Peněžitá pomoc v mateřství – smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně mé situace.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a na mateřskou bych měla nastoupit na začátku prosince 2017.

Jsem zaměstnaná od 10. 10. 2016 a smlouva mi končí 30. 9. 2017. Smlouva mi z důvodu těhotenství již nebude prodloužena.

Předtím jsem byla zaměstnaná v bance od 1. 9. 2015 – 30. 3. 2016, od 11. 4. 2016 – 9. 10. 2016 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti a pak jsem tedy nastoupila na současné místo 10. 10. 2016 – 30. 9. 2017.

Budu mít v tomto případě nárok na PPM nebo mám bohužel smůlu, jelikož mi smlouva končí o pár dnů dříve, než to bude přesně rok zaměstnání? A také dřív než nastoupím na mateřskou.

Děkuji za Vaši radu, snad jsem to napsala srozumitelně.

Dotaz poslal/a: Monika L., 08.06.2017 11:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

U peněžité pomoci v mateřství (PPM) není žádná podmínka, abyste pracovala rok (to je u nároku na podporu v nezaměstnanosti, kde to navíc nemusí být rok v kuse, ale sleduje se, abyste měla 12 měsíců za poslední dva roky).

Nárok na PPM máte za předpokladu splnění dvou hlavních podmínek. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem, u vás tedy zřejmě na začátku prosince 2017), jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění, které za vás platí zaměstnavatel). Nebo, že jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

U vás by to tedy měla být ta ochranná lhůta. To, že vaše zaměstnání již skončilo, tedy nebude vadit, protože termín zahájení PPM budete mít ještě v ochranné době po skončení zaměstnání.

Druhou podmínku je pak to, že v době zahájení PPM máte za poslední dva roky účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění vám v případě zaměstnání vzniká dnem zahájení pracovního poměru a končí jeho ukončením. Tedy jen v posledním zaměstnání máte (resp. na jeho konci budete mít), účast na nemocenském pojištění 355 dní.

Takže „smůlu“ určitě nemáte. Na PPM nárok mít budete. Její výše se pak bude odvíjet z příjmů v posledním zaměstnání. Po skončení PPM pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítává podpora po skončení rodičovské

-

Dobrý den, synovi budou 1. 12. 2020 čtyři roky, před jeho narozením jsem byla zaměstnaná. Ve třech letech jsem se nemohla vrátit do práce z důvodu, že jsem neměla školku pro syna, tak jsem rozvázala pracovní poměr dohodou a byla jsem na RD do čtyř let dítěte. Na úřad práce musím do 3 dnů od […]

Zobrazit odpověď

Nárok na finanční příspěvek před rodičovskou

-

Dobrý den, chtěla bych poradit, jestli v mém případě vzniká nárok na nějakou sociální dávku před RD. Minulý týden jsem konečně zjistila, že jsem těhotná. Smlouvu na DPČ mám do 31. 12. 2020. Rozsah práce od 8h do 13h, ale prakticky každý den jsem tam cca do 15h. Protože mám 5 leté dítě, se kterým […]

Zobrazit odpověď

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Podpora při výpovědi zaměstnavatele po návratu z rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych se informovala na výpočet podpory v nezaměstnanosti. Jsem na rodičovské dovolené, pracuji na DPČ a zároveň bych se měla v prosinci 2020 vracet do zaměstnání, kde mám HPP. Zaměstnavatel (kde mám HPP) mě informoval, že z organizačních důvodů/pro nadbytečnost mi bude muset dát výpověď s 2-měsíční výpovědní dobou + odstupné či […]

Zobrazit odpověď