Paragraf na dítě pro manžela při odborném vyšetření

Dobrý den,

chtěla bych Vás požádat o odpověď na mou otázku. Jsem nyní na rodičovské dovolené s dvouletou dcerou a jsem v 16. týdnu těhotenství.

Pokud jdu na plánovanou gynekologickou prohlídku, manžel musí hlídat dceru. Má v tomto případě nárok na paragraf na mne nebo na dceru na 4 hodiny, na které musí z práce odejít?

Gynekolog nemá problém dát mu razítko na paragrafový lístek, který dostane z práce. V práci mu však řekli, že razítko od gynekologa nemá žádný význam a paragraf nemusí uznat.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Lucie S., 09.11.2016 15:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.11.2016 01:59 napsal/a:

Dobrý den,

Obávám se, že vás zklamu, ale v tomto případě manžel opravdu nemá nárok na „paragraf“ (resp. ošetřovné).

Platí totiž, že manžel nemá možnost dostat „paragraf“ na vaše dítě z toho důvodu, že vy na toto dítě čerpáte rodičovský příspěvek.

V takovém případě by bylo možné, aby manžel zůstal doma s dítětem pouze v případě, že vy byste byla hospitalizována v nemocnici, měla nějaký úraz nebo byla nemocná.

Pokud se jedná jen o „krátkodobé“ vyšetření, pak v tomto případě na „paragraf“ (ošetřovné) nárok opravdu není.

Manžel tedy tuto situaci musí řešit tím, že se buď se zaměstnavatel domluví na náhradním volnu, nebo si vezme den či půl-den dovolené.

Viz konkrétně zákon o nemocenském pojištění, paragraf 39, odstavec 3:

(3) Zaměstnanec nemá nárok na ošetřovné z důvodu ošetřování dítěte nebo péče o ně, jestliže jiná fyzická osoba má z důvodu péče o toto dítě nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství nebo má nárok na rodičovský příspěvek podle zvláštního právního předpisu; to neplatí, pokud tato jiná osoba onemocněla, utrpěla úraz, nastaly u ní situace uvedené v § 57 odst. 1 písm. b) nebo c), porodila nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat.

Ve výše uvedeném odstavci je pak odkazován paragraf 57, písmeno b a c:

b) pojištěnce, který byl přijat k poskytnutí lůžkové péče nebo kterému byla na základě veřejného zdravotního pojištění poskytnuta komplexní lázeňská léčebně rehabilitační péče,

c) pojištěnce, který byl přijat do zdravotnického zařízení jako průvodce nezletilého dítěte přijatého k poskytnutí lůžkové péče, s výjimkou pojištěnce, který má nárok na výplatu peněžité pomoci v mateřství,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď