OSVČ, rizikové těhotenství, spolupracující osoba
Krásný den, prosím o radu.
Jsem OSVČ a jsem těhotná. Platím minimální zálohy na zdravotní a sociální, nemocenskou si neplatím. Vzhledem k mému věku je jasné, že mi doporučí jít na rizikové těhotenství. Vzhledem k povaze mého povolání to bude i dobré řešení.
A mne tedy zajímá, jak situaci vyřešit. Pokud půjdu na dlouhodobou neschopenku, nedostanu vůbec nic. Budu muset platit zálohy?
Napadlo mne řešení: Okamžitě si začít platit nemocenskou, po 3 měsících bych měla mít nárok na dávky? To by mi též umožnilo neplatit za celé měsíce pracovní neschopnosti zálohy, navíc si budu moci rozhodnout, na jak dlouho chci rozdělit rodičovskou dovolenou.
Dále ale řeším, co s podnikáním. Mohla bych přibrat manžela jako spolupracující osobu. Jak to ale bude, když budu na neschopence? Může mít příjmy on, já pobírat nemocenskou a neplatit zálohy?
Až pak budu na rodičovské, budu platit zálohy? Nebo jen manžel? Nebo mám celou situaci vyřešit pozastavením činnosti a nahlášením na UP? Roční příjem mám zhruba 370000, uplatňuji 60% odečet, 65tis na úrocích.
Díky moc za rady!
Dobrý den,
Máte pravdu v tom, že pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění, pak by vám aktuálně nevznikal nárok ani na nemocenské dávky, ani na peněžitou pomoc v mateřství.
Pokud byste nyní zahájila pracovní neschopnost, pak sice nebudete dostávat nemocenské dávky, ale na základě neschopenky byste pak nemusela platit zálohy na zdravotní pojištění. Za ty měsíce, kdy jste v pracovní neschopnosti, nemusíte platit zálohy – pouze ale, pokud se jedná o celý měsíc. Pokud by to bylo jen část měsíce, pak zálohy normálně platíte. Skutečnost, že jste byla po celý měsíc v pracovní neschopnosti, pak musíte doložit u své zdravotní pojišťovny.
U sociálního pojištění je to ale trochu jiné – tam nemusíte platit zálohy za ty měsíce, kdy jste měla po celý měsíc nárok na výplatu nemocenských dávek nebo třeba peněžité pomoci v mateřství. Tady tedy nestačí jen samotná neschopenka, ale je potřeba abyste dostávala nemocenské dávky.
Pokud byste chtěla mít nárok na nemocenské dávky i jako OSVČ, pak byste si musela začít platit nemocenské pojištění a to nejméně po dobu 3 měsíců – viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 24:
§ 24 Podmínkou nároku na nemocenské z pojištěné činnosti, která je samostatnou výdělečnou činností, je dále účast na pojištění jako osoby samostatně výdělečně činné podle § 11 alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházející dni vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo dni, od něhož je nařízena karanténa. Ustanovení věty první platí přiměřeně pro zahraničního zaměstnance.
V případě, že by vám pak vznikl nárok na nemocenské dávky, pak platí, že po dobu, kdy byste je pobírala, byste nemohla osobně vykonávat SVČ. Musela byste tedy podnikání přerušit, nebo to řešit právě třeba přes spolupracující osob. Nebo pokud byste měla zaměstnance, kteří by vykonávali činnost, pak je to také možné – viz paragraf 16:
§ 16 Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,
Pokud byste si nyní začala platit nemocenské pojištění, pak ale nemůžete počítat s tím, že by vaše nemocenské dávky byly nějaké „extra“ vysoké. Udáváte příjem 370 000 Kč a 60% paušál. V tom případě by daňový základ vycházel na 148 000 Kč, vyměřovací základ pak na 74000 Kč, což je méně než minimální vyměřovací základ, vycházelo by se tedy z něj. V takovém případě je maximální možná měsíční platba nemocenského pojištění ve výši 163 Kč.
Při takto „vysoké“ platbě nemocenského pojištění byste pak nemocenské dávky měla ve výši 127 Kč na jeden kalendářní den. První měsíc pracovní neschopnosti byste nemocenské dávky dostávala až od 15 dne, za 1 – 14 den nemocenské nedostáváte. Za první měsíc, by to bylo 2032 Kč, za druhý a další pak 3810 Kč.
S možností volby rodičovského příspěvku, pokud byste si začala platit nemocenské pojištění je to složitější. Nestačí jen samotná účast na nemocenském pojištění – musíte splňovat stejné podmínky, jako pro nárok na PPM – tedy minimální doba účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní za poslední dva roky. A u OSVČ pak ještě 180 dní za poslední rok – pak je možné určit vyměřovací základ pro PPM, od kterého se odvíjí volba rodičovského příspěvku.
Je ale pravděpodobné že by vám asi zahájení čerpání rodičovského příspěvku mohlo spadat již do roku 2018. Od 1. 1. 2018 se budou trochu měnit podmínky. Zatímco nyní byste měla „nárok“ jen na rodičovský příspěvek na 4 roky, nově si budete moci zvolit rodičovský příspěvek až do 7600 Kč měsíčně, i když si nebudete platit nemocenské pojištění.
Co se týká případného pozastavení činnosti a evidence na ÚP, pak to samozřejmě je možné, jen opět musíte počítat, že vaše případná podpora v nezaměstnanosti by byla opravdu jen minimální. Je ale pravda, že byste nemusela platit zálohy na pojištění.
Zařazeno v: Kdy má OSVČ nárok na placenou nemocenskou, Kdy nemusí OSVČ platit zálohy na pojištění, Kolik je nemocenská u OSVČ?, Má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti, Nárok na PPM pro OSVČ, Nemocenské pojištění u OSVČ, OSVČ – sociální a zdravotní pojištění, Pracovní neschopnost a nemocenská u OSVČ, Přerušení podnikání jako OSVČ, Rizikové těhotenství
Další dotazy ze sekce Nemocenská:
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době
-Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]
Zobrazit odpověďPodpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok?
-Dobrý den, jsem v evidenci uchazečů a ještě 2 měsíce budu pobírat podporu, z tohoto důvodu jsem chtěla nastoupit do práce Stal se mi však úraz a doba rekonvalescence se po operaci může protáhnout až na půl roku. Žiji ve společné domácnosti s rodiči, takže nemám nárok na žádné sociální dávky. Proto Vás prosím o […]
Zobrazit odpověďVyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou
-Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď
Zobrazit odpověďPlacení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru
-Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]
Zobrazit odpověďSUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku - Pujcky pro nezamestnane na ruku. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě - Kde vzít peníze. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.
Nejnovětší dotazy
-
6.1.2023
Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době -
2.1.2023
Podpora v nezaměstnanosti a nemocenská – na co mám nárok? -
17.9.2022
Na co mám nárok, při péči o nemohoucí rodiče? -
17.9.2022
Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP -
15.9.2022
Nárok na mateřskou při neschopence -
12.9.2022
Nárok na sociální dávky během nezaměstnanosti? -
10.9.2022
Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti -
9.9.2022
Příspěvek 5000 Kč na dítě – kdy dostanu peníze? -
7.9.2022
HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu? -
7.9.2022
Na co mám nárok po skončení rodičovské?
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2022
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2022
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2022
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 2022
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2022
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2022
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2022
- Hmotná nouze 2022
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku 2022
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet