Porodné – jak se dokládá příjem?

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat ohledně porodného. Mám dceru z předešlého vztahu, nyní jsem těhotná a při žádosti o porodné se musí doložit výše výživného na dceru.

Soudně z roku 2008 máme 1300 Kč/měsíčně otec někdy pošle víc peněz, co mám doložit? To co máme soudně nebo to co skutečně pošle?

Dále by mě zajímalo, když mě vrací Finanční úřad za daně, to doložím jakým způsobem (to co mě vrátili)

děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 15.03.2016 13:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 16.03.2016 18:05 napsal/a:

 

Dobrý den,

Co se týká doložení příjmů u sociální dávky porodné, pak pro „alimety“, resp. výživné platí, že se dokládá skutečná výše v daných měsících, kdy bylo toto výživné vyplaceno (resp. kdy jste jej přijala).

Tedy bude dokládat jako příjem peníze, které skutečně v rozhodném období dostanete (u porodného to je předchozí kalendářní čtvrtletí).

Viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 5

(1) Za příjem se pro účely stanovení rozhodného příjmu považují

a) z příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů3) a nejsou od této daně osvobozeny, tyto příjmy:

2. příjem přijatý v rámci plnění vyživovací povinnosti podle zákona o rodině nebo obdobná plnění poskytovaná ze zahraničí, s výjimkou uvedeného příjmu, náhrady nebo uvedeného plnění, poskytnutých v rozhodném období z příjmů osoby, která se pro účely stanovení rozhodného příjmu považuje za společně posuzovanou osobu s osobou, která toto výživné nebo plnění přijala,

A dále pak:

(4) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§ 6 písm. b)], započítávají se příjmy uvedené

….

c) v odstavci 1 písm. b) bodech 2 až 9 a 11, v odstavci 1 písm. c), jde-li o dávky důchodového pojištění, a v odstavci 1 písm. d), f) až i) v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

Příjmy u sociálních dávek dokládáte vyplněním formuláře – tj. v zásadě se jedná o „čestné“ prohlášení. Pokud jde o příjem od zaměstnavatele, pak je vyžadováno potvrzení od něj. Pouze pokud by měl Úřad práce pochybnosti o správnosti předložených údajů, tak by si vyžádal další dokumenty – třeba výpis z účtu nebo jiné. Obvykle to ale není potřeba.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď