Podpora v nezaměstnanosti po přerušení OSVČ

Dobrý den,

chci se Vás zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když poslední podpora mi byla vyplácena do 31. 1. 2016.

Nyní pracuju jako OSVČ 3 měsíce. Živnost musím pozastavit.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Jana K., 07.06.2017 08:07
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.06.2017 13:25 napsal/a:

Dobrý den,

Na váš dotaz bohužel není možné zcela konkrétně odpovědět. Neuvádíte totiž všechny podstatné informace. Třeba to, jestli jste po ukončení výplaty podpory v nezaměstnanosti (31. 1. 2016), někde pracovala, nebo byla nezaměstnaná bez nároku na podporu. Také neuvádíte, jak dlouho vám byla vyplácena poslední podpora v nezaměstnanosti, a jak dlouho jste případně byla zaměstnána před tím. Pokusím se odpovědět alespoň zčásti – byť to bude jen obecně.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vznikne, pokud splníte podmínku minimální doby důchodového pojištění a to v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky. Jako OSVČ jste si zřejmě platila zálohy na sociální pojištění (což zahrnuje důchodové pojištění), to jsou 3 měsíce. Dále pak záleží, jestli jste v posledních 2 letech před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti pracovala v nějakém zaměstnání?

Pokud ne, pokud jste byla jen nezaměstnaná, pak by vám nyní nárok na podporu v nezaměstnanosti nevznikal, protože by nebyla splněna podmínka minimální doby. Případně je otázka jestli by u vás nebylo možné započítat nějakou náhradní dobu zaměstnání – sem patří například osobní péče o dítě do 4 let, pobírání invalidního důchodu pro invaliditu 3 stupně, osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby apod.

Pokud byste splňovala onu podmínku 12 měsíců v zaměstnání (resp. důchodového pojištění), pak by záleželo, jestli vaše poslední podpora byla vyplacena celá. V závislosti na věku máte nárok na 5 nebo 8 nebo 11 měsíců.

Pokud byla vyčerpána celá podpora, tak nárok na další podporu je v případě, že po jejím skončení pracujete alespoň 6 měsíců (nebo si například platíte pojištění jako OSVČ, nebo se dá započítat náhradní doba o délce min. 6 měsíců) – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:

§ 49

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud by poslední podpora nebyla vyčerpána celá, pak byste měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v celém rozsahu již po odpracování 3 měsíců – což byste měla splnit výkonem OSVČ:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď