Lze vyřídit mateřskou na otce? A mám nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně porodného, jaké měsíce se počítají, když budu rodit v březnu? Chtěla bych žádat později o porodné, až po půl roce kvůli menším přijmu. Musí se doložit za období, jak se miminko narodí či stačí až za dobu, kterou budu žádat.(později 6m.)

Také jsem na neschopence, kdy mám nastoupit na rodičák, když nemám nárok mateřskou?

Lze vyřídit mateřskou na otce? Jako jsou podmínky?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Tamara K., 26.11.2016 10:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 02:24 napsal/a:

Dobrý den, o porodné sice můžete i zpětně – je lhůta do jednoho roku od narození dítěte, ale podmínky se nijak nemění. U porodného se posuzují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Je pak jedno, jestli o porodné požádáte ihned při narození dítěte, nebo až za půl roku. Pokaždé se posuzují příjmy za stejné měsíce.

Pokud se vám dítě narodí v březnu 2017, pak se u porodného budou posuzovat příjmy za měsíce říjen, listopad, prosinec 2016. A je jedno, jestli budete o porodné žádat hned v březnu 2017 nebo třeba v září 2017. Vždy to budou příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí 2016.

Takže pokud na konci roku máte vyšší příjmy a nesplňovala byste podmínky pro porodné, pak vám to, že počkáte 6 měsíců po porodu, kdy pak již máte nižší příjem (třeba jen rodičovskou), nijak nepomůže.

K žádosti o porodné pak mimo jiné dokládáte příjmy za toto období (čestné prohlášení, potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání apod.) a dále pak osobní doklady a rodný list dítěte.

Na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok k datu narození dítěte, nebo – pokud na ni máte nárok, pak po ukončení výplaty PPM (Peněžitá pomoc v mateřství).

Pokud nemáte nárok na mateřskou, pak o ni může žádat otec dítěte. I pro něj platí stejné podmínky jako pro ženu a k tomu navíc další omezení.

Aby měl na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok otec dítěte, musí také splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a současně v době zahájení čerpání PPM být zaměstnaný (účastníkem NP).

Dále pak, zatímco žena může o PPM žádat již v době 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte si „mateřskou“ vyřizuje nejdříve až po ukončení 6 týdne po porodu. Následně uzavírá s matkou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho má nárok na PPM. V době, kdy pak dostává PPM, nesmí vykonávat stejné zaměstnání, na jehož základě je vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď