Podpora v nezaměstnanosti po mateřské dovolené

Dobrý den,

Chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě, že mi skončí dvouletá mateřská dovolená?

Pracuji v posledním zaměstnání přes dva roky a zůstávám v práci až do poslední chvíle (8. týdnů před termínem porodu)

Děkuji

Dotaz poslal/a: Renata O., 09.06.2017 07:30
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.06.2017 14:11 napsal/a:

Dobrý den,

Ve vašem dotazu se zřejmě nejedná o nárok na podporu v nezaměstnanosti po skočení mateřské dovolené, ale o nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské dovolené. Mateřská dovolená sice začíná v době před porodem (6 – 8 týdnů před porodem), ale při narození jednoho dítěte trvá jen 28 týdnů. Po skončení mateřské dovolené můžete u zaměstnavatele uplatnit nárok na řádnou dovolenou, kterou jste doposud nevyčerpala, a poté nárok na rodičovskou dovolenou.

Délku rodičovské dovolené si můžete určit sama, maximálně do 3 let věku dítěte. Současně budete pobírat rodičovský příspěvek. Ten je aktuálně v maximální možné výši 11500 Kč měsíčně, tedy při celkové částce 220 000 Kč, tedy cca 19 měsíců. V součtu s předchozí rodičovskou dovolenou to tedy vychází na cca 2 roky.

Po skončení rodičovské dovolené, máte možnost vrátit se zpět do původního zaměstnání – pokud během mateřské/rodičovské dovolené nezaniklo (například pokud byste měla pracovní smlouvu na dobu určitou). Pokud byste po skončení rodičovské dovolené dala výpověď, nebo vám ji dal zaměstnavatel nebo jste uzavřeli dohodou nebo i v případě, že by pracovní poměr zanikl (doba určitá), ve všech těchto případech máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U podpory v nezaměstnanosti je hlavní podmínkou to, že v posledních dvou letech před podáním žádosti máte „odpracováno“ alespoň 12 měsíců. Resp. nejde ani tak o výkon zaměstnání jako o 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění.

Během mateřské/rodičovské dovolené sice nepracujete, ale tato doba se považuje za náhradní dobu důchodového pojištění. Takže i kdybyste byla před narozením dítěte nezaměstnaná, a následně byla s dítětem třeba 4 roky doma a pobírala rodičovský příspěvek, i tak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Výše této podpory po skončení rodičovské dovolené pak závisí na tom, zda po skončení RD pracujete, a máte tak nějaký příjem, ze kterého by se dala podpora vypočítat. Opět, nemusí se jednat o to, že opravdu pracujete. Třeba v situaci, kdy se se zaměstnavatelem dohodnete na dvouměsíční výpovědní lhůtě, tak i když fyzicky nepracujete, tak se to bere jako byste byla dva měsíce po skončení RD zaměstnána, a v tomto případě se výše podpory odvíjí od příjmu.

Pokud ale nemáte žádný příjem, ze kterého by se po skončení rodičovské dovolené dala spočítat výše podpory (z rodičovského příspěvku se to vypočítat nedá), pak se výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR. A je jen velmi nízká – viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu

Pro rok 2017 je výše průměrné mzdy stanovena na 27000 Kč, tedy za první dva měsíce je to 4050 Kč a poté ještě méně. Pokud by vám rodičovská končila v roce 2018 nebo 2019, pak bude průměrná mzda o něco málo vyšší, ale výše podpory v nezaměstnanosti se změní jen o nízké jednotky stokorun.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Z čeho se vypočítá mateřská dovolená, když jsem vedená na UP

-

Dobrý den, Prosím, z čeho by se vypočítala mateřská dovolená, pokud bych byla vedena na Úřadu práce déle než 5 měsíců, pokud bych se vešla do té ochraně lhůty 180 dní, po rozvázání pracovního poměru?

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou při neschopence

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když je daná výpověď zaměstnankyní, zda má nárok na mateřskou, když nesplňuje 180 dní od skončení poměru (o pár dní), protože na konci pracovního poměru byla na neschopence, která trvala i po skončení pracovního poměru. Zda se lhůta 180 dní počítá od data skončení pracovního poměru, nebo od data, […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Na co mám nárok po skončení rodičovské?

-

Dobrý den, jestli mohu, chtěla bych poprosit o radu. Moje dcera teď 3. 10. 2022 bude mít 2 roky. Příští rok v březnu 2023, mi končí rodičovský příspěvek, a v Havířově jsou jen jedny jesle. Když jsem chtěla rezervovat místo, tak mi řekli, že mají plno až do srpna 2023. Já si tudíž nemůžu hledat […]

Zobrazit odpověď