Dávky hmotné nouze a příjem z brigády

Dobrý den,

chci se zeptat, moje kamarádka má dvě děti je samoživitelka a pobírá hmotní nouzi a příspěvek na bydlení její 17 letá dcera si chce přivydělat brigádou při škole.

Může a kolik?

Děkuji za odpovědi.

Dotaz poslal/a: Monika, 16.03.2016 19:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.03.2016 18:26 napsal/a:

Dobrý den,

Pro dávky hmotné nouze platí, že jsou vždy posuzovány všechny společně žijící osoby. Tedy v případě Vaší kamarádky, se jako okruh společně posuzovaných osob posuzuje nejenom ona, ale i její děti.

§ 2

Hmotná nouze

(1) Pro účely posuzování stavu hmotné nouze se příjmy a sociální a majetkové poměry osoby, která žádá o dávku, posuzují společně s příjmy a sociálními a majetkovými poměry dalších osob. Okruh těchto společně posuzovaných osob se posuzuje podle zákona o životním a existenčním minimu, pokud tento zákon nestanoví jinak.

Na základě toho se pak určuje životní (resp. existenční minimum), které je v tomto případě počítáno za 3 osoby (konkrétní výše pak závisí i na věku dětí, který neznám).

Současně se ale posuzují i příjmy všech společně posuzovaných osob. Dcera Vaší kamarádky tedy může mít během studia nějakou brigádu, současně se ale pak její příjem bude zohledňovat při posuzování nároku na dávky hmotné nouze a jejich výši.

Platí, že pokud se jedná o „zaměstnání“ tak se jako příjem nezapočítává celá částka, ale jen 70%.:

§ 9

Příjem

(1) Pro účely tohoto zákona se za příjem, není-li dále stanoveno jinak, považuje

a) 70 % příjmu ze závislé činnosti podle zákona upravujícího daně z příjmů, a to po odpočtu daně z příjmů fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, a ze mzdových nároků vyplácených krajskou pobočkou Úřadu práce podle zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a o změně některých zákonů

Není tedy žádná „minimální“ částka, kterou by si mohla vydělat formou brigády, aniž by to nemělo vliv na dávky hmotné nouze. Jako příjem se zde započítávají všechny příjmy, kromě několika výjimek, které definuje zákon:

(3) Za příjem pro určení přiměřených nákladů na bydlení se považuje příjem uvedený v odstavci 1, s výjimkou

a) dávek pěstounské péče,

b) příjmu uvedeného v § 7 odst. 1 písm. c) zákona o životním a existenčním minimu a

c) příjmů uvedených v § 7 odst. 2 písm. m) zákona o životním a existenčním minimu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Dávky na bydlení:

Nárok na sociální dávky – změna trvalého bydliště na obecní úřad

-

Dobrý den, mám kamarádku, která se ocitla v nepříznivé životní situaci. Má malé miminko, přítel ji opustil a zatím neplatí žádné peníze. Ona má jen 7500 Kč rodičovského příspěvku. Žije u své matky, ale peníze nemají společné a její matka jí nijak finančně nepomáhá. Platí jí nájem a jinak si vše kupuje sama. S matkou […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v rodinném domě

-

Dobrý den, žiji v rodinném domku, kde mi nic nepatří, přemýšlím požádat majitele (2 syny) o nájemní smlouvu. Nájem po mně chtít nebudou. První dotaz je tedy, zda postačí napsat do nájemní smlouvy, nájem za symbolickou  1 Kč. Jako formalitu, že nájemní smlouvu k žádosti na příspěvek na bydlení doložím. Druhý dotaz, se týká, že […]

Zobrazit odpověď

Dotaz na řešení odejmutí dávek hmotné nouze

-

Dobrý den, obrátila se na nás nájemnice našeho bytu, která které byly odejmuty dávky hmotné nouze. Důvodem bylo zjištění, že v době kontroly sociální pracovnice se v bytě zdržovala sestra naší nájemnice, která nemá v bytě trvalé bydliště. Sociální pracovnice žádá po naší nájemnici, aby doložila, že její sestra v bytě trvale nebydlí. Nestačí prý […]

Zobrazit odpověď