Porodné – zpětné zapsání otce dítěte do rodného listu

Dobrý den,

před několika měsíci se mi narodil syn a otce jsem do RL psát nechtěla, ani o to nestál.

Porodné jsem dostala, ale nyní se otec dítěte dožaduje zapsání do RL. Problém s tím nemám, takže není nutné to řešit přes soud.

Bojím se ale, že budu muset porodné vrátit, protože s jeho příjmem se do tabulek už nevejdeme.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Šárka M., 14.06.2017 17:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 17:25 napsal/a:

Dobrý den,

Zpětné zapsání otce do rodného listu je možné. Pokud není otec uveden v rodném listě, nevzniká mu rodičovská zodpovědnost (ta mimo jiné zahrnuje vyživovací povinnost vůči dítěti, vyživovací povinnost vůči neprovdané matce dítěte atd.).

Rodičovská zodpovědnost otce pak ale může nebo i nemusí mít vliv na přiznání nároku na sociální dávky. U některých sociálních dávek by to hrálo roli. U jiných zase ne.

Dávky, kterých se to, jestli je nebo není otec dítěte zapsán v rodném listě, netýká, jsou právě porodné, rodičovský příspěvek nebo přídavky na dítě. Je ale pravda, že pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, pak při posuzování nároku na tyto dávky se zpravidla zahrnuje (má vliv výše jeho příjmu).

To ale nemusí platit automaticky. Jak u přídavků na dítěti, tak třeba i u porodného je možné požadovat vyloučení otce dítěte z toho důvodu, že s vámi po dobu delší než 3 měsíce prokazatelně nežije a nesdílí společnou domácnost viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Takže i kdyby byl již v době porodu otec dítěte uveden v rodném listě, do posuzování nároku na porodné by nemusel být zahrnut.

Něco jiného pak jsou třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi. Tím, že otec bude zapsán v rodném listě, mu vznikne i vyživovací povinnost. Pokud byste pak vy byla bez příjmů a/nebo měla jen nízké příjmy a žádala si o dávky pomoci ve hmotné nouzi, pak se bude přihlížet i k tomu jestli uplatňujete nebo neuplatňujete nárok na výživné nebo případně i nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.

Ale to už trochu odbočuji od porodného. U porodného je tedy podstatné to, zda s otcem dítěte žijete/sdílíte společnou domácnost. Pokud ano, pak to že bude nyní uveden v rodném listě, by mohlo mít vliv i na porodné – úřad by si to pak mohl vykládat tak, že neuvedení otce dítěte do rodného listu bylo pouze účelové.

Pokud ale s otcem dítěte nežijete ve společné domácnosti (a ani jste nežila v době narození dítěte), pak by zpětný zápis otce dítěte do rodného listu myslím na nic neměl mít vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď