Placení zdravotního pojištění při práci na dohodu

Dobrý den,

Jsem momentálně evidován na úřadu práce a zároveň mám i brigádu. Problém je v tom, že limit výdělku je jen 4950 Kč.

Aby mi zaměstnavatel platil pojištění, tak musím mít výdělek přes 10 000 Kč. No, určitě mám za prosinec vyděláno víc než 4950, ale nevím, jestli mám víc než 10 000.

Chci tedy ukončit evidenci na ÚP a můj dotaz je, do kdy si musím zaplatit pojištění v případě, že nebudu mít výdělek na 10 000? Kolik jsem vydělal, se dozvím nejdřív na začátku ledna.

A když ukončím evidenci na ÚP, musím to nahlásit své pojišťovně?

Dotaz poslal/a: Jan H., 20.12.2016 11:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.12.2016 15:43 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste vedený v evidenci úřadu práce a současně vykonáváte nějakou práci/brigádu, pak platí, že máte oznamovací povinnost – musíte, resp. měl jste tuto skutečnost oznámit nejpozději v den zahájení této činnosti a to bez ohledu na výši výdělku. Pokud jste tak neučinil, tak to určitě co nejdříve udělejte – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Co se pak týká zdravotního pojištění, tak tam je ohlašovací povinnost 8 dní která se vztahuje:

  • zahájení, případně ukončení samostatné výdělečné činnosti (do 8 dnů);
  • trvání skutečnosti, kdy po celý kalendářní měsíc není za něj plátcem pojistného zaměstnavatel ani on sám jako osoba samostatně výdělečně činná a není za něj plátcem pojistného ani stát (do 8 dnů);

Pokud by za vás byl po část měsíce byl plátcem zdravotního pojištění stát, nebo zaměstnavatel, tak nespadáte do skupiny osoba bez zdanitelných příjmů s povinností platit si sám zdravotní pojištění. Postačuje, že alespoň část doby jej za vás někdo platil.

Pokud by za vás nikdo (stát, zaměstnavatel) neodvedl pojištění za celý měsíc prosinec, pak byste toto měl své zdravotní pojišťovně nahlásit nejpozději do 8 ledna.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Zdravotní pojištění:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nahlášení na Úřadu práce po neúspěšné maturitě v září

-

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale poslední dobou mi to stále vrtá hlavou. Jde o to, že v roce 2019 jsem končila střední školu s maturitou, v plánu bylo pokračovat na vysokou, nicméně jsem první zkoušku neudělala a musela jí zkusit na podzim, tedy září 2019 (učitelka nám říkala, že jsme stále […]

Zobrazit odpověď