OSVČ volba délky rodičovské dovolené

Dobrý den,

od února 2016 si platím zálohy na nemocenském 115 Kč, termín porodu mám konec května, začátek června 2017.

Můj dotaz zní, na mateřskou nárok mít budu? Je možné po porodu pobírat mateřskou i rodičák nebo se musí počkat, až mateřská skončí, a pak až začne rodičovský příspěvek?

Budu si moc zvolit i kratší délku než 3 roky rodičovského příspěvku?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Andrea H., 29.12.2016 21:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.12.2016 13:27 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že v době zahájení PPM (tedy v době 6 až 8 týdnů před porodem, což by vycházelo cca na začátek, resp. první polovinu dubna 2017), byste si měla platit nemocenské pojištění déle než jeden rok, tak splňujte hlavní podmínky nároku na PPM u OSVČ.

Tedy minimální účast na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech a současně 180 kalendářních dní v posledním roce. Vzhledem k výši placeného nemocenského pojištění, ale vaše „mateřská“ nebude příliš vysoká. S platbou minimálního nemocenského pojištění vám to pro rok 2017 vychází na 116 Kč na den, tedy na 3480 Kč na měsíc (30 dní).

Co se týká možnosti volby výše/délky RP, tak tu je možné provést buď na základě příjmu matky, nebo i na základě příjmu otce dítěte. Stačí, pokud je možné vyměřovací základ stanovit alespoň u jednoho z rodičů.

Pokud by se mělo vycházet z vašeho vyměřovacího základu, tak ten je sice možné stanovit, ale je nízký. Díky tomu si můžete zvolit rodičovský příspěvek v maximální měsíční výši 7600 Kč. Tedy ve spojení s mateřskou je to na 3 roky. Vyšší částku aktuálně možné zvolit není. Tedy pouze na základě vašeho příjmu. Pokud by se dal doložit příjem otce dítěte, který by měl vyšší vyměřovací základ, pak by případně mělo být možné zvolit i vyšší sumu.

Co se týká možnosti současného pobírání PPM a rodičovského příspěvku, tak to je možné jen v omezeném rozsahu. Konkrétně se jedná o ustanovení v paragrafu 30b, zákon o státní sociální podpoře:

(3) Má-li v rodině jeden z rodičů v kalendářním měsíci nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem, rodičovský příspěvek náleží, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a těmito dávkami nemocenského pojištění. Jako nárok na nemocenské podle věty první se posuzuje nárok na náhradu uvedenou v § 5 odst. 1 písm. b) bodu 5.

Takže v době před porodem budete mít nárok pouze na „mateřskou“. Po narození si můžete požádat, aby vám byl vyplácen i rodičovský příspěvek. Ten by se vyplácel ve výši rozdílu mezi 7600 Kč (maximální výše rodičovského příspěvku, na který byste měla nárok) a výši mateřské. Tedy celkem byste dostávala 7600 Kč měsíčně, z čehož by 3480 Kč byla mateřská, a 4120 Kč by byl rodičovský příspěvek (u měsíce s 30 dny).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď