Podpora na ÚP po dlouhodobé nemoci

Dobrý den,

Měla bych na Vás velkou prosbu. Hledala jsem na netu odpověď na to, co potřebuji vědět, ale výklady jsou dost nesrozumitelné.

Jsem v pracovní neschopnosti od 30. 01. 2017 a po schváleném prodloužení mi končí 13. 05. 2018. K tomuto dni mi běží výpověď dohodou ze zdravotních důvodů.

Po tomto dni se půjdu okamžitě zaregistrovat na úřad práce, ale dočetla jsem se o podpoře v nezaměstnanosti po nemoci delší jak 380 dní, což je můj případ, že by podpora činila pouze minimum, nějaké 3-4 tisíce. Výkladu nerozumím a už vůbec ne výpočtu podpory.

Před onemocněním jsem pracovala bez nemoci u tohoto zaměstnavatele 7 let v kuse (je mi 57). Je možné, že budu brát tak malou podporu? Mimo jiné pobírám ID 1. stupně.

Byla bych Vám moc zavázaná, kdybyste mi mohla v krátkosti odpovědět.

Předem moc děkuji

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Dana L., 11.04.2018 14:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.04.2018 14:14 napsal/a:

 

Dobrý den,

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti je za běžných podmínek prováděn na základě průměrné čisté mzdy v předchozím kalendářním čtvrtletí.  Tedy u vás, pokud byste si šla o podporu žádat v květnu 2018, tak by se za běžných podmínek měla podpora počítat z průměrné čisté mzdy za leden až březen 2018.

Vy jste ale v tomto období neměla žádné příjmy, z nichž by se dala počítat podpora – dostávala jste jen nemocenské dávky, a ty pro výpočet podpory nejde použít.

V případě, že není možné určit průměrný výdělek, tak se výpočet výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR. Konkrétně pak od průměrné mzdy za 1 až 3 čtvrtletí v předchozím roce. Ta je pro rok 2018 stanovena na 28761 Kč.

Viz Zákon číslo 435/2004 Sb., zákon o zaměstnanosti, paragraf 51:

§51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Pokud tedy není možné určit průměrný výdělek z předchozího zaměstnání, tak se podpora počítá z průměrné mzdy, a vy dostáváte první dva měsíce 15% = 4314 Kč. Druhé dva měsíce je to už jen 12%, tedy 3451 Kč, a zbytek doby je to 11%, tedy 3164 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď