Máme nárok na porodné na druhé dítě v lednu 2015?

Dobrý den, mám dotaz, čekáme druhé miminko v lednu 2015, už máme doma 6 letou dcerku, chci se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítel a já bereme sociální dávky – přídavky na bydlení, doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí jestli máme taky nárok, děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: veronika k., 09.10.2014 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 13.10.2014 18:14 napsal/a:

Dobrý den Veroniko,

Od 1. 1. 2015 vstoupí v platnost nová zákonná úprava, která zavede i porodné na druhé dítě. Zatímco ještě letos tedy porodné bylo pouze při narození prvního dítěte, od roku 2015 bude i na druhé dítě.

To znamená, že pokud se vám druhé miminko narodí až v lednu, pak byste mohli mít možnost získat porodné i na toto druhé miminko.

To, jestli skutečně budete mít nárok na porodné, pak bude záležet na tom, jaké jsou vaše příjmy. Je to tak, že příjem rodiny, nesmí v rozhodném období překračovat 2,7 násobek životního minima (pozn. Ještě v roce 2014 to bylo 2,4 násobek, ale to se také mění a zvyšuje na 2,7).

Pokud se vám dítě narodí v lednu, pak rozhodným obdobím bude říjen až prosinec 2014. Pokud vaše průměrné měsíční příjmy v tomto období nepřekročí 2,7 násobek životního minima, pak byste nárok mít měli.

Pokud žijete s přítelem a šestiletou dcerou ve společné domácnosti, pak vaše společné životní minimum je 9850 Kč. 2,7 násobek by tedy byl 26 595 Kč. Rozhodovat tedy bude to, jestli v uvedeném období byly vaše příjmy vyšší nebo nižší než tato hodnota.

Jako příjem se započítává především výplata ze zaměstnání nebo příjem z podnikání. Dále pak ale i třeba podpora v nezaměstnanosti nebo při rekvalifikaci. Započítávají se i některé sociální dávky jako např. rodičovský příspěvek nebo přídavky na dítě.

Sociální dávky na bydlení, které zmiňujete – tedy doplatek na bydlení a příspěvek na bydlení – jsou určeny na úhradu nákladů na bydlení, nezapočítávají se tedy do příjmu.

To, jestli budete mít nárok na porodné, si můžete spočítat např. v této online kalkulačce: Kalkulačka porodné 2015. Pokud podmínky nároku splníte, pak byste mohli dostat 10.000 Kč.

O porodné se pak žádá po narození dítěte na vašem ´řadu práce (podle místa trvalého pobytu). Budete potřebovat osobní doklady, vyplnit formulář a také se dokládá rodný list dítěte, až vám jej matrika vystaví. Na ÚP si tak jako tak půjdete žádat o rodičovský příspěvek na druhé dítě, takže to tam pak můžete vyřídit při jednom.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

-

Dobrý den, čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ. Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ? Mám nárok na porodné? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď