Peněžitá pomoc v mateřství druhé dítě

Dobrý den,

momentálně jsem na rodičovské dovolené, a od srpna, v sedmi měsících věku syna, jsem nastoupila k původnímu zaměstnavateli, na zkrácený úvazek 0,2.

Dočetla jsem se, že s případným druhým dítětem, které plánujeme zhruba ve 2 a půl letech prvního syna, by se mi výše PPM vypočítávala z tohoto malého úvazku.

Mohu teď něco udělat, aby se mi počítala z původní mzdy? Přejít na dohodu nebo zpět na rodičovskou dovolenou. Když mám nyní ve smlouvě úvazek 0,2, měli by mi ho změnit zpět na původní, když odejdu zpět na rodičovskou a nastoupím na dohodu na 8 hodin týdně?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Petra N., 11.11.2016 07:09
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 13.11.2016 01:48 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že výše PPM (peněžitá pomoc v mateřství), se počítá z příjmů z posledního zaměstnání (resp. z příjmů z poslední pojištěné činnosti).

Takže ve chvíli, kdy budete těhotná s druhým dítětem, a budete nastupovat na druhou mateřskou, provede se výpočet výše PPM z příjmů, které budete dosahovat v současném zaměstnání, kde máte zkrácený úvazek.

Současně ale platí ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění:

(3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

Tedy, pokud pracujete pro stejného zaměstnavatele, a na druhou mateřskou budete nastupovat do 4 roků věku prvního dítěte, pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství v minimální výši odpovídající výši PPM u prvního dítěte.

Takže i když se vám spočítá PPM z aktuálních příjmů, pokud takto spočítaná PPM bude nižší než ta, kterou jste měla u prvního dítěte, tak budete mít nárok na PPM ve stejné výši, jako u prvního dítěte. Pokud by byla vyšší PPM (resp. vyměřovací základ) z aktuálně dosahovaných příjmů, pak byste dostávala tuto.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď