Podpora v nezaměstnanosti při práci na DPP a DPČ

Dobrý den

Pracuji na DPP (čistý příjem 5000,- Kč), a současně na DPČ (čistý příjem 8000,- Kč), a to u různých zaměstnavatelů. U DPČ mi zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění.

Tyto dohody mám téměř 2 roky. Na konci roku mi končí obě smlouvy. Jelikož jsem těhotná, mám obavy z prodloužení pracovního poměru.

Ráda bych se zeptala, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud budu nucena se přihlásit na ÚP. A dále, jestli by se výše podpory počítala z celkového přijmu, nebo jen z DPČ?

A jaká by byla výše podpory v prvních dvou měsících? (nadále již budu na mateřské dovolené)

Děkuji mnohokrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Veronika M., 19.10.2016 10:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.11.2016 06:48 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na podporu v nezaměstnanosti máte v případě, že v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti, splňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění, v rozsahu nejméně 12 měsíců.

Tedy, v posledních 2 letech musíte být nejméně 12 měsíců zaměstnána, nebo vykonávat nějakou činnost, která zakládá účast na důchodovém pojištění (nebo kterou je možné započítat, jako tzv. „náhradní“ dobu).

Při práci na DPP (dohoda o provedení práce) platí, že zde za vás zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění pouze v měsících, kdy váš příjem přesáhne částku 10000 Kč. Pokud je váš příjem z DPP pouze 5000 Kč měsíčně, pak není placeno ani sociální ani zdravotní pojištění. Tj. tato práce nezakládá účast na důchodovém pojištění, a při určování nároku na podporu v nezaměstnanosti, by se k ní nemělo přihlížet.

Při práci na DPČ pak platí, že pokud je u dohody o pracovní činnosti sjednán rozhodný příjem v minimální výši 2500 Kč měsíčně, pak zaměstnavatel odvádí sociální a zdravotní pojištění. Tato pracovní činnost tedy zakládá i účast na důchodovém pojištění, a vám by na jejím základě vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud by tedy v rozhodném období, ze kterého se počítá výše podpory, byl váš průměrný měsíční příjem oněch 8000 Kč, pak by vaše podpora v nezaměstnanosti, za první dva měsíce, mohla být až 5200 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď