Podpora v nezaměstnanosti – výpověď ve zkušební době

Dobrý den, chtěla bych, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když mě zaměstnavatel vyhodil ještě ve zkušební době. Před šesti měsíci jsem přišla o práci a byla jsem vedená na úřadu práce. Před dvěma měsíci jsem nastoupila do nového zaměstnání. Teď po necelých dvou měsících se mnou zaměstnavatel ukončil smlouvu a to ještě ve zkušební době. Ani mi to nijak pořádně nevysvětlili. Nikdy si na nic nestěžovali, chodila jsme do práce v čas a nebyl tam žádný malér. Tak fakt netuším. Chtěla bych vědět, jestli teď na Úřadu práce budu mít nárok zase na podporu. Třeba aby to tam nebrali, jako že jsem něco provedla a tak mě propustili a já tím pádem neměla na nic nárok. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Dostanu nějaké peníze? A co bych případně měla na pracáku říkat, aby to nevypadalo blbě? Děkuji vám za radu.

Dotaz poslal/a: Zuzana E., 21.1.2014 11:16
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.1.2014 18:15 napsal/a:

Dobrý den Zuzano, nemusíte se trápit proto, že by s vámi zaměstnavatel ukončil pracovní smlouvu ještě během zkušební doby. Od toho je zkušební doba. Jak pro vás, tak pro zaměstnavatele. Oba máte tři měsíce na to, abyste si vyzkoušeli vzájemnou spolupráci, a máte možnost oba od smlouvy kdykoliv odstoupit. Nehledejte za tím nic špatného. Stejně tak jste si i vy mohla ze dne na den rozhodnout, že vám práce nevyhovuje. Pro ukončení práce během zkušební doby nemusí být žádný speciální důvod.

Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti po skončení ještě ve zkušební době tak věc se má tak, že nárok byste zřejmě mít měla. Základní podmínka pro podporu v nezaměstnanosti je ta, že v rozhodném období – což jsou poslední dva roky, před zařazením do evidence nezaměstnaných musíte mít odpracováno nejméně 12 měsíců. Takže, záleží na tom, jak jste pracovala před první podporou v nezaměstnanosti.

Dám jeden příklad – pokud byste například rok pracovala, následně 12 měsíců nepracovala a šla si požádat o podporu, tak poprvé mít nárok budete (v posledních 2 letech tam budete mít 12 měsíců odpracováno). Pak jste měla 4 měsíce podporu a 2 měsíce pracovala. Při druhé žádosti by vám to pak nevycházelo, že za poslední dva roky máte méně než 12 měsíců). Předpokládám ale, že jste před první podporou v nezaměstnanosti normálně pracovala, takže byste tuto podmínku měla splnit.

Ve vašem případě je tady ale ještě jedno omezení. Pokud od poslední evidence v úřadu práce odpracujete méně než 3 měsíce, pak se to bere tak, že pokračujete v původní podpoře. Tedy pokud je vám méně než 50 roků, pak máte nárok na podporu v délce 5 měsíců. Vy jste si 4 měsíce vyčerpala u první podpory. Takže nyní dostanete podporu v délce už jenom jeden měsíc (zbytek do doby 5 měsíců).

Pokud byste ale v posledním zaměstnání pracovala nejméně 3 měsíce, bralo by se to jako nová podpora v nezaměstnanosti a měla byste nárok zase na celých 5 měsíců.

Takže až vám skončí ten jedem měsíc podpory, nebudete už dostávat další peníze. Můžete být i nadále vedená na úřadu práce, ale už nebudete dostávat podporu v nezaměstnanosti. V takovém případě můžete mít nárok na sociální dávky hmotné nouze – příspěvek na živobytí. U něj ale záleží na tom, jestli žijete sama, nebo třeba s manželem nebo s rodiči. Pokud byste žila s někým dalším, pak u dávek hmotné nouze bude posuzován příjem i těchto osob a vy byste měla nárok na nějaké peníze jen v případě, že by všechny společné příjmy byly nízké.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď