OSVČ v pracovní neschopnosti jako zaměstnanec

Dobrý den,

mám smlouvu na HPP u zaměstnavatele s určitou pozicí. Nyní jsem na rizikovém těhotenství, tedy pracovní neschopnosti.

Bylo by možné mou práci zaměstnavateli fakturovat jako OSVČ, které mám na vedlejší pracovní poměr?

Ale fakturace by byla na jiné znění, než je náplň mé současné pracovní pozice.

Děkuji za rychlou odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana M., 28.06.2017 09:57

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.06.2017 13:54 napsal/a:
 

Dobrý den,

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, nesmíte vykonávat zaměstnání (resp. pojištěnou činnosti), na základě které čerpáte nemocenské dávky. Resp. pokud byste během pracovní neschopnosti danou činnost vykonávala, pak nemáte nárok na nemocenské dávky.

Výkon jiné činnosti během pracovní neschopnosti (tedy práce v jiném zaměstnání nebo třeba právě podnikání jak OSVČ), pak není vyloučen. Pokud je výkon daného zaměstnání/podnikání v souladu s podmínkami pracovní neschopnosti – tedy dodržování režimu vycházek nebo dodržování léčebného režimu, pak je to v pořádku.

Vzhledem k tomu, že i jako běžný zaměstnanec můžete mít u jednoho zaměstnavatele více různých smluv/úvazků, a tedy i v jednom úvazku být v pracovní neschopnosti (například výkon práce na HPP) a v jiném pro něj pracovat (nějaká dohoda o provedení práce), pak je teoreticky možné i to co popisujete vy. Tedy v HPP být v pracovní neschopnosti a současně vykonávat nějakou jinou pracovní činnost pro svého zaměstnavatele, která je pak fakturována jako OSVČ.

Pokud bude splněno to, že nebudete vykonávat činnost, ze které vám plyne nemocenské pojištění – tedy budou fakturovány jiné práce, než které jsou součástí vaší pracovní smlouvy, ze které je uplatněn nárok na nemocenské dávky, pak by mělo být vše v pořádku.

Na druhou stranu, pokud jste takto svému zaměstnavateli zatím nikdy nic nefakturovala a najednou, po zahájení pracovní neschopnosti, mu začnete fakturovat nějakou práci/služby, může to „přitahovat pozornost“.

ČSSZ jako taková ve výsledku nemá příliš mnoho možností jak zjistit, za co fakturujete jako OSVČ. Pokud byste u zaměstnavatele měla více úvazků, ze kterých by bylo odváděno nějaké pojištění (sociální, nemocenské), tak to na ČSSZ vidí. Takto ale vlastně netuší, že v době čerpání nemocenských dávek, zároveň danému zaměstnavateli fakturujete nějaké služby.

Takže pokud by to měla řešit nějaká kontrola, pak zřejmě jen na základě nějakého podnětu. A pokud by taková situace nastala, pak by záleželo na konkrétním posouzení dané situace. ČSSZ by si danou situaci mohla vykládat, jako účelové obcházení zákona. A na vás by pak bylo, abyste doložila, že to co je fakturováno v rámci SVČ, je něco jiného, než to co běžně pro zaměstnavatele vykonáváte. Pak by nešlo jen o to, co je napsáno na faktuře, ale o to, jaká činnost byla fakticky vykonávána.

Jinými slovy. Nemocenské dávky jsou poměrně často zneužívány. ČSSZ se tak snaží provádět kontroly a odhalovat případné neoprávněné čerpání dávek.

Vámi popisovaná situace může být dle příslušných předpisů zcela v pořádku – jedná-li se o dvě samostatné, oddělené činnosti.

Stejně tak to ale může být vyhodnoceno, jako účelové obcházení zákona, kdy po dobu pracovní neschopnosti fakticky vykonáváte stejnou činnosti, jen ji fakturujete pod jiným „názvem“. A pak záleží na tom, co bude doloženo/prokázáno.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,