OSVČ volba délky rodičovské dovolené

Dobrý den,

od února 2016 si platím zálohy na nemocenském 115 Kč, termín porodu mám konec května, začátek června 2017.

Můj dotaz zní, na mateřskou nárok mít budu? Je možné po porodu pobírat mateřskou i rodičák nebo se musí počkat, až mateřská skončí, a pak až začne rodičovský příspěvek?

Budu si moc zvolit i kratší délku než 3 roky rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Andrea H., 29.12.2016 21:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 až 8 týdnů před porodem, což by vycházelo cca na začátek, resp. první polovinu dubna 2017), byste si měla platit nemocenské pojištění déle než jeden rok, tak splňujte hlavní podmínky nároku na PPM u OSVČ.

Tedy minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně 180 kalendářních dní v posledním roce. Vzhledem k výši placeného nemocenského pojištění, ale vaše „mateřská“ nebude příliš vysoká. S platbou minimálního nemocenského pojištění vám to pro rok 2017 vychází na 116 Kč na den, tedy na 3480 Kč na měsíc (30 dní).

Co se týká možnosti volby výše/délky RP, tak tu je možné provést buď na základě příjmu matky, nebo i na základě příjmu otce dítěte. Stačí, pokud je možné vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho z rodičů.

Pokud by se mělo vycházet z vašeho vyměřovacího základu, tak ten je sice možné stanovit, ale je nízký. Díky tomu si můžete zvolit rodičovský příspěvek v maximální měsíční výši 7600 Kč. Tedy ve spojení s mateřskou je to na 3 roky. Vyšší částku aktuálně možné zvolit není. Tedy pouze na základě vašeho příjmu. Pokud by se dal doložit příjem otce dítěte, který by měl vyšší vyměřovací základ, pak by případně mělo být možné zvolit i vyšší sumu.

Co se týká možnosti současného pobírání PPM a rodičovského příspěvku, tak to je možné jen v omezeném rozsahu. Konkrétně se jedná o ustanovení v paragrafu 30b, zákon o státní sociální podpoře:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.

Takže v době před porodem budete mít nárok pouze na „mateřskou“. Po narození si můžete požádat, aby vám byl vyplácen i rodičovský příspěvek. Ten by se vyplácel ve výši rozdílu mezi 7600 Kč (maximální výše rodičovského příspěvku, na který byste měla nárok) a výši mateřské. Tedy celkem byste dostávala 7600 Kč měsíčně, z čehož by 3480 Kč byla mateřská, a 4120 Kč by byl rodičovský příspěvek (u měsíce s 30 dny).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Ukončení zaměstnání během rizikového těhotenství

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Jsem od července na neschopence z důvodu rizikového těhotenství. Dítě se má narodit na začátku února 2022. Na mateřskou, bych měla nastupovat během prosince 2021. Zaměstnavatel mi řekl, že přemýšlí o tom, že bychom pracovní poměr ukončili (což jsem pochopila, v té době, kdy ukončím neschopenku). Jaké by […]

Zobrazit odpověď

Mohu si vybrat rodičovský příspěvek jednorázově naráz?

-

Dobrý den, pobírám rodičovský příspěvek s délkou na tři roky. Synovi budou tři roky v březnu 2022. Já bych ale měla od ledna 2022, nastoupit do práce. Tedy dříve, než budu mít dobraný rodičovský příspěvek. Můj dotaz je, zda lze rodičovský příspěvek zrušit a zbývající částku si vybrat naráz? A druhý dotaz je, pokud to […]

Zobrazit odpověď

Jak je to s těhotenstvím ve zkušební době?

-

Dobrý den, Pracovala jsem 4,5 roku u jednoho zaměstnavatele. Tam jsem nedávno dala výpověď a nastoupila hned do nového zaměstnání. Mám tady smlouvu na jeden rok, ale zároveň jsem i ve zkušební době na 3 měsíce. Chtěla bych se zeptat, kdybych nyní otěhotněla (protože s manželem řešíme miminko), jak by to bylo dál a co by […]

Zobrazit odpověď