Nárok na porodné – otec dítěte žije jinde

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na porodné v případě, že přítel na matrice uznal otcovství, ale ve společné domácnosti nežijeme.

Každý máme svůj trvalý pobyt jinde, občas sice přijede, ale nesdílíme společné finance ani společnou domácnost. Můj hrubý měsíční příjem byl okolo 20 tisíc.

Děkuji moc za odpověď.

Dotaz poslal/a: Jana P., 20.06.2017 12:34
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.06.2017 14:54 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na porodné může vznikat při narození prvního nebo druhého dítěte (první nebo druhé dítě ženy, kolikáté je to dítě otce se neřeší). Při narození prvního dítěte je porodné 13000 Kč, u druhého je to 10000 Kč. Nárok na porodné vznikne, pokud je průměrný měsíční příjem „rodiny“ v rozhodném období nižší, než 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím, za které se posuzují příjmy pro zjištění nároku na porodné, je předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Pokud by se tedy dítě mělo narodit v červnu 2017, pak se posuzuje příjem za leden – březen 2017. Pokud by se dítě mělo narodit v červenci 2017, pak se posuzuje příjem za duben – červen 2017, atd.

Mezi společně posuzované osoby se pro účely porodného zpravidla zahrnuje otec dítěte, matka dítěte a samotné dítě. V takovém případě by pak životní minimum této tříčlenné rodiny bylo 7710 Kč. Pokud by průměrný měsíční příjem všech členů „rodiny“ nepřekročil 20 817 Kč, nárok na porodné by vzniknul.

Současně je ale možné požádat o vyloučení otce dítěte, z okruhu společně posuzovaných osob. V tom případě by se k žádosti o porodné přikládala příloha – „Žádost o vyloučení osoby z okruhu společně posuzovaných osob“

Platí že:

(6) Krajská pobočka Úřadu práce může při rozhodování o dávkách v případech, kdy osoby uvedené v odstavci 3 písm. a) až c) spolu nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně nežijí, rozhodnout, že se neposuzují jako osoby společně posuzované, nebo jde-li o příspěvek na bydlení v případech, kdy některá ze společně posuzovaných osob nejméně po dobu tří měsíců prokazatelně byt neužívá, rozhodnout, že se k ní při posouzení nároku na příspěvek na bydlení a jeho výši nepřihlíží, i když je v bytě hlášena k trvalému pobytu.

Pokud s vámi tedy otec dítěte (prokazatelně) nejméně 3 měsíce nežije, je možné požádat o jeho vyloučení ze společně posuzovaných osob. Pak byste se pro účely porodného posuzovala pouze vy a dítě.

Životní minimum vás a dítěte by bylo 4880 Kč, hranice příjmu pro nárok na porodné tedy 13 176 Kč.

V dotazu zmiňujete hrubou mzdu 20 tisíc korun. Pro porodné se sice započítává čistá mzda, kterou neznáme, ale vzhledem k výši hrubé mzdy je velmi pravděpodobné, že by nárok na porodné nevznikl. Vaše průměrná čistá mzda zřejmě bude vyšší než 13 176 Kč.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď