Lze vyřídit mateřskou na otce? A mám nárok na porodné?

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat ohledně porodného, jaké měsíce se počítají, když budu rodit v březnu? Chtěla bych žádat později o porodné, až po půl roce kvůli menším přijmu. Musí se doložit za období, jak se miminko narodí či stačí až za dobu, kterou budu žádat.(později 6m.)

Také jsem na neschopence, kdy mám nastoupit na rodičák, když nemám nárok mateřskou?

Lze vyřídit mateřskou na otce? Jako jsou podmínky?

Děkuji s pozdravem

Dotaz poslal/a: Tamara K., 26.11.2016 10:16
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 28.11.2016 02:24 napsal/a:

Dobrý den, o porodné sice můžete i zpětně – je lhůta do jednoho roku od narození dítěte, ale podmínky se nijak nemění. U porodného se posuzují příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte. Je pak jedno, jestli o porodné požádáte ihned při narození dítěte, nebo až za půl roku. Pokaždé se posuzují příjmy za stejné měsíce.

Pokud se vám dítě narodí v březnu 2017, pak se u porodného budou posuzovat příjmy za měsíce říjen, listopad, prosinec 2016. A je jedno, jestli budete o porodné žádat hned v březnu 2017 nebo třeba v září 2017. Vždy to budou příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí 2016.

Takže pokud na konci roku máte vyšší příjmy a nesplňovala byste podmínky pro porodné, pak vám to, že počkáte 6 měsíců po porodu, kdy pak již máte nižší příjem (třeba jen rodičovskou), nijak nepomůže.

K žádosti o porodné pak mimo jiné dokládáte příjmy za toto období (čestné prohlášení, potvrzení od zaměstnavatele, daňové přiznání apod.) a dále pak osobní doklady a rodný list dítěte.

Na rodičovský příspěvek vám vzniká nárok k datu narození dítěte, nebo – pokud na ni máte nárok, pak po ukončení výplaty PPM (Peněžitá pomoc v mateřství).

Pokud nemáte nárok na mateřskou, pak o ni může žádat otec dítěte. I pro něj platí stejné podmínky jako pro ženu a k tomu navíc další omezení.

Aby měl na „mateřskou“ (tedy PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok otec dítěte, musí také splňovat podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v délce nejméně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech, a současně v době zahájení čerpání PPM být zaměstnaný (účastníkem NP).

Dále pak, zatímco žena může o PPM žádat již v době 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte si „mateřskou“ vyřizuje nejdříve až po ukončení 6 týdne po porodu. Následně uzavírá s matkou dohodu o svěření dítěte do péče a na základě toho má nárok na PPM. V době, kdy pak dostává PPM, nesmí vykonávat stejné zaměstnání, na jehož základě je vyplácena PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Peněžitá pomoc v mateřství (PPM):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Mateřská po nemocenské – budu mít nárok?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat: Jsem rok a půl na nemocenské a jsem těhotná, budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď