Péče o dítě do 7 let – nemoc, lékař

Dobrý den

ráda bych se zeptala, pokud za mě bude platit pojištění stát, protože pečuji o dítě do 7 let věku a budu splňovat podmínku, že je ve školce max. 4 hodiny denně, může výjimečně dítě zůstat ve školce déle, když budu já nebo druhé dítě nemocné nebo já nebo druhé dítě budeme muset odpoledne k lékaři?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Martina, 09.02.2016 12:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.02.2016 06:58 napsal/a:

Dobrý den,

Institut „osoby celodenně pečující od dítě do 7“ roků je především o tom, kdo platí zdravotní pojištění. Ničeho jiného se to v zásadě netýká. Stačí tedy nahlásit své zdravotní pojišťovně tuto skutečnost a splňovat podmínky dané zákonem – tedy Zákon číslo 48/1997 Sb. Zákon o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů – především pak § 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Dítě by tedy nemělo být ve školce/jeslích po dobu delší než 4 hodiny a Vy byste současně neměla mít příjmy ze zaměstnání nebo samostatné výdělečné činnosti.

Dále pak správný postup je takový, že v měsících, kdy nejsou tyto podmínky splněny – třeba z důvodu příjmu z nějaké formy zaměstnání nebo nesplnění podmínky celodenní péče o dítě, byste tuto skutečnost nahlásit zdravotní pojišťovně a doplatit zdravotní pojištění.

Upřímně, není mi známo, zda a případně jakým způsobem, provádějí zdravotní pojišťovny kontrolu toho, jestli je plněna podmínka celodenní péče o dítě. Jestli požadují nějaké potvrzení ze školky, opravdu nevím. Navíc toto může být u každé pojišťovny jiné.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

-

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky. O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně. Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V březnu 2021 mi končí rodičovská dovolená a u zaměstnavatele jsem se informovala ohledně prodloužení volna do čtyř let věku dítěte. Zde mi řekli, že by to neměl být problém, ale s tím, že až půjde dcerka ve třech a půl letech do školky, může pouze na dopoledne, abych splňovala […]

Zobrazit odpověď