěte si ale můžete požádat, aby vám byl současně vyplácen rodičovský příspěvek, pak byste dostávala stále PPM, a část rodičovského příspěvku.

Tedy pokud byste například měla PPM 3000 Kč a současně chtěla mít rodičovský příspěvek 7600 Kč, pak vám do skončení výplaty PPM může být vyplácen RP ve výši 4600 Kč.

Co se týká možnosti volby RP, tak to není ani tak o tom, že byste si „vybírala“ jaký vyměřovací základ se použije. Pokud doložíte svůj příjem i otce dítěte, pak se automaticky použije ten vyšší, resp. ten, u kterého jsou splněny podmínky pro možnost volby RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď

Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí (z Anglie)

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na rodičovský příspěvek v dané situaci: Pracovala jsem asi 6 let v Anglii, ale před porodem jsem se vrátila do ČR. Jelikož mám nárok na mateřskou od mého anglického zaměstnavatele, jsem tedy pořád zaměstnanec Anglie, i když již žiji zde v ČR a dcera se narodila […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď