Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den, mám nárok na podporu, když mám odpracováno za poslední dva roky 10 měsíců?

Dotaz poslal/a: Petra Skotáková, 25.06.2015 14:03
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 26.06.2015 05:38 napsal/a:

Dobrý den,

Podmínky nároku na podporu v nezaměstnanosti jsou upraveny příslušným zákonem – konkrétně se jedná o Zákon o zaměstnanosti - č. 435/2004 Sb. – paragraf 39 odstavec 1, písmeno a:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

a dále pak paragraf 41, odstavec 1:

§ 41

(1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Z výše uvedené citace zákona vyplývá, že pro nárok na podporu v nezaměstnanosti musíte mít v předchozích dvou letech (před podáním žádosti o podporu) odpracováno nejméně 12 měsíců.

Pokud tedy máte – jak uvádíte – odpracováno pouze 10 měsíců, a pokud v daném období (poslední 2 roky) nemáte nějakou činnost, která se započítává jako náhradní doba (např. mateřská nebo rodičovská apod.), pak nárok na podporu mít nebudete.

Na Úřadu práce se každopádně můžete zaevidovat. Zařadí Vás do evidence uchazečů o zaměstnání (bez nároku na podporu v nezaměstnanosti). To má výhodu mimo jiné v tom, že si nebudete muset sama platit zdravotní pojištění. Za uchazeče o zaměstnání hradí zdravotní pojištění stát. Pokud byste nebyla v evidenci UP, musela byste si zdravotní pojištění za dobu, kdy budete bez zaměstnání, hradit sama.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora v nezaměstnanosti:

Příspěvek v nezaměstnanosti po nemocenské

-

Dobrý den, prosím, nastoupila jsem do zaměstnání, pracovala 5 dní a poté nastoupila na nemocenskou (úraz). Byla jsem na nemocenské rok a 14 dní (těch 14 dní platil zaměstnavatel). Poté jsem nastoupila na 4 dny do zaměstnání (2 dny z toho byl víkend) a ukončili jsme ho dohodou. Bude se mi příspěvek v nezaměstnanosti počítat […]

Zobrazit odpověď

Rozvázání pracovního poměru v pracovní neschopnosti a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych zeptat: Zaměstnavatel se mnou chce rozvázat pracovní poměr v nemocenské. Z důvodu mé nemoci. Pracovní smlouvu jsem uzavřela 4. 10. 2021. A na pracovní neschopnost jsem nastoupila 27. 12. 2021. Nevím zda se mám již přihlásit na ÚP nyní nebo až mi bude pracovní neschopnost ukončena. Děkuji předem za Vaši odpověď

Zobrazit odpověď

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na nemocenské dávky?

-

Dobrý den, v květnu loňského roku mi byla ukončena po 380 dnech pracovní neschopnost. Vzhledem k tomu, že můj zdravotní stav se však nezlepšil, tak jsem následně po ukončení pracovní neschopnosti ukončila také pracovní poměr u zaměstnavatele, kde jsem pracovala téměř 29 let. Od té doby až doposud jsem v evidenci na Úřadu práce a […]

Zobrazit odpověď