Jak se počítají příjmy pro porodné

Dobrý den,

Pro porodné počítající se v daném čtvrtletí (např. říjen-pros) se počítají peníze přesně v tomhle období, nebo i např. výplata za prosinec i mateřská připsaná na účet v lednu atd.?

Či čistě příjem 1.10-31.12?

Děkuji velice

Dotaz poslal/a: Petra, 07.03.2016 16:37
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 08.03.2016 13:50 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na sociální dávku porodné je rozhodující příjem v rozhodném období. Rozhodné období u porodného je předchozí kalendářní čtvrtletí. Tedy pokud se například dítě narodí nyní v březnu 2016, pak je rozhodným obdobím říjen – prosinec 2015.

Co se týká příjmů, které se započítávají, tak ty jsou poměrně přesně vypsány v příslušném zákonu – zde se jedná o zákon číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře, konkrétně pak paragraf 5.

To jak se započítávají jednotlivé příjmy, je pak popsáno v odstavci 4 daného paragrafu tedy:

(4) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§ 6 písm. b)], započítávají se příjmy uvedené

a) v odstavci 1 písm. a) č. 1 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány,

b) v odstavci 1 písm. a) bodech 3 a 4 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

c) v odstavci 1 písm. b) bodech 1 až 4 a 6, v odstavci 1 písm. c) a v odstavci 1 písm. d), f) až i) v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

d) v odstavci 1 písm. b) bodech 5, 7 až 10 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly plátcem zaúčtovány.

Co se týká nemocenských dávek (kam spadá i peněžitá pomoc v mateřství), tak ty se započítávají v tom kalendářním čtvrtletí, kdy byly vyplaceny.

Co se týká příjmů ze závislé činnosti (kam spadá i výplata ze zaměstnání), tak ty se započítávají v tom měsíci, kdy byly zaúčtovány.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď