Peněžitá pomoc v mateřství – smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

potřebovala bych poradit ohledně mé situace.

Zjistila jsem, že jsem těhotná a na mateřskou bych měla nastoupit na začátku prosince 2017.

Jsem zaměstnaná od 10. 10. 2016 a smlouva mi končí 30. 9. 2017. Smlouva mi z důvodu těhotenství již nebude prodloužena.

Předtím jsem byla zaměstnaná v bance od 1. 9. 2015 – 30. 3. 2016, od 11. 4. 2016 – 9. 10. 2016 jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti a pak jsem tedy nastoupila na současné místo 10. 10. 2016 – 30. 9. 2017.

Budu mít v tomto případě nárok na PPM nebo mám bohužel smůlu, jelikož mi smlouva končí o pár dnů dříve, než to bude přesně rok zaměstnání? A také dřív než nastoupím na mateřskou.

Děkuji za Vaši radu, snad jsem to napsala srozumitelně.

Dotaz poslal/a: Monika L., 08.06.2017 11:01

Odpověď:

Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.06.2017 15:29 napsal/a:
 

Dobrý den,

U peněžité pomoci v mateřství (PPM) není žádná podmínka, abyste pracovala rok (to je u nároku na podporu v nezaměstnanosti, kde to navíc nemusí být rok v kuse, ale sleduje se, abyste měla 12 měsíců za poslední dva roky).

Nárok na PPM máte za předpokladu splnění dvou hlavních podmínek. První podmínkou je to, že v době zahájení PPM (6 – 8 týdnů před porodem, u vás tedy zřejmě na začátku prosince 2017), jste zaměstnaná (resp. účastníkem nemocenského pojištění, které za vás platí zaměstnavatel). Nebo, že jste v ochranné lhůtě, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

Viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 15:

(2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

U vás by to tedy měla být ta ochranná lhůta. To, že vaše zaměstnání již skončilo, tedy nebude vadit, protože termín zahájení PPM budete mít ještě v ochranné době po skončení zaměstnání.

Druhou podmínku je pak to, že v době zahájení PPM máte za poslední dva roky účast na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní.

Účast na nemocenském pojištění vám v případě zaměstnání vzniká dnem zahájení pracovního poměru a končí jeho ukončením. Tedy jen v posledním zaměstnání máte (resp. na jeho konci budete mít), účast na nemocenském pojištění 355 dní.

Takže „smůlu“ určitě nemáte. Na PPM nárok mít budete. Její výše se pak bude odvíjet z příjmů v posledním zaměstnání. Po skončení PPM pak budete mít nárok na rodičovský příspěvek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,