Peněžitá pomoc v mateřství – smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně mé situace.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a na mateřskou bych měla nastoupit na začátku prosince 2017.

Jsem zaměstnaná od 10. 10. 2016 a smlouva mi končí 30. 9. 2017. Smlouva mi z důvodu těhotenství již nebude prodloužena.

Předtím jsem byla zaměstnaná v bance od 1. 9. 2015 – 30. 3. 2016, od 11. 4. 2016 – 9. 10. 2016 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti a pak jsem tedy nastoupila na současné místo 10. 10. 2016 – 30. 9. 2017.

Budu mít v tomto případě nárok na PPM nebo mám bohužel smůlu, jelikož mi smlouva končí o pár dnů dříve, než to bude přesně rok zaměstnání? A také dřív než nastoupím na mateřskou.

Děkuji za Vaši radu, snad jsem to napsala srozumitelně.

Dotaz poslal/a: Monika L., 08.06.2017 11:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:29 napsal/a:

Dobrý den,

U peněžité pomoci v mateřství (PPM) není žádná podmínka, abyste pracovala rok (to je u nároku na podporu v nezaměstnanosti, kde to navíc nemusí být rok v kuse, ale sleduje se, abyste měla 12 měsíců za poslední dva roky).

Nárok na PPM máte za předpokladu splnění dvou hlavních podmínek. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem, u vás tedy zřejmě na začátku prosince 2017), jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění, které za vás platí zaměstnavatel). Nebo, že jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

U vás by to tedy měla být ta ochranná lhůta. To, že vaše zaměstnání již skončilo, tedy nebude vadit, protože termín zahájení PPM budete mít ještě v ochranné době po skončení zaměstnání.

Druhou podmínku je pak to, že v době zahájení PPM máte za poslední dva roky účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění vám v případě zaměstnání vzniká dnem zahájení pracovního poměru a končí jeho ukončením. Tedy jen v posledním zaměstnání máte (resp. na jeho konci budete mít), účast na nemocenském pojištění 355 dní.

Takže „smůlu“ určitě nemáte. Na PPM nárok mít budete. Její výše se pak bude odvíjet z příjmů v posledním zaměstnání. Po skončení PPM pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Práce na HPP během rodičovské dovolené

-

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené a stále jako zaměstnanec u firmy, kde jsem pracovala před nástupem na mateřskou a rodičovskou. Dítě dovrší 3 let v dubnu 2023 a já už teď v září nastupuji do práce v jiné firmě. Dítě bylo přijato do školky od září. Jsem povinna dát výpověď ve stávajícím zaměstnání […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Ukončení pracovního poměru dohodou v těhotenství

-

Dobrý den, dne 12. 11. 2022 bych měla nastoupit na mateřskou (termín porodu 7. 1. 2023). Aktuálně jsem zaměstnaná na HPP s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. Celkem vážně zvažuji ukončení pracovního poměru dohodou. Moje účetní mi řekla, že pokud ukončíme dohodou ze zdravotních důvodů (pracovní doba je přes noc tudíž nemohu už práci vykonávat), […]

Zobrazit odpověď

OSVČ vs. OBZP těsně před nástupem na mateřskou (s pokrytým nemocenským pojištěním)

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně nároku na mateřskou a rodičovskou v případě, že před nástupem na mateřskou budu 2 měsíce OBZP. Aktuálně jsem v 6. měsíci těhotenství stále OSVČ a platím si nemocenské pojištění (tzn., mám pokryté nemocenské pojištění po požadovanou dobu), nicméně plánuji pozastavit živnost kvůli poklesu práce a přejít na poslední […]

Zobrazit odpověď