Nárok na porodné – otec dítěte žije jinde

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na porodné v případě, že přítel na matrice uznal otcovství, ale ve společné domácnosti nežijeme.

Každý máme svůj trvalý pobyt jinde, občas sice přijede, ale nesdílíme společné finance ani společnou domácnost. Můj hrubý měsíční příjem byl okolo 20 tisíc.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana P., 20.06.2017 12:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:54 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné může vznikat při narození prvního nebo druhého dítěte (první nebo druhé dítě ženy, kolikáté je to dítě otce se neřeší). Při narození prvního dítěte je porodné 13000 Kč, u druhého je to 10000 Kč. Nárok na porodné vznikne, pokud je průměrný měsíční příjem „rodiny“ v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím, za které se posuzují příjmy pro zjištění nároku na porodné, je předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se tedy dítě mělo narodit v červnu 2017, pak se posuzuje příjem za leden – březen 2017. Pokud by se dítě mělo narodit v červenci 2017, pak se posuzuje příjem za duben – červen 2017, atd.

Mezi společně posuzované osoby se pro účely porodného zpravidla zahrnuje otec dítěte, matka dítěte a samotné dítě. V takovém případě by pak životní minimum této tříčlenné rodiny bylo 7710 Kč. Pokud by průměrný měsíční příjem všech členů „rodiny“ nepřekročil 20 817 Kč, nárok na porodné by vzniknul.

Současně je ale možné požádat o vyloučení otce dítěte, z okruhu společně posuzovaných osob. V tom případě by se k žádosti o porodné přikládala příloha – „Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“

Platí že:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Pokud s vámi tedy otec dítěte (prokazatelně) nejméně 3 měsíce nežije, je možné požádat o jeho vyloučení ze společně posuzovaných osob. Pak byste se pro účely porodného posuzovala pouze vy a dítě.

Životní minimum vás a dítěte by bylo 4880 Kč, hranice příjmu pro nárok na porodné tedy 13 176 Kč.

V dotazu zmiňujete hrubou mzdu 20 tisíc korun. Pro porodné se sice započítává čistá mzda, kterou neznáme, ale vzhledem k výši hrubé mzdy je velmi pravděpodobné, že by nárok na porodné nevznikl. Vaše průměrná čistá mzda zřejmě bude vyšší než 13 176 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď