Máme nárok na porodné na druhé dítě v lednu 2015?

Dobrý den, mám dotaz, čekáme druhé miminko v lednu 2015, už máme doma 6 letou dcerku, chci se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítel a já bereme sociální dávky – přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí jestli máme taky nárok, děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: veronika k., 09.10.2014 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.10.2014 18:14 napsal/a:

Dobrý den Veroniko,

Od 1. 1. 2015 vstoupí v platnost nová zákonná úprava, která zavede i porodné na druhé dítě. Zatímco ještě letos tedy porodné bylo pouze při narození prvního dítěte, od roku 2015 bude i na druhé dítě.

To znamená, že pokud se vám druhé miminko narodí až v lednu, pak byste mohli mít možnost získat porodné i na toto druhé miminko.

To, jestli skutečně budete mít nárok na porodné, pak bude záležet na tom, jaké jsou vaše příjmy. Je to tak, že příjem rodiny, nesmí v rozhodném období překračovat 2,7 násobek životního minima (pozn. Ještě v roce 2014 to bylo 2,4 násobek, ale to se také mění a zvyšuje na 2,7).

Pokud se vám dítě narodí v lednu, pak rozhodným obdobím bude říjen až prosinec 2014. Pokud vaše průměrné měsíční příjmy v tomto období nepřekročí 2,7 násobek životního minima, pak byste nárok mít měli.

Pokud žijete s přítelem a šestiletou dcerou ve společné domácnosti, pak vaše společné životní minimum je 9850 Kč. 2,7 násobek by tedy byl 26 595 Kč. Rozhodovat tedy bude to, jestli v uvedeném období byly vaše příjmy vyšší nebo nižší než tato hodnota.

Jako příjem se započítává především výplata ze zaměstnání nebo příjem z podnikání. Dále pak ale i třeba podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Započítávají se i některé sociální dávky jako např. rodičovský příspěvek nebo přídavky na dítě.

Sociální dávky na bydlení, které zmiňujete – tedy doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení – jsou určeny na úhradu nákladů na bydlení, nezapočítávají se tedy do příjmu.

To, jestli budete mít nárok na porodné, si můžete spočítat např. v této online kalkulačce: Kalkulačka porodné 2015. Pokud podmínky nároku splníte, pak byste mohli dostat 10.000 Kč.

O porodné se pak žádá po narození dítěte na vašem ´řadu práce (podle místa trvalého pobytu). Budete potřebovat osobní doklady, vyplnit formulář a také se dokládá rodný list dítěte, až vám jej matrika vystaví. Na ÚP si tak jako tak půjdete žádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě, takže to tam pak můžete vyřídit při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď