Budeme mít nárok na porodné – manžel je OSVČ?

Dobrý den,

čekáme s manželem první dítě. Já jsem od května na mateřské dovolené, zaměstnaná u zaměstnavatele. Můj manžel je OSVČ.

Bydlím u našich v rodinném domku, manžel u jeho rodičů. Jak se počítá příjem u OSVČ?

Mám nárok na porodné?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Johana T., 28.05.2018 11:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.05.2018 napsal/a:

Dobrý den,

Na sociální dávku „porodné“ je nárok v případě, že se jedná o vaše první dítě (13000 Kč) nebo druhé dítě (10000 Kč). Základním předpokladem je, aby příjem „rodiny“ (vy + otec dítěte) v předchozím kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte nepřekročil 2,7 násobek životního minima.

V případě, že se nyní jedná o vaše první dítě, tak je hranice průměrného měsíčního příjmu 20 817 Kč. To vychází z toho, že životní minimum pro rodiče + jedno dítě do 6 roků je 3140 Kč (první dospělá osoba) + 2830 Kč (druhá dospělá osoba) + 1740 Kč (dítě do 6 roků) = 7710 Kč měsíčně (tj. 2,7 násobek = 20 817 Kč).

Při posuzování nároku na porodné, se zohledňují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí. Pokud by se vám dítě například narodilo nyní v květnu 2018, pak se budou posuzovat příjmy za leden – březen 2018. Pokud by se dítě narodilo třeba až v červenci 2018, pak se budou posuzovat příjmy za duben – červen 2018.

U vás by se do příjmů započítávala výplata od zaměstnavatele a/nebo peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“).

U manžela, tím že je OSVČ je to trochu složitější. Pokud podniká již delší dobu, tak se primárně vychází z jeho posledního daňového přiznání. Zde jen pozor že do konce června 2018 se vychází z daňového přiznání, které podával v roce 2017, tedy za rok 2016. Od 1, července se pak vychází z daňového přiznání, které podával v roce 2018, tedy za rok 2017.

Jeho příjem (resp. zisk = rozdíl mezi příjmy a náklady) by se měl vydělit 12 a výsledek by se započetl jako jeho průměrný měsíční příjem.

U OSVČ ale současně platí, že jako příjem se jim počítá vždy nejméně jedna polovina minimální mzdy v ČR. Průměrná mzda pro rok 2018 je stanovena na 28 761 Kč. Jako minimální příjem vašeho manžela se tedy bude počítat 14381 Kč. A to bez ohledu na to, jaké jsou jeho skutečné příjmy. Tj. i kdyby měl velmi nízký zisk, nebo dokonce vůbec žádný, tak se u něj započte jako příjem vždy tato částka.

To, jestli tedy budete mít nárok na porodné, závisí na tom, jestli se u manžela započítá „jenom“ tato minimální částka, nebo jestli se mu započítá vyšší částka na základě posledního daňového přiznání. A současně záleží na tom, jak vysoké budou vaše příjmy v příslušném rozhodném období.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Mám nárok na porodné, když nejsem vdaná?

-

Dobrý den, Jsem těhotná a dítě by se mělo narodit za 3 měsíce. Zajímalo by mě, jestli budu mít nárok na porodné, když nejsem vdaná? S otcem dítěte spolu nežijeme. Měl by mi na dítě přispívat (alespoň jsme se tak dohodli), ale o společném životě neuvažujeme. Budu teda mít nárok na porodný? Děkuji za radu

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné na dvojčata, když mám už jedno dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Z předchozího vztahu mám 10 letého syna pobírám na něj 1000 Kč výživné. Teď s přítelem čekáme dvojčata. On má z předchozího manželství dvě dcery 15 a 18, na které platí měsíčně 5000 Kč výživné. Chtěla jsem se zeptat, když máme měsíční čistý příjem 28 000 Kč, bez výživného 23 000 […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství, mám nárok na nějaké sociální dávky?

-

Dobrý den, prosím o pomoc, nejsem zrovna znalá v oblasti sociální, a z dřívějška nemám dobré zkušenosti se sociálními pracovnicemi, potřebuji poradit s tím, na co mám nárok, pokud jsem nyní na nemocenské (ještě ani nevím kolik bude), z důvodu rizikového těhotenství. Má čistá mzda je cca v průměru 12800 Kč (smlouva na neurčito), mám […]

Zobrazit odpověď

Proč nemám nárok na porodné?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V dubnu se narodila druhá dcera. Zažádala jsem si tedy o porodné, bohužel mi bylo zamítnuto. Já žádné příjmy neměla (rodičovský příspěvek) a manžel pracuje na hlavní pracovní poměr, kde mu byla vypočtena částka za 1. čtvrtletí 2018 21 800Kč/měsíčně. Dále manžel začal v lednu podnikat na vedlejší činnost […]

Zobrazit odpověď