Péče o dítě do 7 let je nárok na ostatní dávky?

Chtěla bych se zeptat, náhodně jsem se dozvěděla o možnosti péče o dítě do 7 let. Moc tomu nerozumím jen, co jsem si přečetla něco tu.

K mému případu malému budou teď v lednu 4 roky. Je neustále nemocný, týden ve školce, 14dní doma marod, a tak stále dokola. Od května do září jsem pracovala, nějak jsme to přetloukli, nyní jsem na úřadu práce.

Tahle možnost o něho se starat takto by mě vyhovovala. Ale až vyčerpám podporu, a zapsala bych se na péči o něj do 7 let, budu mít nárok na příspěvek na bydlení, hmotnou nouzi a přídavek?

Popřípadě zda si mohu přivydělat, jsem s ním sama a byla bych zcela bez příjmu tudíž bych neměla na nájem.

Mám ještě 17,5 roku druhého syna ten ale odešel bydlet ke svému otci a tím jsem přišla o alimenty. I když tu má stále vedené bydliště a pendluje sem tam. Malého mám s jiným ale napsaného na sebe ten neplatí od porodu jsem ho neviděla ani nechci. Ani ho řešit. Nevydělává a nic by mě nedal. Jde mě o to, abych měla na nájem. A s tou školkou jak jsem pochopila jen na 4h?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kateřina K., 03.12.2016 10:52
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 04.12.2016 19:15 napsal/a:

Dobrý den,

Péče o dítě do 7 roků se primárně vztahuje k placení zdravotního pojištění. Pokud nejste zaměstnána, nebo pokud nejste vedená v evidenci Úřadu práce (nebo nespadáte do nějaké skupiny, za kterou platí zdravotní pojištění stát, jako jsou třeba ženy na mateřské nebo rodičovské dovolené), pak máte povinnost hradit si zdravotní pojištění sama.

Výjimkou pak je právě situace, kdy své zdravotní pojišťovně oznámíte, že pečujete o dítě do 7 roků. Pak za vás zdravotní pojištění platí stát. Viz zákon o zdravotním pojištění (48/1997 Sb.), paragraf 7:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Zde jsou pak dvě podmínky – dítě nesmí chodit do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. A současně nesmíte mít příjmy ze zaměstnání (nebo z podnikání). I jako osoba pečující o dítě ale máte možnost mít nějaký příjem. Muselo by se jednat o práci na DPP (dohoda o provedení práce), pokud by příjem nepřekročil 10 tisíc korun měsíčně (a 300 hodin ročně) nebo o práci na DPČ, kde sjednaný příjem nepřesahuje 2500 Kč měsíčně.

Co se týká nároku na sociální dávky, jako je příspěvek na bydlení nebo dávky hmotné nouze, tam by to nemělo v zásadě ničemu vadit. Pokud budete splňovat podmínky pro jednotlivé dávky – tedy třeba u příspěvku na bydlení se posuzují příjmy a náklady na bydlení za kalendářní čtvrtletí – pak není důvod, abyste tyto dávky i nadále nedostávala.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Posuzování příspěvku na bydlení – stěhování do nového bytu

-

Dobrý den, měla bych dotazy ohledně příspěvků na bydlení a dítěte. Momentálně jsem vdaná, budu žádat o rozvod, již přes 4 měsíce ale bydlím se synem u svých rodičů, kde jsem si přepsala trvalé bydliště po odstěhování od manžela. Sháním byt do pronájmu, kde se pokusím vyjednat trvalé bydliště, abych mohla splnit podmínky pro vyplácení […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení a trvalé bydliště na Obecním úřadě

-

Dobrý den, v současné době mám trvalý pobyt na Obecním úřadě. Mám nárok na příspěvek na bydlení? V případě, že půjdu bydlet do pronájmu  a majitel nebude souhlasit s přinášením k trvalému pobytu v jeho bytě, jak se mám zachovat? Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro samoživitelku s dítětem

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jsem samoživitelka a momentálně bydlím u své matky, jelikož majitelka se dostala do finančních problémů. Byt, který jsem si pronajímala, prodala. Jsem evidovaná na ÚP a chtěla jsem se zeptat, zda-li mám nárok na nějaké přídavky (dávky), popřípadě jestli mi sociálka nějak pomůže. U matky nemohu zůstat má malý […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – nemám v bytě trvalé bydliště

-

Dobrý den, moje bývalá přítelkyně pobírá příspěvek na bydlení. Máme spolu syna. Oba tam, kde bydlí, mají trvalý pobyt. Já u rodičů. Na syna přispívám po ústní dohodě. Nevadí, že často přespávám v onom bytě? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď