Porodné – zpětné zapsání otce dítěte do rodného listu

Dobrý den,

před několika měsíci se mi narodil syn a otce jsem do RL psát nechtěla, ani o to nestál.

Porodné jsem dostala, ale nyní se otec dítěte dožaduje zapsání do RL. Problém s tím nemám, takže není nutné to řešit přes soud.

Bojím se ale, že budu muset porodné vrátit, protože s jeho příjmem se do tabulek už nevejdeme.

Děkuji za radu.

Dotaz poslal/a: Šárka M., 14.06.2017 17:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.06.2017 17:25 napsal/a:

Dobrý den,

Zpětné zapsání otce do rodného listu je možné. Pokud není otec uveden v rodném listě, nevzniká mu rodičovská zodpovědnost (ta mimo jiné zahrnuje vyživovací povinnost vůči dítěti, vyživovací povinnost vůči neprovdané matce dítěte atd.).

Rodičovská zodpovědnost otce pak ale může nebo i nemusí mít vliv na přiznání nároku na sociální dávky. U některých sociálních dávek by to hrálo roli. U jiných zase ne.

Dávky, kterých se to, jestli je nebo není otec dítěte zapsán v rodném listě, netýká, jsou právě porodné, rodičovský příspěvek nebo přídavky na dítě. Je ale pravda, že pokud je otec dítěte uveden v rodném listě, pak při posuzování nároku na tyto dávky se zpravidla zahrnuje (má vliv výše jeho příjmu).

To ale nemusí platit automaticky. Jak u přídavků na dítěti, tak třeba i u porodného je možné požadovat vyloučení otce dítěte z toho důvodu, že s vámi po dobu delší než 3 měsíce prokazatelně nežije a nesdílí společnou domácnost viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Takže i kdyby byl již v době porodu otec dítěte uveden v rodném listě, do posuzování nároku na porodné by nemusel být zahrnut.

Něco jiného pak jsou třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi. Tím, že otec bude zapsán v rodném listě, mu vznikne i vyživovací povinnost. Pokud byste pak vy byla bez příjmů a/nebo měla jen nízké příjmy a žádala si o dávky pomoci ve hmotné nouzi, pak se bude přihlížet i k tomu jestli uplatňujete nebo neuplatňujete nárok na výživné nebo případně i nárok na příspěvek na výživu a úhradu některých nákladů neprovdané matce.

Ale to už trochu odbočuji od porodného. U porodného je tedy podstatné to, zda s otcem dítěte žijete/sdílíte společnou domácnost. Pokud ano, pak to že bude nyní uveden v rodném listě, by mohlo mít vliv i na porodné – úřad by si to pak mohl vykládat tak, že neuvedení otce dítěte do rodného listu bylo pouze účelové.

Pokud ale s otcem dítěte nežijete ve společné domácnosti (a ani jste nežila v době narození dítěte), pak by zpětný zápis otce dítěte do rodného listu myslím na nic neměl mít vliv.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď