Nárok na porodné, s otcem dítěte nežiju

Dobrý den, s otcem svého dítěte nežiji, ale uvedla jsem ho do rodného listu. Pracovní poměr mi ukončili v práci k 31.7.2015 . Kde jsme si vydělávala 9900 hrubého měsíčně.

Pak, než jsem nastoupila 6 týdnu před porodem, jsem byla na nemocenské kvůli rizikovému těhotenství.

Porodila jsem 15. 11. 2015. Proto se chci zeptat mám nárok na porodné ?

A musím uvádět příjmy otce, i když jsem s nim nikdy nežila a nemáme společnou domácnost, tudíž netuším kolik si muže vydělávat, ale domluvili jsme se mimosoudně, že mi bude posílat 2000 Kč na dítě.

Děkuji předem za váš čas a odpověď

Dotaz poslal/a: Zuzana , 29.02.2016 08:14
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.03.2016 17:39 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na porodné, tak zde platí, že nárok na tuto sociální dávku mají ti, kdo v rozhodném období nemají příjem vyšší než 2,7 násobek životního minima.

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

V případě, že jste porodila 15. 11. 2015, pak se jako rozhodné období bude posuzovat období červenec 2015 až září 2015:

§ 6

Rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, je

a) u přídavku na dítě kalendářní rok předcházející kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. října do 30. září následujícího kalendářního roku, v němž před počátkem uvedeného období je třeba podle § 51 prokázat rozhodný příjem,

b) jde-li o

  1. příspěvek na bydlení, období kalendářního čtvrtletí předcházejícího kalendářnímu čtvrtletí, na které se nárok na výplatu dávky prokazuje, popřípadě nárok na dávku uplatňuje,
  2. porodné, kalendářní čtvrtletí předcházející kalendářnímu čtvrtletí, ve kterém se dítě (děti) narodilo.

Pokud je otec dítěte uveden v rodném listu, pak s největší pravděpodobností bude zahrnut do okruhu společně posuzovaných osob pro nárok na porodné.

Pokud byste byla posuzována jen Vy (a narozené dítě), pak je životní minimum 4880 Kč, nárok na porodné je tedy do příjmu 13 176 Kč měsíčně. Do příjmu se započítá jak čistá mzda, tak i případně nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství apod.

Pokud byste byla posuzována společně s otcem dítěte, pak by životní minimum bylo 7710 Kč, nárok na porodné by tedy byl do příjmu 20 817 Kč (počítal by se i příjem dítěte).

Je zde ustanovení paragrafu 7, Zákon o státní sociální podpoře:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď