Placení zdravotního pojištění při práci na dohodu

Dobrý den,

Jsem momentálně evidován na úřadu práce a zároveň mám i brigádu. Problém je v tom, že limit výdělku je jen 4950 Kč.

Aby mi zaměstnavatel platil pojištění, tak musím mít výdělek přes 10 000 Kč. No, určitě mám za prosinec vyděláno víc než 4950, ale nevím, jestli mám víc než 10 000.

Chci tedy ukončit evidenci na ÚP a můj dotaz je, do kdy si musím zaplatit pojištění v případě, že nebudu mít výdělek na 10 000? Kolik jsem vydělal, se dozvím nejdřív na začátku ledna.

A když ukončím evidenci na ÚP, musím to nahlásit své pojišťovně?

Dotaz poslal/a: Jan H., 20.12.2016 11:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 15:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste vedený v evidenci úřadu práce a současně vykonáváte nějakou práci/brigádu, pak platí, že máte oznamovací povinnost – musíte, resp. měl jste tuto skutečnost oznámit nejpozději v den zahájení této činnosti a to bez ohledu na výši výdělku. Pokud jste tak neučinil, tak to určitě co nejdříve udělejte – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Co se pak týká zdravotního pojištění, tak tam je ohlašovací povinnost 8 dní která se vztahuje:

  • zahájení, případně ukončení samostatné výdělečné činnosti (do 8 dnů);
  • trvání skutečnosti, kdy po celý kalendářní měsíc není za něj plátcem pojistného zaměstnavatel ani on sám jako osoba samostatně výdělečně činná a není za něj plátcem pojistného ani stát (do 8 dnů);

Pokud by za vás byl po část měsíce byl plátcem zdravotního pojištění stát, nebo zaměstnavatel, tak nespadáte do skupiny osoba bez zdanitelných příjmů s povinností platit si sám zdravotní pojištění. Postačuje, že alespoň část doby jej za vás někdo platil.

Pokud by za vás nikdo (stát, zaměstnavatel) neodvedl pojištění za celý měsíc prosinec, pak byste toto měl své zdravotní pojišťovně nahlásit nejpozději do 8 ledna.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Zdravotní pojištění:

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a konec pracovní smlouvy

-

Dobrý den, 31. 5. 2021 mi skončila pracovní smlouva. Byl jsem ale touto dobou už 2 měsíce na nemocenské, kterou mi lékař ukončil ve středu 9. 6. 2021. Následující den, jsem byl u bývalého zaměstnavatele pro papíry o ukončení zaměstnání, na úřad práce jsem šel v pondělí 14. 6. 2021 Nedávno jsem dostal rozhodnutí o […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď