Máme nárok na porodné na druhé dítě v lednu 2015?

Dobrý den, mám dotaz, čekáme druhé miminko v lednu 2015, už máme doma 6 letou dcerku, chci se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítel a já bereme sociální dávky – přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí jestli máme taky nárok, děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: veronika k., 09.10.2014 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.10.2014 18:14 napsal/a:

Dobrý den Veroniko,

Od 1. 1. 2015 vstoupí v platnost nová zákonná úprava, která zavede i porodné na druhé dítě. Zatímco ještě letos tedy porodné bylo pouze při narození prvního dítěte, od roku 2015 bude i na druhé dítě.

To znamená, že pokud se vám druhé miminko narodí až v lednu, pak byste mohli mít možnost získat porodné i na toto druhé miminko.

To, jestli skutečně budete mít nárok na porodné, pak bude záležet na tom, jaké jsou vaše příjmy. Je to tak, že příjem rodiny, nesmí v rozhodném období překračovat 2,7 násobek životního minima (pozn. Ještě v roce 2014 to bylo 2,4 násobek, ale to se také mění a zvyšuje na 2,7).

Pokud se vám dítě narodí v lednu, pak rozhodným obdobím bude říjen až prosinec 2014. Pokud vaše průměrné měsíční příjmy v tomto období nepřekročí 2,7 násobek životního minima, pak byste nárok mít měli.

Pokud žijete s přítelem a šestiletou dcerou ve společné domácnosti, pak vaše společné životní minimum je 9850 Kč. 2,7 násobek by tedy byl 26 595 Kč. Rozhodovat tedy bude to, jestli v uvedeném období byly vaše příjmy vyšší nebo nižší než tato hodnota.

Jako příjem se započítává především výplata ze zaměstnání nebo příjem z podnikání. Dále pak ale i třeba podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Započítávají se i některé sociální dávky jako např. rodičovský příspěvek nebo přídavky na dítě.

Sociální dávky na bydlení, které zmiňujete – tedy doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení – jsou určeny na úhradu nákladů na bydlení, nezapočítávají se tedy do příjmu.

To, jestli budete mít nárok na porodné, si můžete spočítat např. v této online kalkulačce: Kalkulačka porodné 2015. Pokud podmínky nároku splníte, pak byste mohli dostat 10.000 Kč.

O porodné se pak žádá po narození dítěte na vašem ´řadu práce (podle místa trvalého pobytu). Budete potřebovat osobní doklady, vyplnit formulář a také se dokládá rodný list dítěte, až vám jej matrika vystaví. Na ÚP si tak jako tak půjdete žádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě, takže to tam pak můžete vyřídit při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné – s otcem dítěte nežijeme

-

Dobrý den, mám dotaz, ohledně nároku na porodné. Jsem nyní těhotná, ale žiju sama, a tak to bude i po narození dítěte. Otce chci nechat zapsat do rodného listu, ale nebydlíme spolu a ani to neplánujeme. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na porodné, a jak se to bude počítat? Předem děkuji

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na porodné na dvojčata – narodí se leden 2022?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat – máme 2 letého chlapečka, a v lednu 2022, by se nám měla narodit dvojčata. V jaké výši, bude prosím porodné? Četla jsem, že na druhé dítě, má být porodné 10 000 Kč, ale zase tam psali, že na dvojčata je to 23 000 Kč. Jak se to řeší v případě, že druhé dítě […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď