Jak se určuje nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli správně rozumím výpočtu porodného. Zdá se mi, že skutečný termín porodu, který máme na přelomu čtvrtletí, výrazně ovlivňuje, jestli nám bude vyplaceno porodné nebo ne.

Manžel má příjem do 25000 čistého a já jsem na rodičovské s 1. dítětem. Termín máme na začátku července, takže mi z toho vyplývá, že pokud se nám dítě narodí už na konci června započítává se čtvrtletí leden až březen, kdy jsem ještě nepobírala mateřskou, takže bychom nárok na porodné měli a pokud se nám dítě narodí, až v červenci bude se nám započítávat duben až červen, kdy už od konce května mateřskou pobírám, takže na porodné nárok nemáme. Je to tak?

Zdá se mi, že pokud ano, tak je ten systém velmi nespravedlivý, když o přidělení porodného rozhoduje termín narození dítěte vzhledem k přelomu čtvrtletí.

Děkuji, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Jana M., 02.03.2016 09:40

Odpověď:

Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 13:02 napsal/a:
 

Dobrý den,

Rozumíte tomu správně. Rozhodným obdobím pro určení nároku na porodné je vždy předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodí ještě v červnu 2016, pak je opravdu rozhodným obdobím leden až březen 2016. Pokud až v červenci, pak je rozhodným obdobím březen až červen 2016.

Viz příslušný zákon, tedy Zákon o státní sociální podpoře:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Na důvody, proč je to takto nastaveno, se mne neptejte. Platí ale, že různé sociální dávky mají různě nastaveno rozhodné období.

Třeba u přídavků na dítě se posuzuje předchozí kalendářní rok, a to ještě v návaznosti na školní rok, takže nyní (v březnu 2016), až do září 2016, se jako rozhodné období počítá rok 2014, a až od září 2016 to bude rok 2015. A to už je poměrně velký časový odstup pro to aby se u dotyčného změnily majetkové nebo sociální poměry.

Proč jsou, ale takto nástavné tyto lhůty netuším. Možná je to dáno historicky, možná jako ochrana před zneužíváním dávek nebo úplně jiný důvod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,