Lze vyřídit mateřskou na otce? A mám nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně porodného, jaké měsíce se počítají, když budu rodit v březnu? Chtěla bych žádat později o porodné, až po půl roce kvůli menším přijmu. Musí se doložit za období, jak se miminko narodí či stačí až za dobu, kterou budu žádat.(později 6m.)

Také jsem na neschopence, kdy mám nastoupit na rodičák, když nemám nárok mateřskou?

Lze vyřídit mateřskou na otce? Jako jsou podmínky?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Tamara K., 26.11.2016 10:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 02:24 napsal/a:

Dobrý den, o porodné sice můžete i zpětně – je lhůta do jednoho roku od narození dítěte, ale podmínky se nijak nemění. U porodného se posuzují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Je pak jedno, jestli o porodné požádáte ihned při narození dítěte, nebo až za půl roku. Pokaždé se posuzují příjmy za stejné měsíce.

Pokud se vám dítě narodí v březnu 2017, pak se u porodného budou posuzovat příjmy za měsíce říjen, listopad, prosinec 2016. A je jedno, jestli budete o porodné žádat hned v březnu 2017 nebo třeba v září 2017. Vždy to budou příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí 2016.

Takže pokud na konci roku máte vyšší příjmy a nesplňovala byste podmínky pro porodné, pak vám to, že počkáte 6 měsíců po porodu, kdy pak již máte nižší příjem (třeba jen rodičovskou), nijak nepomůže.

K žádosti o porodné pak mimo jiné dokládáte příjmy za toto období (čestné prohlášení, potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání apod.) a dále pak osobní doklady a rodný list dítěte.

Na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok k datu narození dítěte, nebo – pokud na ni máte nárok, pak po ukončení výplaty PPM (Peněžitá pomoc v mateřství).

Pokud nemáte nárok na mateřskou, pak o ni může žádat otec dítěte. I pro něj platí stejné podmínky jako pro ženu a k tomu navíc další omezení.

Aby měl na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok otec dítěte, musí také splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a současně v době zahájení čerpání PPM být zaměstnaný (účastníkem NP).

Dále pak, zatímco žena může o PPM žádat již v době 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte si „mateřskou“ vyřizuje nejdříve až po ukončení 6 týdne po porodu. Následně uzavírá s matkou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho má nárok na PPM. V době, kdy pak dostává PPM, nesmí vykonávat stejné zaměstnání, na jehož základě je vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď

Peněžitá pomoc v mateřství po návratu ze zahraničí (práce v Irsku)

-

Dobrý den, s přítelkyní žijeme v Irsku téměř dva roky a ona teď otěhotněla. Termín porodu je 19. 1. 2021, ale jelikož přítelkyně nevěří irské zdravotní péči, rozhodli jsme se ke konci října vrátit do ČR. Chtěl bych se zeptat, zda-li by v tomto případě měla přítelkyně nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Jelikož přijedeme […]

Zobrazit odpověď