Porodné a nárok na mateřskou v Anglii?

Dobrý den.

Moje dcera, která pracuje pro českou firmu v Anglii a pobírá v ČR mzdu, je těhotná a svobodná (otcem je Angličan).

Pokud porodí v Anglii a zůstane tam, bude mít nárok na porodné a mateřskou dovolenou (PPM)?

Dotaz poslal/a: Mirka T., 13.07.2017 16:36
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.07.2017 17:14 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vaše dcera pracuje pro českou firmu, která pak za ni v ČR odvádí příslušné odvody (především se jedná o sociální pojištění, resp. nemocenské pojištění), pak by jí při splnění všech podmínek měl vznikat nárok na mateřskou dovolenou a peněžitou pomoc v mateřství.

U mateřské dovolené nejsou žádné zvláštní speciální podmínky. Nárok na mateřskou dovolenou je v souvislosti s porodem a následnou péčí o dítě. Zahájení je zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem a trvá 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (při narození dvou dětí).

Peněžitá pomoc v mateřství, která s mateřskou dovolenou částečně souvisí, je dávka vyplácena na základě nemocenského pojištění (to platí zaměstnavatele v rámci sociálního pojištění). Nárok na PPM vzniká, pokud je žena v příslušné době (6-8 týdnů před porodem) zaměstnána, nebo v ochranné době (která je až 180 dní) od skončení posledního zaměstnání. Současně musí být také splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní za poslední 2 roky před zahájením PPM.

Pokud by ale zaměstnavatele neodváděl sociální pojištění v ČR, ale pojištění bylo placeno v Anglii, pak jí nebude vznikat nárok na PPM v ČR, ale mohla by mít nárok na obdobné dávky tam.

Co se týká nároku na sociální dávky porodné a rodičovský příspěvek, tak už to může být trochu složitější. U nich je požadováno, aby byl žadatel o dávku a všechny společně posuzované osoby občanem ČR a měl zde trvalé bydliště. A také aby měl na území ČR i faktické bydliště. Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

§ 3

Okruh oprávněných osob

(1) Dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě (dále jen "osoba"), jestliže osoba a osoby společně s ní posuzované

a) jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo

b) mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince,

podmínkou je, že mají na území České republiky bydliště.

Vzhledem k tomu, že otec dítěte je cizinec a vzhledem k tomu že dcera nebude pobývat v ČR (skutečné bydliště tedy bude mít v Anglii), pak mám za to, že na porodné a ani na rodičovský příspěvek jí nárok spíše nebude vznikat. Doporučuji vám ale obrátit se na Úřad práce – buď osobně nebo na callcentrum Úřadu práce – 844 844 803.

Obdobně se můžete obrátit i na Českou správu sociálního zabezpečení, pro potvrzení nároku na PPM. Kontakty na ČSSZ: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/call-centra/, call centrum 571 811 081.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Brigáda při mateřské na DPP/DPČ u jiné firmy

-

Dobrý den, Pracuji na částečný úvazek (25h/týdně) pro IT společnost jako naborarka a naskytla se mi možnost brigády na DPP/DPČ u jiné firmy jako asistentka. Na začátku června mám však nastupovat na mateřskou dovolenou – mohu si během této doby „novou“ práci, která by byla na DPP nebo DPČ ponechat? Děkuji moc za odpověď a […]

Zobrazit odpověď