Podpora v nezaměstnanosti na mateřské dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,

momentálně jsem na mateřské dovolené, ale současně jsem zaměstnanec u jedné firmy. Odpracovala jsem 8let, ale mám smlouvu na dobu určitou, která mi končí 1. listopadu 2016.

Už vím, že mě propustí a tak se chci zeptat, jak to bude s podporou, když jsem na mateřské dovolené? Znamená to, že na podporu nebudu mít nárok nebo by mi ji měli vyplatit po mateřské?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivana R., 21.11.2016 11:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.11.2016 16:38 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na mateřské nebo rodičovské dovolené (nebo i v době, kdy „jen“ čerpáte rodičovský příspěvek), nemůžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání, a tedy ani nemůžete dostávat podporu v nezaměstnanosti.

Pokud jste nyní na mateřské dovolené a máte pracovní poměr na dobu určitou, který skončí, tak se aktuálně, v tuto chvíli, pro vás nic nemění. I nadále budete na mateřské dovolené a po jejím skončení budete dostávat rodičovský příspěvek.

Po tom, co ukončíte čerpání rodičovského příspěvku, pak teprve půjdete na Úřad práce, kde vás zaevidují jako nezaměstnanou a vy budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Výše podpory v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené, resp. po skončení čerpání rodičovského příspěvku se ale již nebude odvíjet od výše příjmů z posledního zaměstnání, které jste měla před mateřskou dovolenou.

U žen, které jsou v posledních dvou letech na rodičovské dovolené (dostávají rodičovský příspěvek) se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže               

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

Po skončení rodičovské dovolené byste tedy první dva měsíce dostával částku necelé 4 tisíce korun za první dva měsíce, a za další pak o něco málo nižší (průměrná mzda v minulém roce byla cca 26 480 Kč).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď