Nárok na porodné a vrácené daně

Dobrý den,

chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, když se dítě narodí na přelomu srpna a září. Pokud to chápu dobře, bude se jednat o duben, květen, červen?

Zajímalo by mě, zda se do příjmu počítají i vrácené daně (máme hypotéku). Zákon o sociální podpoře jsem četla, ale moudrá z toho nejsem.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Nela K., 03.11.2016 15:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.11.2016 03:31 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu. U sociální dávky „porodné“ je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy, pokud by se Vaše dítě (jak uvádíte), narodilo v srpnu, nebo v září, bude termín porodu spadat do 3 čtvrtletí. V takovém případě se pak pro posouzení nároku na porodné posuzují příjmy ve 2 čtvrtletí, tedy Vámi zmíněné měsíce duben, květen a červen.

Mezi příjmy rozhodné při posuzování nároku pro porodné pak patří různé příjmy, které vyjmenovává příslušný zákon. Započítávají se pouze ty příjmy, které jsou v zákoně vyjmenovány. Za tzv. příjem rozhodný pro přiznání dávky státní sociální podpory se s určitými výjimkami pokládají příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky, příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z pronájmu a některé druhy tzv. ostatních příjmů, které jsou předmětem daně z příjmu. Tyto příjmy se započítávají po odpočtu výdajů vynaložených na jejich dosažení, po odpočtu pojistného na sociální i zdravotní pojištění a odpočtu daně z příjmu.

Mezi rozhodné příjmy pak dále patří i některé příjmy od daně z příjmů osvobozené. Jedná se například o výživné přijaté v rámci plnění vyživovací povinnosti, o stipendia ze státního rozpočtu či z prostředků veřejné vysoké školy, některé příspěvky ozbrojených složek atd. Započítávají se i dávky nemocenského a důchodového pojištění, dávky v nezaměstnanosti, mzdové nároky zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a některé sociální dávky. Zatímco daňový bonus se jako příjem nepovažuje, vrácená částka z ročního vyúčtování daní ano.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď

Kdo platí zdravotní pojištění za studenta

-

Dobrý den, Přišel mi dopis ze Zdravotní oborové pojišťovny, že od 1. 9. 2017 až do teď neví, kdo je mým plátcem zdravotního pojištění. Od 1. 9. 2017 jsem studentem Nástavbového studia a domníval jsem se, že toto má na starost škola (zařídit platbu zdravotního). Chci se vás tedy zeptat, stačí, když zajdu na OZP […]

Zobrazit odpověď