OSVČ vedlejší činnost při rodičovské a plánování druhého dítěte

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat. Teď jsem na rodičovské dovolené. S prvním dítětem jsem měla nárok na PPM. Platila jsem si minimální zálohy na zdravotní a sociální a z toho nemocenskou (něco okolo 145,-).

Rodičovská s prvním dítětem mi končí v dubnu 2019. Mám ji na tři roky. Teď v roce 2018 bychom se chtěli s manželem začít snažit o druhé dítě. Čili termín porodu by mohl být také třeba duben 2019 (nebo i dříve, když to vyjde).

Budu mít nárok na PPM na druhé dítě? Když si teď začnu platit nemocenské pojištění, abych splnila počet 270 dnů.

Nebo když vykonávám pouze vedlejší činnost a neplatím si zálohy, tak nárok na PPM mít nebudu?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra S., 09.03.2018 16:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.03.2018 06:44 napsal/a:

Dobrý den,

Aby vám vznikal nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství) i u druhého dítěte, musí být splněny obdobné podmínky jako u prvního dítěte. Platí tedy, že v době zahájení mateřské na druhé dítě musíte splňovat minimální dobu nemocenského pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky.

Pro OSVČ pak platí ještě doplňující podmínka, že nejméně 180 dní (z oněch 270 dní) musí být splněno v posledním roce před zahájením mateřské. A také je zde druhá podmínka, že v době zahájení mateřské musíte být účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnanec, za kterého platí nemocenské pojištění zaměstnavatel, nebo OSVČ, který si platí dobrovolné nemocenské pojištění).

U zaměstnaných žen (za které nemocenské pojištění platí zaměstnavatel) a jejichž pracovní poměr trvá i během mateřské a rodičovské dovolené, to funguje tak, že doba, kdy jsou doma s dítětem (MD a RD) se jim u mateřské na druhé dítěte zohlední. Takže, když se takové ženě narodí druhé dítě, tak i když před tím byla doma s dítětem třeba tři roky (tedy v posledních dvou letech před zahájením mateřské na druhé dítě fakticky nepracovala), nárok na PPM mít bude.

U OSVČ by to ale bylo tak, že doba, kdy jste doma s dítětem a pobíráte rodičovský příspěvek, by se vám při posuzování nároku na PPM u druhého dítěte zohlednila pouze v případě, že byste si v této době platila příslušné nemocenské pojištění. V opačném případě byste nárok na PPM neměla a vznikal by vám nárok až na rodičovský příspěvek (od data narození druhého dítěte).

O PPM by si případně mohl požádat otec dítěte (pokud ten splňuje příslušné podmínky). Otec dítěte si o PPM může požádat od 7 týdne po narození dítěte a musí splňovat obdobné podmínky jako žena, také 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky atd. Pro tatínky dále platí, že PPM dostávají kratší dobu. Jen 22 týdnů (žena, které se narodí jedno dítě má nárok na 28 týdnů).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná v 6 měsíci – co mám dělat po skončení zaměstnání?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. Jsem v 6 měsíci těhotenství a dneska jsem zjistila, že mi 31. 12. 2023 končí pracovní smlouva. Mohu se zaregistrovat na úřadu práce, nebo co bych mohla dělat, abych do porodu miminka, který je v březnu 2024, nepřišla o finance? Děkuji

Zobrazit odpověď

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Přerušení podnikání (OSVČ hlavní) a začátek rodičovské

-

Dobrý den, jsem OSVČ, těhotná a neplatila jsem si nemocenské pojištění. Nemám tedy nárok na PPM, ale jenom na pobírání rodičovského příspěvku od narození dítěte. Není mi jasné, k jakému datu mám pozastavit živnost. Nerada bych zůstala bez zdravotního pojištění, zároveň nechci zbytečně platit, když už budu mít nárok být pojištěncem státu. Rozumím tomu správně, […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Po 3letech hlavního pracovního poměru mi 30. 11. 2023 končí smlouva, která nebude prodloužena. Jsem momentálně už měsíc na nemocenské a zjistila jsem, že jsem těhotná. Jak dlouho mohu pokračovat v nemocenské, aby pak navazovala na mateřskou? Budu mít nárok na mateřskou? Děkuji

Zobrazit odpověď