Péče o dítě – mám nárok na nějaké dávky?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jsem na úřadu práce, pobírám příspěvek na bydlení a alimenty – otec jinak nefunguje.

Nemohu sehnat práci a syn navštěvuje předškolní docházku v mateřské škole.

moje otázka zní:

Když se přihlásím na zdravotní pojišťovně jako matka v domácnosti, že budu pečovat o synka, mám nárok na nějaké dávky? Protože je zde možnost práce jen na 3 směny a to já si dovolit nemohu.

Musím se pak nechat vyřadit z evidence na úřadu práce a mohu se pak zaevidovat znova? Už jsem úplně zoufalá.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Denisa P., 05.04.2018 15:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.04.2018 08:55 napsal/a:

Dobrý den,

To, že se u své zdravotní pojišťovny nahlásíte, že jste osoba pečující o dítě do 7 roků (popř. osoba pečující o dvě děti do 15 roků), má v podstatě vztah jen k placení zdravotního pojištění. V době, kdy jste vedená jako osoba pečující o dítě, si nemusíte platit zdravotní pojištění sama, ale bude jej za vás platit stát.

Jsou s tím ale spojena určitá omezení. V takovém případě by dítě nemělo chodit do jeslí/školky na dobu delší než 4 hodiny denně.

Stejně tak, vy byste neměla mít příjem, který zakládá účast na zdravotním pojištění. Například byste mohla mít nějakou brigádu na DPP (dohoda o provedení práce), ale s maximálním příjmem do 10000 Kč měsíčně (do 10 tisíc korun měsíčně se z DPP neodvádí zdravotní a sociální pojištění).

Žádné zvláštní dávky pro matky, které pečují o dítě do 7 roků, ale nejsou.

Na druhou stranu tím není nijak dotčen nárok na „běžné“ sociální dávky, jako je třeba příspěvek na bydlení, přídavky na dítě, popř. dávky hmotné nouze.

Ve vztahu k Úřadu práce – ano, pokud byste přestala být osobou pečující o dítě, tak můžete jít na Úřad práce. Tam by vás měli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání – pak za vás opět platí zdravotní pojištění stát.

Za dobu, kdy jste pečovala o dítě, vám ale žádný zvláštní nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká. U něj by se hodnotilo to, jestli jste v posledních dvou letech pracovala (byla účastníkem důchodového pojištění).

Je požadováno, abyste měla „odpracováno“ nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední 2 roky. Zatímco třeba rodičovská se zde započítává jako náhradní doba (tedy stejně, jako kdybyste pracovala), pokud jste „jen“ matka v domácnosti, tak se to při posuzování nároku na podporu nezohledňuje.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – studentka VŠ sama v bytě

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím poradit. Bydlela jsem s přítelem v pronajatém bytě. Teď se ale rozcházíme a já v bytě zůstanu sama, přepíše se na mě. Studuji posledním rokem VŠ. Od rodičů dostávám 10.000,-. Za byt platím 12.660,- za měsíc. Chápu to zcela správně, že budu mít nárok na příspěvek na bydlení a […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro studenta – stipendium, příjem ze zaměstnání

-

Dobrý den, chtěl bych si nově požádat o příspěvek na bydlení. Mohu se prosím zeptat, co se započítává do příjmů? V současné době pracuji na full time úvazek a k tomu jsem prezenčním doktorandem – z tohoto studia dostávám stipendium, které je jinak od daní osvobozeno. Počítá se jenom příjem ze zaměstnání? Nebo i toto […]

Zobrazit odpověď