Podpora v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně podpory v nezaměstnanosti. V červnu r. 2014 jsem řádně ukončila studium na VOŠ, tehdy už jsem byla těhotná (3. měsíce) nepracovala jsem, pouze brigádně.

V lednu 2017 mi končí mateřská, a pokud nenastoupím do práce (plánujeme další miminko, ale s tím, že by mateřská nenavazovala na ukončenou mateřskou s prvním dítětem), chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nějakou podporu v nezaměstnanosti.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivana B., 15.09.2016 09:44
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 02.10.2016 06:10 napsal/a:

Dobrý den,

Jen pro přesnost, v lednu 2017 vám nekončí „mateřská“ ale skončí vám čerpání rodičovského příspěvku. Mateřská dovolená je pracovní volno poskytované zaměstnavatelem v souvislosti s podrodem, podobně jako rodičovská dovolená je volno poskytované zaměstnavatelem z důvodu péče o dítě do 3 let.

Každopádně, pokud jste nyní nezaměstnaná, a jste pouze doma s dítětem, tak to není na překážku v tom, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory v nezaměstnanosti sice platí obecná podmínka, že v posledních dvou letech byste měla mít odpracováno alespoň 12 měsíců (resp. být po dobu 12 měsíců účastníkem důchodového pojištění), ale v případě matek, které jsou doma s dítětem je výjimka.

Doba, kdy čerpáte rodičovský příspěvek, se započítává jako tzv. „náhradní doba“. Z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti, to tedy po skončení čerpání RP bude stejné jako byste poslední dva roky pracovala.

Pokud ale zažádáte o podporu v nezaměstnanosti ihned po skončení RP, pak bude výše podpory jen velmi nízká. Tím že jste byla doba s dítětem, není možné vypočítat podporu z nějakého zaměstnání. V takovém případě je pak výše podpory navázána na průměrnou mzdu v ČR - viz paragraf 51, zákona o zaměstnanosti:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

Vzhledem k tomu že aktuálně je průměrná mzda cca 26500 Kč, tak byste první dva měsíce dostávala necelé 4000 Kč a další dva měsíce pak cca 3200 Kč a zbytek doby pak už jen necelé 3 tisíce korun.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď