Peněžitá pomoc v mateřství druhé dítě

Dobrý den,

momentálně jsem na rodičovské dovolené, a od srpna, v sedmi měsících věku syna, jsem nastoupila k původnímu zaměstnavateli, na zkrácený úvazek 0,2.

Dočetla jsem se, že s případným druhým dítětem, které plánujeme zhruba ve 2 a půl letech prvního syna, by se mi výše PPM vypočítávala z tohoto malého úvazku.

Mohu teď něco udělat, aby se mi počítala z původní mzdy? Přejít na dohodu nebo zpět na rodičovskou dovolenou. Když mám nyní ve smlouvě úvazek 0,2, měli by mi ho změnit zpět na původní, když odejdu zpět na rodičovskou a nastoupím na dohodu na 8 hodin týdně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra N., 11.11.2016 07:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.11.2016 01:48 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že výše PPM (peněžitá pomoc v mateřství), se počítá z příjmů z posledního zaměstnání (resp. z příjmů z poslední pojištěné činnosti).

Takže ve chvíli, kdy budete těhotná s druhým dítětem, a budete nastupovat na druhou mateřskou, provede se výpočet výše PPM z příjmů, které budete dosahovat v současném zaměstnání, kde máte zkrácený úvazek.

Současně ale platí ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy, pokud pracujete pro stejného zaměstnavatele, a na druhou mateřskou budete nastupovat do 4 roků věku prvního dítěte, pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství v minimální výši odpovídající výši PPM u prvního dítěte.

Takže i když se vám spočítá PPM z aktuálních příjmů, pokud takto spočítaná PPM bude nižší než ta, kterou jste měla u prvního dítěte, tak budete mít nárok na PPM ve stejné výši, jako u prvního dítěte. Pokud by byla vyšší PPM (resp. vyměřovací základ) z aktuálně dosahovaných příjmů, pak byste dostávala tuto.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Zvýšení rodičovského příspěvku nad 10 000 Kč měsíčně

-

Dobrý den, manželka bude od ledna 2022, pobírat rodičovský příspěvek 10 000 Kč. My jsme chtěli navýšit měsíční splátky. Na úřadu práce nám řekly ano, musím donést od sociálky denní vyměřovací základ. Na sociálce mě to paní odmítla napsat, protože já nejsem účastník na nemocenském pojištění. Chtěl bych vás zeptat – co mam dělat??

Zobrazit odpověď

Pozdní žádost o RP – bude mi nakonec vyplacena celá rodičovská?

-

V dubnu 2021 se nám narodil syn. Do srpna jsem pobírala mateřskou. Až teď v lednu 2022 jsem požádala o rodičovský příspěvek. Bude mi nakonec vyplaceno celých 300 000 Kč nebo ne? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Docházka do školky a rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, prosím o radu: Pobírám rodičovský příspěvek, dcera má 3 roky (nar. 12/2018). RD mám až do 08/2022, naskytla se mi však nyní možnost umístit dceru do MŠ a tedy bych mohla také hledat práci. Jak to bude s RD, budu ji nadále pobírat nebo jsou nějaká omezení pro dceru ve školce či pro […]

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď