Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

Dobrý den,

čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ.

Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ?

Mám nárok na porodné?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Johana T., 28.05.2018 11:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2018 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „porodné“ je nárok v případě, že se jedná o vaše první dítě (13000 Kč) nebo druhé dítě (10000 Kč). Základním předpokladem je, aby příjem „rodiny“ (vy + otec dítěte) v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřekročil 2,7 násobek životního minima.

V případě, že se nyní jedná o vaše první dítě, tak je hranice průměrného měsíčního příjmu 20 817 Kč. To vychází z toho, že životní minimum pro rodiče + jedno dítě do 6 roků je 3140 Kč (první dospělá osoba) + 2830 Kč (druhá dospělá osoba) + 1740 Kč (dítě do 6 roků) = 7710 Kč měsíčně (tj. 2,7 násobek = 20 817 Kč).

Při posuzování nároku na porodné, se zohledňují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí. Pokud by se vám dítě například narodilo nyní v květnu 2018, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen 2018. Pokud by se dítě narodilo třeba až v červenci 2018, pak se budou posuzovat příjmy za duben – červen 2018.

U vás by se do příjmů započítávala výplata od zaměstnavatele a/nebo peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“).

U manžela, tím že je OSVČ je to trochu složitější. Pokud podniká již delší dobu, tak se primárně vychází z jeho posledního daňového přiznání. Zde jen pozor že do konce června 2018 se vychází z daňového přiznání, které podával v roce 2017, tedy za rok 2016. Od 1, července se pak vychází z daňového přiznání, které podával v roce 2018, tedy za rok 2017.

Jeho příjem (resp. zisk = rozdíl mezi příjmy a náklady) by se měl vydělit 12 a výsledek by se započetl jako jeho průměrný měsíční příjem.

U OSVČ ale současně platí, že jako příjem se jim počítá vždy nejméně jedna polovina minimální mzdy v ČR. Průměrná mzda pro rok 2018 je stanovena na 28 761 Kč. Jako minimální příjem vašeho manžela se tedy bude počítat 14381 Kč. A to bez ohledu na to, jaké jsou jeho skutečné příjmy. Tj. i kdyby měl velmi nízký zisk, nebo dokonce vůbec žádný, tak se u něj započte jako příjem vždy tato částka.

To, jestli tedy budete mít nárok na porodné, závisí na tom, jestli se u manžela započítá „jenom“ tato minimální částka, nebo jestli se mu započítá vyšší částka na základě posledního daňového přiznání. A současně záleží na tom, jak vysoké budou vaše příjmy v příslušném rozhodném období.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Nezaměstnaná těhotná – je možnost získat nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, asi týden po konci v zaměstnání jsem otěhotněla, byla jsem v tu dobu registrovaná na ÚP. Jako těhotnou mě dosud nikdo nezaměstnal, nyní jsem již v 5. měsíci. Je možnost získat nárok na mateřskou, pokud bych si odteď hradila zdravotní pojištění sama? Obávám se totiž, že zaměstnání již nezískám a bohužel nemáme ve […]

Zobrazit odpověď

Nárok na peněžitou pomoc v mateřství, rodičovský příspěvek nebo porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Začala jsem pracovat od 1. 9. 2020 do 31. 7. 2021. Od 1. 9. 2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání, kde jsem skončila 10. 11. 2021. Od 11. 11. 2021 Jsem v evidenci úřadu práce, kde jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti až do dubna 2022. Na úřadu práce jsem […]

Zobrazit odpověď

Sociální dávky 2022 – jsem těhotná a nezaměstnaná

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Před měsícem jsem zjistila, že jsem těhotná. Momentálně jsem nezaměstnaná a myslím, že ani z důvodu těhotenství nebudu. Nejsem vedená na úřadu práce, zdravotní pojištění si platím. Bydlím v pronájmu s přítelem. Chci se zeptat, jestli budu mít nárok na nějaké příspěvky. Děkuji

Zobrazit odpověď

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď