Podpora po dvouleté rodičovské nebo její prodloužení?

Dobrý den,

v listopadu 2016 mi končí dvouletá rodičovská, kterou jsem čerpala od listopadu 2014. Na mateřskou jsem nastoupila v dubnu 2014, a přímo v ten samý den mi skončil pracovní poměr – dohodou.

Po skončení rodičovské, teď v listopadu budu žádat o podporu. Bude se mi ještě počítat z platu v předchozím zaměstnání, nebo ne?

A co se děje, po uplynutí doby, kdy je podpora pobírána (5 měsíců), a já nenaleznu práci? A je možné si v případě potřeby rodičovskou ještě takto na poslední chvíli o půl roku nebo rok prodloužit, abych nemusela na pracák, a jen tedy čerpala daleko menší dávky – výpočet ze zbytku, co mi teď zbývá?

Dekuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Zuzana, 16.10.2016 20:26
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 18.11.2016 14:37 napsal/a:

Dobrý den,

U žen, které byly na rodičovské dovolené, a jejich zaměstnání zaniklo, nebo i u těch, které po skončení rodičovské nenastoupí zpět do původního zaměstnání, a po skončení RP, tak vůbec nepracují, se výše podpory počítá trošku jinak než u jiných zaměstnanců.

Výše podpory v nezaměstnanosti se v takovém případě nemůže odvíjet z příjmů z posledního zaměstnání, protože v rozhodném období, žádné příjmy z tohoto zaměstnání nebyly.

Tyto ženy sice mají nárok na podporu v nezaměstnanosti. U té je sice podmínka, že v posledních 2 letech musí být „odpracováno“ nejméně 12 měsíců. Současně ale platí, že doba péče o dítě (rodičovská dovolená nebo čerpání rodičovského příspěvku), se započítává jako tzv. „náhradní“ doba.

V takovém případě se pak výše podpory v nezaměstnanosti počítá z průměrné mzdy v ČR v předchozím kalendářním roce – viz zákon o zaměstnanosti:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže            

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Výsledná podpora v nezaměstnanosti je pak poměrně nízká. Za první dva měsíce je to aktuálně cca 3800 Kč.

Co se pak týká možnosti prodloužení doby vyplácení rodičovského příspěvku, tak to možné je. O změnu je možné požádat vždy jednou za 3 měsíce. Nárok na rodičovský příspěvek pak je až do 4 roků věku dítěte, nebo do doby, kdy je vyčerpána celá částka 220 000 Kč, podle toho co nastane dříve.

Můžete tedy zbytek zatím nevyčerpaného rodičovského příspěvku rozpočítat na dobu, po jakou byste ještě chtěla být doma, a požádat o změnu výše RP.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď