Nárok na porodné a vrácené daně

Dobrý den,

chci se zeptat, zda budeme mít nárok na porodné, když se dítě narodí na přelomu srpna a září. Pokud to chápu dobře, bude se jednat o duben, květen, červen?

Zajímalo by mě, zda se do příjmu počítají i vrácené daně (máme hypotéku). Zákon o sociální podpoře jsem četla, ale moudrá z toho nejsem.

Předem děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Nela K., 03.11.2016 15:00
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.11.2016 03:31 napsal/a:

Dobrý den,

Ano, máte pravdu. U sociální dávky „porodné“ je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí před narozením dítěte.

Tedy, pokud by se Vaše dítě (jak uvádíte), narodilo v srpnu, nebo v září, bude termín porodu spadat do 3 čtvrtletí. V takovém případě se pak pro posouzení nároku na porodné posuzují příjmy ve 2 čtvrtletí, tedy Vámi zmíněné měsíce duben, květen a červen.

Mezi příjmy rozhodné při posuzování nároku pro porodné pak patří různé příjmy, které vyjmenovává příslušný zákon. Započítávají se pouze ty příjmy, které jsou v zákoně vyjmenovány. Za tzv. příjem rozhodný pro přiznání dávky státní sociální podpory se s určitými výjimkami pokládají příjmy ze závislé činnosti a funkční požitky, příjmy z podnikání a z jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z pronájmu a některé druhy tzv. ostatních příjmů, které jsou předmětem daně z příjmu. Tyto příjmy se započítávají po odpočtu výdajů vynaložených na jejich dosažení, po odpočtu pojistného na sociální i zdravotní pojištění a odpočtu daně z příjmu.

Mezi rozhodné příjmy pak dále patří i některé příjmy od daně z příjmů osvobozené. Jedná se například o výživné přijaté v rámci plnění vyživovací povinnosti, o stipendia ze státního rozpočtu či z prostředků veřejné vysoké školy, některé příspěvky ozbrojených složek atd. Započítávají se i dávky nemocenského a důchodového pojištění, dávky v nezaměstnanosti, mzdové nároky zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele a některé sociální dávky. Zatímco daňový bonus se jako příjem nepovažuje, vrácená částka z ročního vyúčtování daní ano.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď