Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobry den,

chystám se do několika měsíců ukončit pracovní poměr za účelem delšího nepracovního pobytu v zahraničí.

Co mi plyne z toho, když se ihned po ukončení pracovního poměru přihlásím na úřadu práce?

Mam nárok na to, aby za mě stát zaplatil zdravotní pojištění, případně na podporu v nezaměstnanosti?

Předem velice děkuji za Váš čas

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Daniela K., 23.11.2016 14:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 24.11.2016 15:48 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že pokud po ukončení pracovního poměru, do 3 dnů od jeho skončení zajdete na Úřad práce, tak můžete být zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání ke dni, kdy končil poslední pracovní poměr.

V době, kdy jste vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud na Úřad práce jdete až později, tedy mezi ukončením zaměstnání a příchodem na ÚP je větší časový odstup, pak byste byla do evidence na ÚP zařazena až ke dni, kdy se dostavíte na úřad. V takovém případě vám může mezi koncem posledního zaměstnání a zařazením do evidence na ÚP vzniknout „mezera“, za kterou byste si měla zdravotní pojištění zaplatit sama.

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti – zde záleží na tom, jestli splňujete podmínky pro její přiznání. Tou nejdůležitější podmínkou je asi to, že v době podání žádosti o podporu v nezaměstnanosti splňujete minimální dobu účasti na důchodovém pojištění v rozsahu nejméně 12 měsíců v posledních 2 letech. Do doby důchodového pojištění se počítá buď zaměstnání, nebo případně i tzv. „náhradní doba“ (což je například doba kdy je žena na mateřské, resp. rodičovské dovolené apod.).

Pokud podmínky pro přiznání podpory v nezaměstnanosti splňujete, pak není důvod, abyste podporu v nezaměstnanosti nedostávala.

Její výše by se měla odvíjet od vašeho průměrného příjmu v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí, před podáním žádosti. Také záleží na důvodu pro ukončení pracovního poměru. Pokud to bude výpověď ze strany zaměstnavatele, nebo i pokud dáte výpověď vy na základě některého z „vážných“ důvodů, pak je podpora klasicky – první 2 měsíce 65%, druhé dva měsíce 50%, zbytek doby 45%. Pokud dáte výpověď vy, bez uvedení vážného důvodu, pak je výše podpory v nezaměstnanosti po celou dobu „jenom“ 45%.

To že, pak budete vedena v evidenci na Úřadu práce, vám nijak nebrání vycestovat do zahraničí. Ale pouze jen „krátkodobě“. Jako uchazeč o zaměstnání musíte chodit na pravidelné schůzky na ÚP a také chodit na pohovory k zaměstnavatelům, které vám UP doporučí. Pokud na tyto schůzky chodit nebudete (z důvodu delšího pobytu v zahraničí), budete vyřazena z evidence UP, přijdete o podporu a nebude za vás dále hrazeno zdravotní pojištění státem.

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď