Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

Dobrý den,

minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem.

Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby.

Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky musím dodržovat? Slyšela jsem, že je tam omezený počet hodin, na které mohu dát dítě do školky. Mohu mít třeba brigádu? Existují ještě jiná omezení? Je k tomu potřeba nějaký formulář? Kde ho vezmu? Nebo stačí jen to oznámit na VZP? Může to být jakákoliv pobočka VZP?

Mohu se pak znovu přihlásit na Úřad práce? Mohu se přihlásit, kdykoliv na úřad práce, kdybych se rozmyslela? Budu mít nárok na podporu?

Bude mi stát platit zdravotní pojištění (když budu s dítětem doma do sedmi let)?

Dotaz poslal/a: Jarmila Š., 16.03.2018 16:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2018 10:02 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, můžete být doma s dítětem jako osoba pečující o dítě. A to buď osoba pečující o dítě do 7 roků, nebo osoba pečující o dvě děti do 15 roků (ze předpokladu že nyní již nemáte nárok na rodičovský příspěvek, nebo „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství – například pokud byste byla znovu těhotná)).

Jako soba pečující o dítě pouze oznámíte své zdravotní pojišťovně tuto skutečnost. Není pro to předepsaný žádný zvláštní formulář, oznámení byste ale měla provést písemně – stačí jednoduchý dopis. Na webu své zdravotní pojišťovny určitě najdete informace o nějaké doručovací adrese, nebo informaci, jak postlat tuto informaci elektronicky (email, nebo nějaký kontaktní formulář).

Pokud byste byla osoba pečující o dítě do 7 roků, pak za vás po tuto dobu bude stát hradit zdravotní pojištění. Je zde omezení, že dítě, o které je pečováno nesmí trávit v jeslích / školce více než 4 hodiny denně. Pokud by již dítě chodilo do školy, pak zde pochopitelně může být déle, ale pouze po dobu povinné školní docházky (nemohla byste ho tedy nechávat třeba v družině) s výjimkou školních výletů nebo třeba školy v přírodě, kterých se pak školní dítě může účastnit.

Viz zákon o Zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 7:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Současně je zde omezení v tom, že jako osoba pečující o dítě máte i omezenou možnost vykonávat nějakou výdělečnou činnost. Nesmíte totiž pracovat v zaměstnání, resp. mít příjem, který by vám zakládal povinnost odvádět zdravotní pojištění. Což je klasické zaměstnání na HPP, podnikání jako OSVČ, nějaká brigáda na DPP (dohoda o provedení práce) s měsíčním příjmem více než 10000 Kč, nebo práce na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) u které by byl sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč.

V budoucnu se pak můžete přihlásit na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání. Tím že byste ale byla nějakou dobu doma, jako soba pečující o dítě vám nevzniká nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď