Podpora v nezaměstnanosti při invalidním důchodě

Dobrý den,

od března roku 2021 jsem na neschopence. V únoru letošního roku jsem požádal o invalidní důchod.

Pokud skončím, kvůli zdravotnímu stavu v zaměstnání a bude mi přiznán invalidní důchod, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti od Úřadu práce?

Děkuji za informaci…

Dotaz poslal/a: Pavel, 03.04.2022 11:45
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.04.2022 14:08 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud by vám byl přiznán invalidní důchod, pak by záleželo na tom, o jaký stupeň invalidity by se jednalo.

V případě, že by vám vznikal nárok na invalidní důchod I. nebo II. stupně, tak to na podporu v nezaměstnanosti nemá žádný vliv.

Jako příjemce invalidního důchodu I. a II. stupně, se může stát uchazečem o zaměstnání (nutný předpoklad pro nárok na podporu) a máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak jako kterýkoliv jiný zaměstnanec, který přišel o zaměstnání.

U invalidity I. a II. stupně, je schopnost pracovat, omezena pouze částečně:

  • U invalidity I. stupně o nejméně 35% a nejvíce 49%
  • U invalidity II. stupně o nejméně 50% a nejvíce 69%
  • U invalidity III. stupně o nejméně 70%

U příjemců invalidního důchodu I. a II. stupně se tedy předpokládá, že si budou schopni najít nějaké adekvátní zaměstnání, které jim jejich zdravotní stav umožní vykonávat.

Tomu ostatně odpovídá i výše invalidního důchodu v I. a II. stupni. Proto je nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Na podporu máte nárok po dobu, která se odvíjí od vašeho věku (5 – 11 měsíců) a výpočet podpory se nijak neliší od ostatních nezaměstnaných.

Něco jiného je situace, pokud by vám byla uznána invalidita III. stupně a příslušný invalidní důchod.

V takovém případě by vám na podporu v nezaměstnanosti nárok nevznikal. Resp. na Úřadu práce, by vás, jako invalidu ve třetím stupni, ani nemohli zaevidovat, jako uchazeče o zaměstnání.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, odstavec 2:

(2) Uchazečem o zaměstnání se nemůže stát fyzická osoba v době, po kterou

d) je invalidní ve třetím stupni, s výjimkou fyzické osoby, která je invalidní ve třetím stupni a je schopna výdělečné činnosti za zcela mimořádných podmínek.

A bez toho, že byste se stal uchazečem o zaměstnání, pak ani není nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Jak se bude valorizovat důchod od 1. 1. 2024?

-

Dobrý den, mám následující dotaz: Při odchodu do důchodu před 30. 5. 2023 mi bude valorizován důchod. Jaký vliv to bude mít na řádnou valorizaci k 1. 1. 2024? Příklad: – Důchod 10,000,- valorizace 10% – Jako základ při řádné valorizaci k 1.1.204 bude brán 10.000,- nebo 11.000,-? Děkuji a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě? Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců. Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců. S pozdravem

Zobrazit odpověď

HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

-

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu. Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč. Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši. Velice […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na zvýšení důchodu od června a od září 2022?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvýšením důchodů v roce 2022? Dočetla jsem se, že by se důchody měly zvyšovat od června a taky od září 2022. Chtěla bych vědět, jestli budu mát taky nárok na zvýšení důchodu? Týká se mě to? Začínám pobírat starobní důchod od 20. 5. 2022, jestli mi bude […]

Zobrazit odpověď