Podpora v nezaměstnanosti při ukončení zaměstnání ve zkušební době

Dobrý den,

pracoval u zaměstnavatele v jedné firmě, kde mně bohužel změna majitele a měnící se podmínky donutili ukončit po 3 letech pracovní poměr.

Zažádal jsem tedy o podporu v nezaměstnanosti, která mi byla vypočítána z průměrného čistého platu předešlého zaměstnání. Na pracovním úřadu jsem byl zapsán 3 měsíce a následně si našel novou práci.

Nyní jsem do konce května ještě ve zkušební době, ale vzhledem k podmínkám současného zaměstnání chci tento pracovní poměr ještě ve zkušební době ukončit a znovu zažádat o podporu v nezaměstnanosti.

Mám v tomto případě právo na podporu v nezaměstnanosti? A z čeho a jak se v tomto případě podpora počítá?

Moc děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jaromír K., 09.05.2017 10:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.05.2017 11:21 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud ukončíte současný pracovní poměr ve zkušební době, pak bude záležet mimo jiné i na tom, kdy tak přesně učiníte. Pokud byste v novém zaměstnání pracoval alespoň 3 měsíce, pak jsou podmínky pro podporu v nezaměstnanosti trochu jiné, než pokud byste ukončil zaměstnání ještě ve zkušební době třeba už po měsíci nebo po dvou.

Jedná se o to, že při předchozí evidenci na úřadu práce jste byl (podle toho co píšete) „nezaměstnaný“ jenom 3 měsíce. Tím pádem jste nevyčerpal „celou“ podporu v nezaměstnanosti. Na tu máte nárok (podle věku) 5 – 11 měsíců.

V případě že byste v novém zaměstnání pracoval alespoň 3 měsíce (resp. přesněji byste v novém zaměstnání získal dobu důchodového pojištění alespoň 3 měsíce) a poté zaměstnání ukončil a žádal o novou podporu v nezaměstnanosti, pak by se to bralo jako „nový případ“ a vy byste měl nárok na podporu v nezaměstnanosti v plném rozsahu (opět celých 5 až 11 měsíců, podle věku). Výše podpory v nezaměstnanosti by se v tomto případě odvíjela od výše příjmů v tomto posledním zaměstnání.

Pokud byste ale současné zaměstnání ukončil dříve, než uplynou ony zmíněné 3 měsíce a vy jste žádal o podporu v nezaměstnanosti, pak se se to bralo jako „pokračování“ předchozí podpory v nezaměstnanosti a vy byste měl nárok pouze na tu nevyčerpanou část podpory.

Tedy pokud byste podle věku spadal do skupiny, která má nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu 5 měsíců, tak byste nyní měl nárok již jen na 2 měsíce podpory (3 jste si již vyčerpal dříve).

Konkrétně viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 48:

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2017:

Výpočet podpory z více pracovních poměrů v předchozím období

-

Dobrý den, manželka pracuje ve státní instituci jako vědec, kde je běžné, že její celkový pracovní poměr se skládá s několika dílčích úvazků, tak jak pracuje na jednotlivých grantech apod. Za poslední rok měla průměrný příjem cca 35.000 čistého, ale minulý měsíc jí skončili dílčí úvazky na dvou projektech a má celý úvazek u jednoho […]

Zobrazit odpověď

Na jaké dávky mám nárok, když jsem nezaměstnaný na ÚP

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, na jaké sociální dávky mám nárok. Momentálně jsem nezaměstnaný. Podpora mi byla vyměřena na 9000 Kč, bydlím sám a mé měsíční nájemné činí 8000kč. V nezaměstnanosti jsem se ocitl poprvé, tudíž nevím, na co mám a nemám nárok. Předem díky za odpověď a uvedené informace.

Zobrazit odpověď

Podpora při skončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, ráda bych znala Váš názor, co se týče podpory v nezaměstnanosti. Do práce jsem nastoupila ještě v průběhu rodičovské dovolené. Ve firmě jsem pracovala 8 měsíců, kde během té doby skončila rodičovská dovolená. Nicméně z osobních důvodů jsem musela v zaměstnání skončit. Před rodičovskou jsem dodělávala školu. A teď moje otázka zní, zda-li […]

Zobrazit odpověď

Mám být nezaměstnaná na Úřadu práce, nebo matka pečující o dítě do 7 roků?

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit s několika věcmi. Jsem od 1. 6. 2017 vedena jako uchazeč o zaměstnání po rodičovské dovolené, dcera půjde do školky až v září. Paní na ÚP mi říkala, že už nekoukají na to, zda matka musí být doma, protože dítě nemá ještě ve školce, nechají mě 2měsíce a pak mi […]

Zobrazit odpověď