Peněžitá pomoc v mateřství na otce dítěte

Dobrý den,

ráda bych Vás požádala o pár odpovědí na otázky kolem mateřské a rodičovské.

Jsem studentka, čili nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, tak bychom rádi využili čerpání příspěvku na přítele. Vzhledem k tomu, že práci měnil a nějakou doby byl na úřadu práce, kde zjistí, zda má doopravdy nárok a popřípadě na jakou částku? Na ČSSZ mu nebyli schopni poradit.

Od gynekoložky jsem dostala formulář: Žádost o peněžitou pomoc v mateřství, mám ho tedy zanést na ČSSZ v místě svého bydliště? Nebo tento papír nese přítel až 7. týden po porodu svému zaměstnavateli? Popřípadě na ČSSZ? Včetně formuláře Žádost na peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče?

Po uplynutí 22 týdnů přítele na mateřské máme nárok na Rodičovský příspěvek a dobu pobírání bychom si díky tomu, že přítel měl nárok na mateřskou mohli určit. Kam však zajít, kdy a s jakým formulářem?

Poslední otázkou je, kde a jakým způsobem zažádat o porodné?

Velmi Vám děkuji za odpověď, popřípadě radu kam se konkrétně obrátit.

Přeji hezký den

Dotaz poslal/a: Daniela B., 15.05.2017 19:30
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 16.05.2017 15:26 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste studentka, a během posledních dvou let jste během studia nepracovala v zaměstnání, které by zakládalo účast na nemocenském pojištění, pak opravdu nemáte nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství).

Aby měl váš přítel (otec dítěte) nárok na PPM, pak musí splňovat základní podmínky. Tedy, že v době podání žádosti o PPM (od začátku 7 týdne po narození dítěte), bude zaměstnaný (nebo případně v ochranné lhůtě 180 dní od skončení posledního zaměstnání).

Druhou podmínkou je pak to, že v předchozích dvou letech splňuje podmínku minimální doby účasti na nemocenském pojištění. Do doby účasti na nemocenském pojištění se zahrnují všechny kalendářní dny, kdy byl váš přítel zaměstnaný. V zásadě se tam zahrnou všechny dny od zahájení do ukončení pracovního poměru a to včetně víkendů, státních svátků, dovolené apod.

Doba, kdy byl váš přítel nezaměstnaný a vedený v evidenci úřadu práce se tam naopak nezahrnuje. Pokud ale byl v posledních dvou letech zaměstnaný alespoň 9 měsíců (a nemusí to být jen v jednom zaměstnání, ale třeba 5 měsíců u jednoho zaměstnavatele a 4 měsíce u jiného), pak by podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění měla být splněna.

V takovém případě pak po skončení prvních 6 týdnů od narození dítěte může váš přítel žádat o PPM – tam je pak potřeba zmíněná žádost o PPM + dohoda o svěření dítěte do péče. Pozor také na to, že v době, kdy váš přítel bude čerpat PPM tak nesmí vykonávat své zaměstnání. Resp. nesmí pro svého zaměstnavatele vykonávat stejnou činnost. Může teoreticky pracovat, ale musel by na dobu čerpání PPM se zaměstnavatele uzavřít dohodu (DPP nebo DPČ), která by navíc byla na jinou pracovní činnost než je ta, ze které mu plyne nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek se pak vyřizuje na Úřadu práce. Pokud chcete, aby rodičovský příspěvek plynule navazoval na PPM, pak byste se měli na ÚP obrátit ještě před skončením PPM – cca 3 až 4 týdny předem. Budete potřebovat příslušný formulář žádosti o rodičovský příspěvek, osobní doklady + rodný list dítěte a váš přítel pak bude dokládat příjmy.

O porodné se také žádá na Úřadu práce. A to po narození dítěte – k žádosti se přikládá rodný list dítěte, takže jakmile vám jej matrika vystaví, tak se můžete obrátit na ÚP. Opět budou potřeba osobní doklady, rodný list dítěte, příslušný formulář žádosti o porodné a doložení příjmů (vás a otce dítěte) za kalendářní čtvrtletí, které předchází čtvrtletí, ve kterém se dítě narodí.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď