Podpora v nezaměstnanosti po ukončení studia na vysoké škole

Dobrý den,

jsem studentkou Vysoké školy a při denním studiu mám částečný úvazek na 30 hodin měsíčně.

Nastoupila jsem v září 2016 a v září 2017 bych chtěla vycestovat za prací do Zurichu.

Chtěla bych se Vás zeptat, zda mi náleží nějaká podpora, dokud si nenajdu práci v zahraničí?

Výpověď bych chtěla podat v červenci 2017, nebo musím odpracovat rok, abych měla nárok na podporu?

Moc Vám děkuji a přeji krásný den.

Dotaz poslal/a: Eva D., 09.06.2017 08:20
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 10.06.2017 14:17 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavní podmínkou, aby vám vznikl nárok a podporu v nezaměstnanosti je to, že v době podání žádosti o podporu splňujete minimální „odpracovanou“ dobu 12 měsíců za poslední dva roky. Resp., pro přesnost, se jedná o minimální dobu účasti na důchodovém pojištění.

Za vás, jako studentku vysoké školy stát platí pouze zdravotní pojištění. Sociální pojištění (a tím ani důchodové nebo třeba ani nemocenské pojištění) během studia VŠ nikdo neplatí.

Účast na důchodovém pojištění vám tak během studia VŠ může vznikat pouze výkonem nějakého zaměstnání. Pokud by se jednalo o práci na DPP (dohoda o provedení práce), pak účast na pojištění vzniká jen za ty měsíce, kdy je příjem vyšší než 10000 Kč. Pokud by se jednalo o práci na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) pak účast na pojištění vzniká, jen pokud je sjednán rozhodný příjem vyšší než 2500 Kč.

Pokud se jedná o zaměstnání na zkrácený/částečný úvazek, pak za vás s největší pravděpodobností zaměstnavatel odvádí standardní odvody – sociální a zdravotní pojištění. Pokud byste tedy tímto zaměstnáním splnila oněch požadovaných 12 měsíců, měla byste nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Případně – nemusí se jednat o 12 měsíců „v kuse“. Pokud byste například nyní měla třeba 10 měsíců na tento částečný úvazek, ale současně byste ještě v rámci posledních dvou let měla nějaké jiné dva měsíce, kdy byste byla účastna na důchodovém pojištění, tak aby celkový součet dával dohromady 12 měsíců, pak nárok na podporu mít budete. V opačném případě bohužel ne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď