Péče o dítě do 7 let věku po zkušební době v zaměstnání

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, měla jsem rodičovský příspěvek na 2 roky, potom jsem zůstala doma se synem a měla jsem péči o dítě do 7 let věku.

Tu jsem měla do 31. 1. 2016 a od 1. 2. 2016 jsem nastoupila do nového zaměstnání. Jelikož je toto zaměstnání pro mě časově nevýhodné kvůli vodění syna do školku.

Budu muset skončit ve zkušební době, a jelikož nemám jiné zaměstnání, chtěla jsem se zeptat, zda bych mohla opět na zdravotní pojišťovně opět nahlásit péči o dítě do 7 let věku.

Předem děkuji za vyřízení

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Romana V., 03.02.2016 14:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.02.2016 14:31 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že péče o dítě do 7 roků (resp. péče o dvě děti do 15 roků), má vztah právě jen k placení zdravotního pojištění.

Pokud splňujete podmínky (tedy jste osobou, která řádně celodenně pečuje o dítě), pak můžete tu skutečnost nahlásit Vaší zdravotní pojišťovně a za dobu, kdy budete osobou pečující o dítě, bude plátcem zdravotního pojištění stát.

Viz zákon číslo 48/1997 Sb., Zákon o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, především pak paragraf 7 (§ 7)

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

….

l) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

To, že se opakovaně stanete osobou pečující o dítě, ničemu nevadí. Z pohledu zákona je rozhodujíc pouze to, že splňujete podmínku péče o dítě.

Takže osobou pečující o dítě (kdy je plátcem zdravotního pojištění stát), můžete být i opakovaně.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Návrat do zaměstnání a nárok na rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně pobírání rodičovského příspěvku v případě návratu do pracovního procesu. Mám v plánu se vrátit v osmi měsících dítěte ke stejnému zaměstnavateli, na jinou pozici a za jiných platových podmínek. Hlídání bude zabezpečovat babička. Jen se ujišťuji, že v tomto případě budu mít stále nárok na rodičovský příspěvek. Děkuji Vám […]

Zobrazit odpověď

Péče o osobu blízkou nebo o dvě děti do 15 let

-

Dobrý den, dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem. Mám dvě děti 7 a 3,5 roku, v  současné době jsem doma čtvrtým rokem s druhým dítětem (v zaměstnání jsem požádala o rok neplaceného volna), neboť zároveň pečuji o téměř 90letou babičku a dceru nevzali do MŠ. V současné době již navštěvuje dopoledne MŠ, starší […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď