Nárok na porodné – otec dítěte žije jinde

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na porodné v případě, že přítel na matrice uznal otcovství, ale ve společné domácnosti nežijeme.

Každý máme svůj trvalý pobyt jinde, občas sice přijede, ale nesdílíme společné finance ani společnou domácnost. Můj hrubý měsíční příjem byl okolo 20 tisíc.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana P., 20.06.2017 12:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:54 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné může vznikat při narození prvního nebo druhého dítěte (první nebo druhé dítě ženy, kolikáté je to dítě otce se neřeší). Při narození prvního dítěte je porodné 13000 Kč, u druhého je to 10000 Kč. Nárok na porodné vznikne, pokud je průměrný měsíční příjem „rodiny“ v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím, za které se posuzují příjmy pro zjištění nároku na porodné, je předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se tedy dítě mělo narodit v červnu 2017, pak se posuzuje příjem za leden – březen 2017. Pokud by se dítě mělo narodit v červenci 2017, pak se posuzuje příjem za duben – červen 2017, atd.

Mezi společně posuzované osoby se pro účely porodného zpravidla zahrnuje otec dítěte, matka dítěte a samotné dítě. V takovém případě by pak životní minimum této tříčlenné rodiny bylo 7710 Kč. Pokud by průměrný měsíční příjem všech členů „rodiny“ nepřekročil 20 817 Kč, nárok na porodné by vzniknul.

Současně je ale možné požádat o vyloučení otce dítěte, z okruhu společně posuzovaných osob. V tom případě by se k žádosti o porodné přikládala příloha – „Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“

Platí že:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Pokud s vámi tedy otec dítěte (prokazatelně) nejméně 3 měsíce nežije, je možné požádat o jeho vyloučení ze společně posuzovaných osob. Pak byste se pro účely porodného posuzovala pouze vy a dítě.

Životní minimum vás a dítěte by bylo 4880 Kč, hranice příjmu pro nárok na porodné tedy 13 176 Kč.

V dotazu zmiňujete hrubou mzdu 20 tisíc korun. Pro porodné se sice započítává čistá mzda, kterou neznáme, ale vzhledem k výši hrubé mzdy je velmi pravděpodobné, že by nárok na porodné nevznikl. Vaše průměrná čistá mzda zřejmě bude vyšší než 13 176 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď