Porodné – doklad o výši čtvrtletního příjmu

Dobrý den,

mám trochu zmatek ohledně porodného, respektive vyplňování dokladu o výši čtvrtletního příjmu.

Naším rozhodným obdobím je poslední čtvrtletí roku 2016. Znamená to tedy, že máme uvádět příjmy za měsíce říjen, listopad a prosinec, tj. listopadovou prosincovou a lednovou výplatu?

Nebo si to vykládám špatně a úřad zajímá, jaké výplaty nám v tomto čtvrtletí na úctě přistály?

Děkuji za odpověď.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Martina V., 10.12.2016 19:51
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 15.12.2016 17:30 napsal/a:

Dobrý den,

Při dokládání příjmu pro posouzení nároku na sociální dávky (a to se netýká jen porodného, ale obecně všech sociálních dávek), jsou zde dvě skupiny příjmů. U jedné části těchto příjmů se do „rozhodného“ příjmu započítávají v měsíci / kalendářním čtvrtletí / kalendářním roce, v němž byly zaúčtovány. Druhá skupina příjmů se pak započítává v měsíci / kalendářním čtvrtletí / kalendářním roce, v němž byly skutečně vyplaceny.

Co se týká konkrétně porodného, tak tam se dokládají příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Viz zákon o státní sociální podpoře (Zákon číslo 117/1995 Sb.), paragraf 5:

(4) Je-li rozhodným obdobím, za které se zjišťuje rozhodný příjem, kalendářní čtvrtletí [§ 6 písm. b)], započítávají se příjmy uvedené

a) v odstavci 1 písm. a) č. 1 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly zaúčtovány,

sem například patří právě výplata, pokud tedy dokládáte příjmy za poslední čtvrtletí, pak se jedná o výplaty za říjen, listopad, prosinec (tedy ty výplaty, které pak „fyzicky“ dostáváte v listopadu, prosinci a lednu)

b) v odstavci 1 písm. a) bodech 3 a 4 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

sem patří třeba příjmy z pronájmu nebo i ostatní příjmy dle zákona o daních z příjmů

c) v odstavci 1 písm. b) bodech 1 až 4 a 6, v odstavci 1 písm. c) a v odstavci 1 písm. d), f) až i) v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly vyplaceny,

sem patří výživné, odchodné, výsluhový příspěvek, příjmy z prodeje podílu v obchodní korporaci, nemocenské dávky (tedy klasická nemocenská nebo třeba PPM, pokud jste v té době již byla na mateřské dovolené), důchod, podpora v nezaměstnanosti, rodičovský příspěvek apod.

d) v odstavci 1 písm. b) bodech 5, 7 až 10 v tom kalendářním čtvrtletí, v němž byly plátcem zaúčtovány.

Sem patří třeba náhrada mzdy (třeba za 4 – 14 den pracovní neschopnosti) apod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď