Porodné – zpětné zapsání otce dítěte do rodného listu

Dobrý den,

před několika měsíci se mi narodil syn a otce jsem do RL psát nechtěla, ani o to nestál.

Porodné jsem dostala, ale nyní se otec dítěte dožaduje zapsání do RL. Problém s tím nemám, takže není nutné to řešit přes soud.

Bojím se ale, že budu muset porodné vrátit, protože s jeho příjmem se do tabulek už nevejdeme.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Šárka M., 14.06.2017 17:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 17:25 napsal/a:

Dobrý den,

Zpětné zapsání otce do rodného listu je možné. Pokud není otec uveden v rodném listě, nevzniká mu rodičovská zodpovědnost (ta mimo jiné zahrnuje vyživovací povinnost vůči dítěti, vyživovací povinnost vůči neprovdané matce dítěte atd.).

Rodičovská zodpovědnost otce pak ale může nebo i nemusí mít vliv na přiznání nároku na sociální dávky. U některých sociálních dávek by to hrálo roli. U jiných zase ne.

Dávky, kterých se to, jestli je nebo není otec dítěte zapsán v rodném listě, netýká, jsou právě porodné, rodičovský příspěvek nebo přídavky na dítě. Je ale pravda, že pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, pak při posuzování nároku na tyto dávky se zpravidla zahrnuje (má vliv výše jeho příjmu).

To ale nemusí platit automaticky. Jak u přídavků na dítěti, tak třeba i u porodného je možné požadovat vyloučení otce dítěte z toho důvodu, že s vámi po dobu delší než 3 měsíce prokazatelně nežije a nesdílí společnou domácnost viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Takže i kdyby byl již v době porodu otec dítěte uveden v rodném listě, do posuzování nároku na porodné by nemusel být zahrnut.

Něco jiného pak jsou třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi. Tím, že otec bude zapsán v rodném listě, mu vznikne i vyživovací povinnost. Pokud byste pak vy byla bez příjmů a/nebo měla jen nízké příjmy a žádala si o dávky pomoci ve hmotné nouzi, pak se bude přihlížet i k tomu jestli uplatňujete nebo neuplatňujete nárok na výživné nebo případně i nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.

Ale to už trochu odbočuji od porodného. U porodného je tedy podstatné to, zda s otcem dítěte žijete/sdílíte společnou domácnost. Pokud ano, pak to že bude nyní uveden v rodném listě, by mohlo mít vliv i na porodné – úřad by si to pak mohl vykládat tak, že neuvedení otce dítěte do rodného listu bylo pouze účelové.

Pokud ale s otcem dítěte nežijete ve společné domácnosti (a ani jste nežila v době narození dítěte), pak by zpětný zápis otce dítěte do rodného listu myslím na nic neměl mít vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď