Co dělat, když po skončení RP dítě nevezmou do školky

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaké jsou možnosti, když po skončení rodičovské dovolené, dítě nevezmou do školky?

Během RD jsem dostala výpověď od zaměstnavatele z důvodu krachu (insolvence) firmy (část odstupného jsem dostala od úřadu práce, zbytek mi firma stále dluží). Nemám se tedy po skončení RD kam vrátit.

Dcera je narozena v létě a je velká pravděpodobnost, že se do školky nedostane. Jaké mam tedy možnosti po skončení RD?

Mam nárok na podporu a v jaké výši, jak dlouho?

Nebo bude pro mě výhodnější prodloužit RD do čtyř let veku dítě? A třeba během té doby se pokusit znovu otěhotnět?(když musím zůstat doma s dcerou a nemůžu si hledat zaměstnání).

Dekuji moc za informace.

Dotaz poslal/a: Veronika S., 10.02.2016 09:33
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.02.2016 06:46 napsal/a:

Dobrý den

Obecně platí, že po skončení rodičovské dovolené, resp. po skončení čerpání rodičovského příspěvku má žena obvykle nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Výše této podpory ale - pokud zaměstnání během RD skončilo nebo pokud žena po rodičovské vůbec nepracovala, je velmi nízká. Viz zákon o zaměstnanosti - § 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Aktuálně by to tedy první dva měsíce bylo cca 3200 Kč. Doba, po kterou máte nárok na podporu v nezaměstnanosti je závislá na věku, u Vás ale předpokládám, že by to bylo 5 měsíců.

Co se Vám více vyplatí, zda prodloužit čerpání RP na 4 roky, nebo jej vyčerpat dříve a pak pobírat podporu je na Vás.

Dále pak, pokud byste byla doma s dítětem, a nepracovala, ani nebyla vedena na Úřadu práce, a ani nečerpala RP, můžete se ještě nahlásit jako „osoba pečující celodenně o dítě do 7 roků“. Pak by za Vás i nadále byl plátcem zdravotního pojištění stát. To se týká ale pouze zdravotního pojištění (které byste si jinak musela platit sama. Nevzniká tím nárok na žádné sociální dávky, ani v té době za Vás nikdo neplatí sociální pojištění a tak se tato doba nezapočítává do nároku pro důchod. Je zde ale omezení, že nesmíte mít příjmy ze zaměstnání a musí být splněna podmínka celodenní péče o dítě (dítě nesmí být ve školce déle než 4 hodiny denně).

Jinak platí i to, že jako žena, která ukončila rodičovskou dovolenou, a bude nastupovat do zaměstnání, byste při umístění dítěte do školky měla být upřednostněna oproti jiným matkám, které třeba zůstávají doma s druhým dítětem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

-

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky. O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně. Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V březnu 2021 mi končí rodičovská dovolená a u zaměstnavatele jsem se informovala ohledně prodloužení volna do čtyř let věku dítěte. Zde mi řekli, že by to neměl být problém, ale s tím, že až půjde dcerka ve třech a půl letech do školky, může pouze na dopoledne, abych splňovala […]

Zobrazit odpověď