Péče o dítě do 7 let věku a vztah se zaměstnavatelem

Dobrý den,

v současné době jsem zaměstnankyní na rodičovské dovolené. Nejmladšímu dítěti budou brzy tři roky, ale chci s ním zůstat ještě další rok doma. Co pro to musím udělat?

Vím, že musím jít na zdravotní pojišťovnu a podepsat tam čestné prohlášení, že řádně pečuji o dítě do 7 let věku. Musím o stejnou věc žádat i na správě sociálního zabezpečení? Budu dále sociálně pojištěná?

A v jakém vztahu můžu ten rok být se zaměstnavatelem. Musím dát výpověď (resp. uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru)? Nebo stačí být na neplaceném volnu a zůstat tak v zaměstnaneckém poměru? Předpokládám, že mé žádosti o neplacené volno ale zaměstnavatel nemusí vyhovět. Je to tak?

Děkuji vám za váš názor.

Dotaz poslal/a: Petra S., 08.05.2017 12:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.05.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

V zásadě máte nyní dvě možnosti. Buďto můžete požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, nebo byste musela řešit ukončení pracovního poměru.

Co se týká neplaceného volna, tak na to není žádný „nárok“. Je to záležitost dohody mezi vámi a zaměstnavatelem. Ten vám může, ale také nemusí vyhovět.

Pokud by nevyhověl vaší žádosti o neplacené volno, pak nezbývá nic jiného než řešit ukončení pracovního poměru (výpovědí nebo dohodou).

Je pak otázka, jestli se vám pak vyplatí být rovnou osobou pečující o dítě do 7 roků. Po skončení rodičovské dovolené, pokud nenastoupíte do zaměstnání, a jste nezaměstnaná, tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory po skončení rodičovské pak záleží na tom, jestli alespoň nějakou dobu pracujete. V takovém případě se výše podpory odvíjí z dosaženého příjmu. Pokud jdete na Úřad práce rovnou z rodičovské, pak je výše podpory v nezaměstnanosti jen poměrně nízká. První dva měsíce to je 15% z průměrné mzdy (aktuálně cca 4 tisíce korun). Není to tedy mnoho, ale může se to hodit. Jako osoba pečující o dítě do 7 roků nedostáváte vůbec nic.

Pokud byste ukončila pracovní poměr a chtěla zůstat doma s dítětem jako osoba pečující o dítě do 7 roků, pak ano musíte toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Pak se nemusíte starat o placení zdravotního pojištění. Pozor jen na to že jako soba pečující o dítě do 7 roků nesmíte dávat dítě do školky/jeslí na dobu delší než 4 hodiny denně. Stejně tak je omezena i možnost vašeho příjmu. Při práci na dohodu o pracovní činnosti nesmíte mít sjednán výdělek vyšší než 2500 Kč měsíčně. Při práci na dohodu o provedení práce pak váš příjem za jeden měsíc nesmí překročit 10000 Kč.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době, kdy byste byla doma s dítětem za vás nikdo sociální pojištění neplatí. Můžete si případně platit dobrovolné důchodové pojištění. Nejnižší měsíční pojistné hrazené v roce 2017 činí 28% z částky odpovídající jedné čtvrtině průměrné mzdy platné v roce 2017, tedy 1 977 Kč.

V praxi je to pak, že až byste někdy v budoucnu žádala o důchod, tak 4 roky, kdy jste se starala o dítě, se vám započítají do doby důchodového pojištění (a je v zásadně jedno jestli jste byla na rodičovské nebo se o dítě pak starala jako osoba pečující o dítě do 4 roků). Nad 4 roky – pokud byste třeba byla doma s dítětem až do jeho 7 roků – se vám už do budoucího důchodu nic nezapočítává. Pak je na zvážení ono dobrovolné důchodové pojištění. To se pak řeší s ČSSZ, resp. místně příslušnou OSSZ.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď