Porodné – počítá se jako příjem výplata nebo to co dostanu na účet?

Dobrý den,

termín porodu mám teď v březnu, takže do žádosti budu dokládat příjmy za prosinec, listopad a říjen. Chci se zeptat, zda dokládám výplatu za říjen, listopad a prosinec (tedy tu, která přišla už v lednu na účet), nebo zda dokládám výplatu, která byla fyzicky na účtu v říjnu, listopadu a prosinci.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Markéta N,, 02.03.2016 22:24
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.03.2016 10:04 napsal/a:

Dobrý den,

Jak sama správně uvádíte, pro porodné jsou rozhodující příjmy z předchozího kalendářního čtvrtletí. Tedy, pokud se dítě narodí nyní v březnu, pak je rozhodným obdobím pro nárok na porodné předchozí kalendářní čtvrtletí – tedy říjen až prosinec 2015.

Co se týká toho, jaký příjem se posuzuje, tak to je konkrétně uvedeno v rámci ustanovení příslušného zákona, zde se jedná o zákon o státní sociální podpoře (tedy Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 5, kde jsou řešeny příjmy, které se zohledňují při posuzování nároku na sociální dávky- tedy především pak:

(4) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§ 6 písm. b)], započítávají se příjmy uvedené

a) v odstavci 1 písm. a) č. 1 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány,

Odkazovaný odstavec 1 písmeno a, číslo 1 zahrnuje právě příjmy ze závislé činnosti, kam spadá i příjem ze zaměstnání. Naopak u příjmů z nájmu nebo u některých jiných příjmů (jako třeba nemocenské dávky či peněžitá pomoc v mateřství) by se započítávaly příjmy dle měsíce, kdy byly vyplaceny, ale to se Vás již zřejmě netýká. Zde se bavíme (pokud tomu dobře rozumím) pouze o příjmu ze zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Budeme mít nárok na porodné na druhé dítě?

-

Dobrý den, Čekáme narození druhého miminka letos na konci prosince. Prvnímu je už 6 a půl roku. Chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, pokud manželova mzda činí průměrně 15.500 Kč. Já jsem už dva měsíce na neschopence, a budu až do porodu? Nemocenská je cca 12 – 13 000 Kč? Pokud ano, kam […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou, při platbě cestovního zdravotního pojištění?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na mateřský příspěvek a porodné, když jsem těhotná svobodná žena v domácnosti. Nejsem zaměstnaná ani nejsem vedena na úřadu práce, často cestuji, a tudíž si platím pravidelně cestovní zdravotní pojištění již déle než dva roky. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Máme nárok na porodné, když otec je OSVČ?

-

Dobrý den, s přítelem čekáme první dítě (má se narodit v prosinci). Já jsem od července 2021 na nemocenské a od 13. 11. 2021 nastupuji na mateřskou. Přítel byl půl roku evidován na úřadě a od 1. 6. 2021 je OSVČ. Jaký je jeho příjem, když zatím nepodával daňové přiznání (bude až v roce 2022)? Děkuji […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď