Jak se určuje nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli správně rozumím výpočtu porodného. Zdá se mi, že skutečný termín porodu, který máme na přelomu čtvrtletí, výrazně ovlivňuje, jestli nám bude vyplaceno porodné nebo ne.

Manžel má příjem do 25000 čistého a já jsem na rodičovské s 1. dítětem. Termín máme na začátku července, takže mi z toho vyplývá, že pokud se nám dítě narodí už na konci června započítává se čtvrtletí leden až březen, kdy jsem ještě nepobírala mateřskou, takže bychom nárok na porodné měli a pokud se nám dítě narodí, až v červenci bude se nám započítávat duben až červen, kdy už od konce května mateřskou pobírám, takže na porodné nárok nemáme. Je to tak?

Zdá se mi, že pokud ano, tak je ten systém velmi nespravedlivý, když o přidělení porodného rozhoduje termín narození dítěte vzhledem k přelomu čtvrtletí.

Děkuji, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana M., 02.03.2016 09:40
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 13:02 napsal/a:

Dobrý den,

Rozumíte tomu správně. Rozhodným obdobím pro určení nároku na porodné je vždy předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodí ještě v červnu 2016, pak je opravdu rozhodným obdobím leden až březen 2016. Pokud až v červenci, pak je rozhodným obdobím březen až červen 2016.

Viz příslušný zákon, tedy Zákon o státní sociální podpoře:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Na důvody, proč je to takto nastaveno, se mne neptejte. Platí ale, že různé sociální dávky mají různě nastaveno rozhodné období.

Třeba u přídavků na dítě se posuzuje předchozí kalendářní rok, a to ještě v návaznosti na školní rok, takže nyní (v březnu 2016), až do září 2016, se jako rozhodné období počítá rok 2014, a až od září 2016 to bude rok 2015. A to už je poměrně velký časový odstup pro to aby se u dotyčného změnily majetkové nebo sociální poměry.

Proč jsou, ale takto nástavné tyto lhůty netuším. Možná je to dáno historicky, možná jako ochrana před zneužíváním dávek nebo úplně jiný důvod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď