Lze vyřídit mateřskou na otce? A mám nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně porodného, jaké měsíce se počítají, když budu rodit v březnu? Chtěla bych žádat později o porodné, až po půl roce kvůli menším přijmu. Musí se doložit za období, jak se miminko narodí či stačí až za dobu, kterou budu žádat.(později 6m.)

Také jsem na neschopence, kdy mám nastoupit na rodičák, když nemám nárok mateřskou?

Lze vyřídit mateřskou na otce? Jako jsou podmínky?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Tamara K., 26.11.2016 10:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 02:24 napsal/a:

Dobrý den, o porodné sice můžete i zpětně – je lhůta do jednoho roku od narození dítěte, ale podmínky se nijak nemění. U porodného se posuzují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Je pak jedno, jestli o porodné požádáte ihned při narození dítěte, nebo až za půl roku. Pokaždé se posuzují příjmy za stejné měsíce.

Pokud se vám dítě narodí v březnu 2017, pak se u porodného budou posuzovat příjmy za měsíce říjen, listopad, prosinec 2016. A je jedno, jestli budete o porodné žádat hned v březnu 2017 nebo třeba v září 2017. Vždy to budou příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí 2016.

Takže pokud na konci roku máte vyšší příjmy a nesplňovala byste podmínky pro porodné, pak vám to, že počkáte 6 měsíců po porodu, kdy pak již máte nižší příjem (třeba jen rodičovskou), nijak nepomůže.

K žádosti o porodné pak mimo jiné dokládáte příjmy za toto období (čestné prohlášení, potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání apod.) a dále pak osobní doklady a rodný list dítěte.

Na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok k datu narození dítěte, nebo – pokud na ni máte nárok, pak po ukončení výplaty PPM (Peněžitá pomoc v mateřství).

Pokud nemáte nárok na mateřskou, pak o ni může žádat otec dítěte. I pro něj platí stejné podmínky jako pro ženu a k tomu navíc další omezení.

Aby měl na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok otec dítěte, musí také splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a současně v době zahájení čerpání PPM být zaměstnaný (účastníkem NP).

Dále pak, zatímco žena může o PPM žádat již v době 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte si „mateřskou“ vyřizuje nejdříve až po ukončení 6 týdne po porodu. Následně uzavírá s matkou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho má nárok na PPM. V době, kdy pak dostává PPM, nesmí vykonávat stejné zaměstnání, na jehož základě je vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Souběh rodičovského příspěvku a mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

-

Vážená paní, Vážený pane, chci se touto cestou dotázat, zda je možnost, aby manžel pobíral PPM (splňuje podmínky nároku na dávku) a zároveň na toto stejné dítě bych pobírala RP? Někde mi tvrdí, že to nelze a někde zase ano a opírají se o z.č. 117/1995, §30b, odst.3 „Má-li v rodině jeden z rodičů v […]

Zobrazit odpověď

Mateřská dovolená a odpracované dny v zaměstnání

-

Dobrý den, vím že nárok na mateřskou vzniká, když mám odpracováno minimálně 270 dní v posledních 2 letech a účastním se na nemocenském pojištění. Zajímalo by mě, ale jak se počítá oněch 270 dní, když pracuji krátký/dlouhý týden. Tedy zda se počítají opravdu jen dny, kdy jsem v práci nebo všechny dny od začátku pracovní […]

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď