Jak se určuje nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli správně rozumím výpočtu porodného. Zdá se mi, že skutečný termín porodu, který máme na přelomu čtvrtletí, výrazně ovlivňuje, jestli nám bude vyplaceno porodné nebo ne.

Manžel má příjem do 25000 čistého a já jsem na rodičovské s 1. dítětem. Termín máme na začátku července, takže mi z toho vyplývá, že pokud se nám dítě narodí už na konci června započítává se čtvrtletí leden až březen, kdy jsem ještě nepobírala mateřskou, takže bychom nárok na porodné měli a pokud se nám dítě narodí, až v červenci bude se nám započítávat duben až červen, kdy už od konce května mateřskou pobírám, takže na porodné nárok nemáme. Je to tak?

Zdá se mi, že pokud ano, tak je ten systém velmi nespravedlivý, když o přidělení porodného rozhoduje termín narození dítěte vzhledem k přelomu čtvrtletí.

Děkuji, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana M., 02.03.2016 09:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 13:02 napsal/a:

Dobrý den,

Rozumíte tomu správně. Rozhodným obdobím pro určení nároku na porodné je vždy předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodí ještě v červnu 2016, pak je opravdu rozhodným obdobím leden až březen 2016. Pokud až v červenci, pak je rozhodným obdobím březen až červen 2016.

Viz příslušný zákon, tedy Zákon o státní sociální podpoře:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Na důvody, proč je to takto nastaveno, se mne neptejte. Platí ale, že různé sociální dávky mají různě nastaveno rozhodné období.

Třeba u přídavků na dítě se posuzuje předchozí kalendářní rok, a to ještě v návaznosti na školní rok, takže nyní (v březnu 2016), až do září 2016, se jako rozhodné období počítá rok 2014, a až od září 2016 to bude rok 2015. A to už je poměrně velký časový odstup pro to aby se u dotyčného změnily majetkové nebo sociální poměry.

Proč jsou, ale takto nástavné tyto lhůty netuším. Možná je to dáno historicky, možná jako ochrana před zneužíváním dávek nebo úplně jiný důvod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď