Podpora v nezaměstnanosti při ukončení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den,

posledních 5 měsíců jsem pobírala od ÚP podporu v nezaměstnanosti. Ihned po jejím ukončení jsem nyní nastoupila na 2 týdenní brigádu na základě DPP, a to pouze na přechodné období, než zahájím nové zaměstnání na hlavní pracovní poměr, které mám již přislíbené.

Můj dotaz zní, zda v případě, že se mnou bude hlavní pracovní poměr ukončen ve zkušební době, budu mít znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti? Jistě nechci, aby to vyznělo, že něco takového snad plánuji, to rozhodně ne, ale zvažuji různá úskalí.

Splnila bych podmínku, že jsem byla v posledních 2 letech zaměstnána po dobu min. 12 měsíců, ale nevím, zda bych splňovala rovněž podmínku odpracovaných 3 měsíců, i kdyby pracovní poměr skončil poslední den mé zkušební lhůty? Započítává se i současná brigáda na DPP?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana A., 10.11.2016 00:31

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 11.11.2016 02:21 napsal/a:
 

Dobrý den,

Co se týká případného nároku na podporu v nezaměstnanosti, pokud je pracovní poměr ukončen ve zkušební době, a navíc poté, co jste byla několik měsíců v evidenci úřadu práce, pak platí, že musíte být zaměstnána alespoň 3 nebo 6 měsíců.

Záleží na tom, jestli oněch zmíněných 5 měsíců byla vaše „celá“ podpora v nezaměstnanosti. Platí totiž, že když ukončíte pobírání podpory v nezaměstnanosti, ale při tom nevyčerpáte celou dobu (ta je odstupňována podle věku na 5 měsíců nebo 8 měsíců nebo 11 měsíců), pak stačí, když v novém zaměstnání odpracujete alespoň 3 měsíce, a pak máte nárok čerpat podporu v nezaměstnanosti v plném rozsahu. Pokud by to bylo méně než 3 měsíce, pak máte nárok na podporu jen po zbytek doby, který vám „zbyl“ z předchozí podpory.

Konkrétně – řekněme, že je vám například 51 roků. Pak máte nárok na podporu v nezaměstnanosti v délce 8 měsíců. 5 měsíců byste vyčerpala během první podpory. Pokud byste poté pracovala ale ne celé 3 měsíce, mohla byste pak čerpat podporu v nezaměstnanosti v délce 3 měsíce (zbytek z oněch 8 měsíců) – viz paragraf 48, zákon o zaměstnanosti:

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu, v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Pokud ale oněch 5 měsíců byla celá podpora, na kterou jste měla nárok – tedy jste vyčerpala celou podporu, pak zákon požaduje, abyste odpracovala alespoň 6 měsíců – viz paragraf 49:

(1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)]. 

(2) Do doby 6 měsíců podle odstavce 1 se nezapočítává doba důchodového pojištění získaná zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností v době vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání (§ 25 odst. 1 a 3) a krátkodobým zaměstnáním.

Co se týká vaší brigády – práce na DPP, tak platí, že při práci na dohodu o provedení práce, pokud je příjem nižší než 10 tisíc korun, se neplatí sociální pojištění, tato práce se pak tedy nezapočítává do doby důchodového pojištění, a tím pádem se tato doba nezapočítává ani při posuzování nároku na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,