Paragraf na dítě pro manžela při odborném vyšetření

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o odpověď na mou otázku. Jsem nyní na rodičovské dovolené s dvouletou dcerou a jsem v 16. týdnu těhotenství.

Pokud jdu na plánovanou gynekologickou prohlídku, manžel musí hlídat dceru. Má v tomto případě nárok na paragraf na mne nebo na dceru na 4 hodiny, na které musí z práce odejít?

Gynekolog nemá problém dát mu razítko na paragrafový lístek, který dostane z práce. V práci mu však řekli, že razítko od gynekologa nemá žádný význam a paragraf nemusí uznat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie S., 09.11.2016 15:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.11.2016 01:59 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás zklamu, ale v tomto případě manžel opravdu nemá nárok na „paragraf“ (resp. ošetřovné).

Platí totiž, že manžel nemá možnost dostat „paragraf“ na vaše dítě z toho důvodu, že vy na toto dítě čerpáte rodičovský příspěvek.

V takovém případě by bylo možné, aby manžel zůstal doma s dítětem pouze v případě, že vy byste byla hospitalizována v nemocnici, měla nějaký úraz nebo byla nemocná.

Pokud se jedná jen o „krátkodobé“ vyšetření, pak v tomto případě na „paragraf“ (ošetřovné) nárok opravdu není.

Manžel tedy tuto situaci musí řešit tím, že se buď se zaměstnavatel domluví na náhradním volnu, nebo si vezme den či půl-den dovolené.

Viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, paragraf 39, odstavec 3:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Ve výše uvedeném odstavci je pak odkazován paragraf 57, písmeno b a c:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče,

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče, s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď