Nízká podpora v nezaměstnanosti v 62 letech

Pracoval jsem 21 roku v Německu. Denně jsem dojížděl jako pendler, až do doby kdy jsem onemocněl a byl operován na srdce. Tím moje práce skončila.

Po ukončení nemocenské, která trvala podle německé AOK (zdravotní pojišťovna) 18 měsíců, poté jsem se přihlásil na Úřad práce, kde mi byla přiznána podpora ve výši 3886 Kč. A po dvou měsících se snižuje na 3109 Kč. A po zbývající měsíce na částku 2 850 Kč.

Bylo mi řečeno, že jsem dlouho byl nemocen a pro nedostatek měsíců z důvodu dlouhé nemocenské nemám odpracován jeden rok v celku v posledních dvou letech což je podstatné pro výpočet podpory.

Nijak jsem to moc nepochopil. Jsem po výměně srdeční chlopně což je pro další práci v 62 letech dost riziko a zvláště v řeznictví. Slyšel jsem, že doba ze dvou let, byla změněna na 3 roky mohla byste mi prosím poradit jak z toho ven a jak se bránit.

Nevím, kdo by skoro po 40 letech práce v řeznictví a s výměnou chlopně, mohl ještě dál pracovat a z té podpory se vyžít nedá.

Prosím poraďte, budu netrpělivě očekávat vaši radu, moc děkuji s pozdravem a přáním hezkého dne.

Dotaz poslal/a: PETR J., 25.11.2016 22:27
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 26.11.2016 19:55 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je požadováno, abyste v posledních dvou letech před tím, než je podána žádost splňoval podmínku minimální doby účasti na důchodovém pojištění. Jsou to opravu poslední dva roky (ne 3 jak zmiňujete) – viz paragraf 39 a 41, zákon o zaměstnanosti:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který        

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

§ 41

(1) Rozhodným obdobím pro posuzování nároků na podporu v nezaměstnanosti a podporu při rekvalifikaci jsou poslední 2 roky před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.

Ve vašem případě ale zřejmě není „problém“ s tím, že byste neplnil podmínku minimální doby účasti na DP. To byste totiž nedostával vůbec nic.

Vámi uvedená výše podpory, která vám byla přiznána, odpovídá „minimální“ podpoře v nezaměstnanosti, která se počítá z průměrné mzdy v ČR (ta byla v loňském roce cca 26 tisíc korun, čemuž by odpovídali vámi udávané částky):

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže               

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Každopádně, proti rozhodnutí Úřadu práce o výši podpory v nezaměstnanosti můžete podat odvolání, nemyslím si ale, že byste byl úspěšný.

Pokud jsou ale vaše příjmy takto nízké, můžete mít případně nárok na jiné sociální dávky. Může to být například příspěvek na bydlení. Nebo případně dávka pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí. O tyto sociální dávky se také žádá na Úřadu práce (jen to asi bude jiné oddělení, než to kde si vyřizujete podporu v nezaměstnanosti). Zkuste se tam tedy informovat o vašem nároku na některou z těchto dávek.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Hmotná nouze:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na příspěvky na dítě či delší ošetřovné

-

Dobrý den, Manžel s námi již rok nežije ve společné domácnosti, teprve nedávno však požádal o změnu rodičovské zodpovědnosti a rozvod. Mám nárok (vím, že zpětně už ne) na nějaký rodičovský příspěvek, když nemám ani životní minimum (pracuji jen na poloviční úvazek) ale stále jsem vedena jako vdaná? A při ošetřování dítěte, byla jsem na […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď